• <
BOTA_2023

Abu Zabi/Gliński: Mam nadzieję, że Polska godnie zaprezentuje się na EXPO 2020

pc

25.04.2018 22:20 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Abu Zabi/Gliński: Mam nadzieję, że Polska godnie zaprezentuje się na EXPO 2020

Partnerzy portalu

Abu Zabi/Gliński: Mam nadzieję, że Polska godnie zaprezentuje się na EXPO 2020 - GospodarkaMorska.pl

Mam nadzieję, że Polska będzie mogła godnie zaprezentować się na Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju – powiedział w środę PAP w Abu Zabi wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Dodał, że Polska jest „dosyć spóźniona”, jeżeli chodzi o przygotowanie polskiego pawilonu.

Szef MKiDN przekazał w środę w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) list premiera Mateusza Morawieckiego do wiceprezydenta i premiera ZEA, emira Dubaju Muhammada ibn Raszida al-Maktuma potwierdzający udział Polski w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju. List odebrała minister stanu ds. współpracy międzynarodowej, dyrektor zarządzająca EXPO 2020 w Dubaju Riim bint Ibrahim al-Haszimi.

„Jest to wyraz polskiego zainteresowania uczestnictwem w EXPO, bo jest to wydarzenie rangi światowej, gdzie wszyscy są obecni. W tej chwili zgłoszeń przed nami jest chyba 180 - jak wynika z tego, co dzisiaj mówiła nam pani minister - więc jesteśmy dosyć spóźnieni” – powiedział PAP Gliński.

Dodał, że jest „pewien problem z polskim pawilonem”. „W związku z tym, że nasi poprzednicy nie przygotowali tego projektu. Jesteśmy spóźnieni, jak powiedziałem, większość lokalizacji tych najciekawszych jest zajęta” – zwrócił uwagę minister kultury.

Wicepremier Gliński zaznaczył jednak, że m.in. ze względu na dobre relacje między naszymi krajami i na bardzo dobrą pracę ambasadora RP w ZEA Roberta Rostka ma nadzieję, że ten „mały kryzys” uda się opanować i otrzymamy odpowiednią lokalizację, również przestrzeń na zewnątrz pawilonu. „Za tydzień przyjeżdżają nasi architekci i mam nadzieję, że Polska się będzie mogła godnie na EXPO 2020 zaprezentować” – podkreślił.

EXPO 2020 to pierwsza światowa wystawa organizowana w regionie MEASA, który obejmuje obszar Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Południowej.

W Abu Zabi (ZEA) rozpoczęły się w środę 28. Międzynarodowe Targi Książki - jedno z największych wydarzeń tego rodzaju na Bliskim Wschodzie. Polska - po raz pierwszy - jest gościem honorowym targów. Wicepremier Gliński, który rozpoczął tego dnia dwudniową wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, uczestniczył w oficjalnym otwarciu wydarzenia.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.