• <
Baltexpo2023_duży

Wszystkie plaże w Trójmieście zostaną zamknięte! Dwie niebezpieczne miny w Zatoce Gdańskiej

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Wszystkie plaże w Trójmieście zostaną zamknięte! Dwie niebezpieczne miny w Zatoce Gdańskiej

Partnerzy portalu

Wszystkie plaże w Trójmieście zostaną zamknięte! Dwie niebezpieczne miny w Zatoce Gdańskiej - GospodarkaMorska.pl

Bardzo ważną informację podało dziś Radio Gdańsk. W Zatoce Gdańskiej odnaleziono dwie, uznawane za najgroźniejsze, poniemieckie miny z czasów II wojny światowej. Ze wzgędów bezpieczeństwa, na czas neutralizowania min, wszystkie plaże w Trójmieście zostaną zamknięte.


Sytuacja przypomina trochę tę z 2015 roku. W pobliżu Portu Gdynia natrafiono wtedy na 5 podobnych znalezisk podczas prac prowadzonych przez Urząd Morski. W opinii specjalistów, miny o których mowa, są najgroźniejszymi tego typu materiałami, na które można natrafić na dnie Bałtyku. 

Jak powiedział w rozmowie z Radiem Gdańsk kmdr. port. Piotr Sikora z Marynarki Wojennej: "To najgorsze miny, typu "GC". Są bardzo niebezpieczne. W każdej z nich jest 1000 kilogramów ładunku wybuchowego. Dodatkowo, mają zabezpieczenia mechaniczne. W pobliżu min leżą także torpedy, ale one nie stanowią takiego problemu, jak wspomniane miny".

Ze względów bezpieczeństwa, podczas ich neutralizacji trzeba będzie zamknąć plaże w całym Trójmieście. Zdaniem żołnierzy z 13 Dywizjonu Trałowców w Gdyni, którzy specjalizują się w tego typu akcjach, nie trzeba śpieszyć się z ich neutralizacją.

Jak dodaje Sikora: "Przeleżały tyle lat na dnie, więc bezpiecznie mogą tam leżeć jeszcze kilka tygodni. Akcja zostanie przeprowadzona dopiero po wakacjach, gdy nie będzie już wielu osób kąpiących się w morzu"


Źródło:
radiogdansk.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.