• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

„WSJ”: Władze badają w Houston potencjalnie toksyczną chmurę po Harveyu

pc

06.09.2017 10:09 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo „WSJ”: Władze badają w Houston potencjalnie toksyczną chmurę po Harveyu

Partnerzy portalu

„WSJ”: Władze badają w Houston potencjalnie toksyczną chmurę po Harveyu - GospodarkaMorska.pl

Po huraganie Harvey władze Houston, Agencja Ochrony Środowiska (EPA) i organizacja ekologiczna badają potencjalnie toksyczną chmurę nad jedną z dzielnic miasta. Pobliska rafineria ropy została uszkodzona przez żywioł - podał w środę "Wall Street Journal".

Według władz Houston i Funduszu Obrony Środowiska (EDF) dodatkowe narzędzia do monitorowania jakości powietrza, które rozmieszczono w poniedziałek w dzielnicy Manchester, wykazały obecność otrzymywanego z ropy naftowej benzenu.

Podczas dwóch pomiarów o różnych porach dnia wykryto różne poziomy tej rakotwórczej substancji. Przedstawicielka władz Houston Loren Raun i EDF Elena Craft zastrzegły, że konieczne są kolejne próby, aby ustalić dokładne stężenie.

EPA poinformowała we wtorek, że będzie prowadziła pomiary w dzielnicy Manchester, aby pomóc w badaniu tego incydentu. Przedstawiciele Agencji będą próbowali ustalić źródło chmury, stężenie benzenu i zakres emisji.

27 sierpnia znajdująca się w okolicy rafineria będąca filią Valero Energy Partners poinformowała o wycieku związanym z przejściem huraganu Harvey. Wyjaśniła, że w wyniku wycieku doszło do emisji benzenu i innych szkodliwych komponentów. Wyciek był następstwem "komplikacji na skutek silnych opadów deszczu". Rafineria zapewniła, że trwa oczyszczanie terenu - wynika z raportu teksańskiej komisji jakości środowiska.

Valero Energy Corp., która jest właścicielem większościowym Valero Energy Partners, napisała w oświadczeniu z 29 sierpnia, że z powodu opadów zawalił się dach zbiornika na ropę, co doprowadziło do wycieku ropy. W komunikacie zapewniono, że podczas pomiarów powietrza nie zaobserwowano "wykrywalnych poziomów emisji" w okolicy.

Burza tropikalna Harvey, wcześniej huragan, spowodowała przerwanie pracy w rafineriach w Teksasie, a ich moc przerobowa spadła o 25 procent. Zakłady te - po kilkudniowej przerwie - wznawiają już normalną pracę.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.