• <

W hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wachtę

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wachtę

Partnerzy portalu

W hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wachtę - GospodarkaMorska.pl

Urząd Morski w Gdyni zaprasza na tradycyjne złożenie wieńców na morzu – „W hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wachtę” podczas działań wojennych, w trakcie pełnienia służby państwowej, w wyniku katastrof morskich, a także podczas codziennej pracy w marynarce handlowej.

W piątek, 19 czerwca 2020 r. o godzinie 12.00 z pokładu jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni (KONTROLER-20) przedstawiciele Organizatorów Święta Morza złożą specjalnie przygotowaną wiązankę kwiatów i uczczą modlitwą oraz minutą ciszy pamięć po zmarłych.

Wydarzenie organizowane jest w ramach corocznych obchodów Święta Morza.

Święto Morza to tradycyjnie ostatni pełny weekend czerwca. Pierwszy raz Święto Morza, którego pomysł wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim.

Potem, co roku w czerwcu, ponawiano imprezę. W trakcie wojny starano się kultywować tę tradycję na pokładach polskich okrętów. Po wojnie zaś Święto Morza zmieniło swój charakter wpisując się w rzeczywistość PRL. 

Po 1989 roku nie udało się wskrzesić Święta Morza w przedwojennym stylu. Udało się to dopiero w roku 2013. Od tego momentu Święto Morza w Gdyni organizowane jest co roku.

Źródło:
gdynia.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.