• <
SAR_2022

US Navy chce przywrócić stanowisko kapitanowi lotniskowca USS Theodore Roosevelt

gm24

25.04.2020 09:02 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie US Navy chce przywrócić stanowisko kapitanowi lotniskowca USS Theodore Roosevelt

Partnerzy portalu

US Navy chce przywrócić stanowisko kapitanowi lotniskowca USS Theodore Roosevelt - GospodarkaMorska.pl

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) chce przywrócić stanowisko kapitanowi lotniskowca USS Theodore Roosevelt, który został zwolniony, gdy zaapelował o pomoc dla załogi zakażonej koronawirusem - poinformowali w piątek przedstawiciele administracji USA.

Według rozmówców Reutera podczas piątkowego spotkania szefa Pentagonu Marka Espera i dowódców marynarki wojennej USA ci ostatni zarekomendowali, by przywrócić stanowisko kapitanowi Brettowi Crozierowi. Rekomendację US Navy musi zaaprobować Esper - podaje Reuters.

Kapitan został zwolniony ze stanowiska za apel do władz USA o pomoc po wykryciu na okręcie ponad 100 przypadków koronawirusa. Crozier ostrzegł w liście, który wyciekł do mediów, że marynarze będą umierać na Covid-19, jeśli nie otrzymają pomocy.

Portal wojskowej gazety "Stars & Stripes" zamieścił tuż po zwolnieniu Croziera nagrania załogi USS Theodore Roosevelt, która urządziła zwolnionemu dowódcy huczną pożegnalną owację. Marynarze skandowali imię kapitana i nazywali go najlepszym dowódcą, jakiego kiedykolwiek mieli.

Po interwencji Croziera 1000 członków załogi USS Theodore Roosevelt ewakuowano na wyspę Guam.

W liście, który zacytował dziennik "San Francisco Chronicle", Crozier ostrzegał swoich przełożonych, że sytuacja wymyka się spod kontroli.

W przypadku wojny - zapewnił kapitan - lotniskowiec pozostałby operacyjny. Wojny jednak nie ma, więc "marynarze nie powinni umierać" - podkreślił.

W połowie kwietnia zakażony koronawirusem marynarz z USS Theodore Roosevelt zmarł z powodu powikłań Covid-19 w szpitalu na wyspie Guam.

USS Theodore Roosevelt jest aktualnie w porcie na Guam; wirus najprawdopodobniej dostał się na pokład, gdy okręt był w Wietnamie, w pierwszej połowie marca. Załoga okrętu liczy ok. 4,8 tys. osób.

Lotniskowiec jest doskonałym miejscem na transmisję wirusa, bo załoga dzieli ze sobą ciasne kajuty i codziennie korzysta z tych samych stołówek, łazienek i stanowisk pracy. Dowództwo nie jest w stanie odizolować wszystkich przypadków, a zatem wirus rozprzestrzenia się w szybszym tempie niż na lądzie.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.