• <

Polska załoga znów ratuje ludzi

05.05.2015 11:39 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Polska załoga znów ratuje ludzi - GospodarkaMorska.pl

Akcja ratunkowa została przeprowadzona przez załogę polskiego statku "Żerań".  Z wody wyciągnięto ponad 90 imigrantów z Afryki. Dramatyczne wydarzenia miały miejsce na Morzy Śródziemnym.  To już druga akcja ratunkowa tej jednostki w regionie. Dwa tygodnie temu uratowano 93 osoby dryfujące na pontonie.

- W niedzielę statek Polskich Linii Oceanicznych mv „Żerań” pod dowództwem kapitana Karola Szarka uratował według wstępnych informacji 91 uchodźców (81 mężczyzn, 8 kobiet, 2 dzieci) – powiedział w tvn24 Roman Woźniak, prezes zarządu Polskich Linii Oceanicznych SA w Gdyni. - Akcja miała miejsce na Morzu Śródziemnym w odległości 50 mil od wybrzeży Libii.

Z relacji Woźniaka wynika, że nasza jednostka dotarła do tonących ludzi w niemal ostatniej chwili i nie wszystkich zdołano uratować, wyciągnięto 5 ciał. Żaby pomóc rozbitkom utrzymać sie na powierzchni, trzeba było najpierw rzucać koła ratunkowe i pasy, a dopiero potem można było spuścić łodzie ratunkowe. Statek znajduje się obecnie w porcie Catania na Sycylii.  Imigranci zostali przekazani służbom włoskim.

Do akcji ratunkowych prowadzonych przez polskie załogi zdążyliśmy się już przyzwaczaić. W lipcu ubiegłego roku inna jednostka Polskich Linii Oceanicznych m/s \'\'Chodzież\'\', płynąca z Genui do Misraty w Libii, uratowała na tych samych wodach 97 osób.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.