• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

MSZ Korei Północnej: odpowiemy na wszelkie działania zbrojne floty USA

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie MSZ Korei Północnej: odpowiemy na wszelkie działania zbrojne floty USA
MSZ Korei Północnej: odpowiemy na wszelkie działania zbrojne floty USA - GospodarkaMorska.pl

pc

11.04.2017 Źródło: PAP

Korea Północna jest gotowa stanowczo odpowiedzieć na wszelkie działania zbrojne wynikające z wysłania przez Stany Zjednoczone grupy bojowej marynarki wojennej w rejon Półwyspu Koreańskiego – oświadczyło MSZ w Pjongjangu cytowane we wtorek przez agencję AP.

– USA będą ponosić całkowitą odpowiedzialność za katastrofalne konsekwencje związane z ich oburzającymi działaniami – powiedział rzecznik północnokoreańskiego resortu dyplomacji, którego wypowiedź przytoczyła państwowa agencja prasowa KCNA.

Wysłanie grupy bojowej w rejon Półwyspu Koreańskiego „udowadnia, że lekkomyślne działania podejmowane przez USA w celu dokonania inwazji na Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną osiągnęły poważny etap w zaplanowanym scenariuszu – ocenił rzecznik.

– Jeśli USA odważą się na działania zbrojne, krzycząc o „ataku wyprzedzającym” i „zlikwidowaniu kwatery głównej (północnokoreańskiego wojska – PAP)”, KRLD jest gotowa zareagować na każdy tryb wojny pożądany przez USA – dodano.

W sobotę USA wysłały z Singapuru w kierunku Korei Północnej lotniskowiec USS Carl Vinson oraz kilka niszczycieli i krążowników rakietowych.

Kilka dni wcześniej Korea Północna w ramach intensyfikacji swego programu zbrojeniowego wystrzeliła kolejną rakietę balistyczną – pocisk średniego zasięgu, który według USA wpadł do morza na skutek awarii.

Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowe, mimo rezolucji ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która mogłaby osiągnąć terytorium USA.

W niedawnym wywiadzie dla amerykańskiej telewizji ABC amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson powiedział, że atak rakietowy USA na bazę syryjskich sił rządowych, przeprowadzony w piątek w odwecie za użycie 4 kwietnia przez reżim Baszara el-Asada broni chemicznej wobec cywilów, to ostrzeżenie dla wszystkich krajów nieprzestrzegających norm międzynarodowych.

– Jeśli ktoś narusza międzynarodowe porozumienia, nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, staje się zagrożeniem dla innych, to w pewnym momencie jest prawdopodobne, że zostanie wystosowana odpowiedź – powiedział Tillerson.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32908,00 $ tona 0,27% 10 cze
 Cynk 2965,00 $ tona -1,03% 10 cze
 Aluminium 2470,00 $ tona 0,45% 10 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.