• <
gryfia_70lat

Litwa/ Grybauskaite: popieramy żądania Trumpa, by zwiększać wydatki na obronę

ew

11.07.2018 08:34 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Litwa/ Grybauskaite: popieramy żądania Trumpa, by zwiększać wydatki na obronę

Partnerzy portalu

Litwa/ Grybauskaite: popieramy żądania Trumpa, by zwiększać wydatki na obronę - GospodarkaMorska.pl

Litwa popiera żądania prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczące zwiększenia przez sojuszników w NATO wydatków na obronę – powiedziała w środę litewska prezydent Dalia Grybauskaite przed odlotem do Brukseli na szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"W sprawie finansowania NATO panuje pewne napięcie" - wskazała w rozmowie z radiem publicznym LRT Grybauskaite. Zaznaczyła, że Litwa "w zasadzie popiera opinię prezydenta USA, iż wielu sojuszników powinno zwiększyć inwestycje w swoją i kolektywną obronę".

"Zaczynając od terroryzmu i kończąc na działaniach Korei Północnej i Rosji, widzimy, że wyzwania nie maleją. Dlatego inwestycje są konieczne. Sadzę, że wszystkie kraje podejmą odpowiednie decyzje" - powiedziała prezydent.

We wtorek litewski rząd zapowiedział, że jeszcze w tym roku Litwa zwiększy swe wydatki na obronę o 18 mln euro, by osiągnąć wymagane 2 proc. PKB.

Z opublikowanych we wtorek przez NATO danych szacunkowych wynika, że Litwa w tym roku na obronę przeznaczy 1,96 proc. PKB, chociaż w tegorocznym budżecie zakładała, że jej wydatki wyniosą 2,006 proc. Wskaźnik uległ obniżeniu w wyniku wiosennych prognoz wzrostu PKB Litwy.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.