• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

AI oskarża Europę, że każe płacić migrantom za błędy systemu pomocy

ew

19.01.2019 08:17 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo AI oskarża Europę, że każe płacić migrantom za błędy systemu pomocy

Partnerzy portalu

AI oskarża Europę, że każe płacić migrantom za błędy systemu pomocy - GospodarkaMorska.pl

Organizacja Amnesty International oskarżyła państwa europejskie o to, że zmuszają imigrantów i statki ratownicze do ponoszenia kosztów wynikających z niesprawności systemu pomocy dla osób, które znalazły się w niebezpieczeństwie na Morzu Śródziemnym.

W opublikowanym w piątek komunikacie AI wyraża ubolewanie, że kapitanat portu w Barcelonie odmówił w poniedziałek statkowi ratowniczemu "Open Arms" zgody na wyjście w morze, uniemożliwiając mu kontynuowanie jego misji humanitarnej wobec migrantów zagrożonych utratą życia na Morzu Śródziemnym.

Według AI kapitanat, wydając kapitanowi statku zakaz wyjścia w morze w kierunku Libii, powołał się na "względy bezpieczeństwa", ponieważ - jak oświadczył - nie ma gwarancji, że zdoła on wysadzić uchodźców na ląd w "bliskim i bezpiecznym" porcie.

"Europejscy przywódcy - podkreśla AI - powinni pilnie podjąć działania w celu naprawienia tego systemu zniechęcającego państwa do niesienia pomocy uchodźcom i migrantom, których życiu zagraża na morzu niebezpieczeństwo".

Komunikat AI skierowany jest do ministrów spraw zagranicznych państw europejskich zgromadzonych w piątek na Malcie celem omówienia problemów współpracy, stabilizacji i bezpieczeństwa w regionie Morza Śródziemnego.

Amnesty International stwierdza, że "przerzucenie na libijskie władze obowiązku kontroli europejskich granic w połączeniu z systemem, który nie gwarantuje sprawiedliwego podziału odpowiedzialności, jeśli chodzi o rozmieszczanie ubiegających się o azyl w całej Europie, stworzyło sytuację, w której migranci i osoby występujące o azyl dryfują tygodniami na wodach Morza Śródziemnego".

AI domaga się od europejskich przywódców podjęcia "szybkich działań w celu naprawy niesprawnego systemu, który zawiódł zarówno państwa graniczne Unii Europejskiej, jak i osoby poszukujące bezpiecznego schronienia, porzucone na morzu bądź beznadziejnie oczekujące na przyznanie azylu w krajach, w których procedury przyznawania azylu są nieskuteczne albo systemy biurokratyczne przeciążone".

Według AI, państwa starają się w tej sytuacji redukować liczbę osób, które mogą zejść na ląd w ich portach, i ograniczyć działalność organizacji pozarządowych próbujących wypełnić próżnię w niesieniu pomocy migrantom.

Jeden ze sposobów ograniczania działalności tych organizacji to systematyczne odmowy pozwolenia na zawijanie do portów, zwłaszcza ze strony Włoch i Malty - podkreśla Amnesty International.

AI krytykuje w tym kontekście rozporządzenie wydane przez władze hiszpańskie, które zabroniły statkowi organizacji pozarządowej Proactiva Open Arms kolejnego wyjścia w morze w celu ratowania życia migrantów. Organizacja ta uratowała dotąd na Morzu Śródziemnym setki osób i w kilku przypadkach otrzymała zezwolenie na wysadzenie uratowanych na ląd w portach Hiszpanii.

AI w oświadczeniu dodaje, że hiszpańskie władze, wydając obecnie zakaz wychodzenia w morze statkowi "Open Arms", wskazały na złe funkcjonowanie systemu niesienia pomocy migrantom. "Państwa śródziemnomorskie łamią prawo i międzynarodowe normy postępowania na morzu, a jednocześnie każą płacić cenę tego występującym o azyl i tym, którzy ratują ludzi na morzu" - stwierdza Amnesty International.

Europejscy przywódcy "powinni pilnie wypracować" politykę, która pozwoli na zgodne z prawem międzynarodowym szybkie i zaplanowane zejście na ląd uratowanych migrantów oraz ustanowi system rozmieszczania osób, które występują z prośbą o azyl - apeluje AI.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.