• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

AED na każdym gdyńskim kąpielisku

Partnerzy portalu

AED na każdym gdyńskim kąpielisku - GospodarkaMorska.pl

Plażowicze w Gdyni mogą czuć się bezpiecznie – na każdym z kąpielisk strzeżonych przez ratowników znajduje się defibrylator AED. Urządzenia mogą uratować życie przy nagłym zatrzymaniu krążenia. Jak je znaleźć i skorzystać z ich pomocy? Wyjaśniają ratownicy.

Tam, gdzie latem pojawiają się tłumy turystów, czekają też urządzenia mogące uratować ludzkie życie. Gdynia jako jedno z nielicznych miast w Polsce może pochwalić się defibrylatorami AED na każdym kąpielisku.

W ich wykorzystaniu pomagają odpowiednio przeszkoleni ratownicy, którzy są gotowi do szybkiego udzielenia pierwszej pomocy i uruchomienia sprzętu zawsze wtedy, gdy może okazać się konieczny. Zarówno na plaży w Śródmieściu, Orłowie, Redłowie, jak i w Babich Dołach, a nawet wszędzie tam, gdzie da się dojechać lub… dopłynąć.

- W sumie jest ich pięć, po jednym na każdym kąpielisku i jeden mobilny, razem z grupą interwencyjną – mówi Martyna Józefczyk, ratownik wodny z kąpieliska w Śródmieściu. - Urządzenie służy do przywrócenia prawidłowego rytmu serca za pomocą impulsu elektrycznego. Używamy go w przypadku zatrzymania krążenia. Najpierw sprawdzamy przytomność i oddech, następnie przystępujemy do resuscytacji, a kolejna osoba biegnie po defibrylator i wzywa karetkę. Jak najszybciej musimy go dostarczyć, a on za pomocą poleceń głosowych i wizualnych pomaga w przeprowadzeniu prawidłowej defibrylacji – wyjaśnia Martyna Józefczyk.

Sygnał dla ratowników o niezbędnej pomocy to kluczowa sprawa. Jednocześnie warto zaznaczyć, że AED jest bezpieczne w użyciu! Nie wytwarza impulsu, jeżeli stan poszkodowanego nie wymaga defibrylacji. Wystarczy stosować się do poleceń urządzenia, w szczególności nie dotykać poszkodowanego w trakcie analizy rytmu serca i samej defibrylacji.

Warto szybko reagować, bo wykonanie defibrylacji w ciągu kilku minut od nagłego zatrzymania krążenia może skutkować przeżywalnością na poziomie od 50 do 70 procent. Co ważne, defibrylację z użyciem AED przed przyjazdem karetki może wykonać każdy świadek zdarzenia nieposiadający wykształcenia medycznego – w przypadku gdyńskich kąpielisk zajmują się tym jednak ratownicy wodni.

Gdzie szukać defibrylatorów AED? Zawsze w punktach medycznych i miejscach na kąpieliskach, gdzie czuwają ratownicy. W Gdyni to:

    wejście na plażę nr 6 w Śródmieściu
    wejście na plażę nr 11 w Redłowie
    wejście na plażę nr 17 w Orłowie
    wejście na plażę nr 1 w Babich Dołach

Dodatkowo Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego Gdyńskiego Centrum Sportu dysponuje dodatkowym defibrylatorem, który w ciągu kilkunastu minut od zgłoszenia jest w stanie dotrzeć w każde miejsce na gdyńskich plażach, może także pomóc na wodzie, np. w przypadku zgłoszenia z jachtu czy żaglówki. Grupa interwencyjna jest dostępna od godziny 10:00 do 20:00, ratownicy pracujący na kąpieliskach - od 9:30 do 17:30.

Źródło:
gdynia.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.