• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Gorsze nastroje związane z obawami dotyczącymi pandemii ciążą złotemu

07.07.2020 11:39 Źródło: ISB News
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Gorsze nastroje związane z obawami dotyczącymi pandemii ciążą złotemu

Partnerzy portalu

Gorsze nastroje związane z obawami dotyczącymi pandemii ciążą złotemu - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Ochłodzenie nastrojów na rynkach globalnych ciąży złotemu, który we wtorek rano traci na wartości względem wszystkich głównych walut. O godzinie 09:45 kurs EUR/PLN rósł o 0,7 gr do 4,4715 zł, dolar podrożał o 1,4 gr do 3,9615 zł, szwajcarski frank o 1,3 gr do 4,2025 zł, a niegrzeszący ostatnio siłą brytyjski funt o 1,3 gr do 4,9430 zł.

Pogorszenie nastrojów na rynkach światowych, które dziś uderza w złotego, to w głównej mierze efekt powrotu obaw przed rosnącą w USA i kilku innych krajach, liczbą nowych przypadków koronawirusa. To budzi strach przed nową zamykania poszczególnych regionów lub miast, co ponownie negatywnie odbiłoby się na wynikach gospodarek.

Sentymentu nie poprawiają również poranne dane o produkcji przemysłowej w Niemczech. W maju wprawdzie wzrosłą ona o 7,8 proc. w relacji miesięcznej, po spadku o 17,5 proc. w kwietniu, ale rynek oczekiwał wzrostu na poziomie 10 proc. Co więcej, w relacji rocznej produkcja spadła tam o 24,7 proc. To zły znak dla kooperujących z Niemcami polskich przedsiębiorstw i całej rodzimej gospodarki.

Pozytywną dla złotego informacją jest natomiast to, że wszystko co miało mu zaszkodzić już się zostało zdyskontowane. Dlatego w drugiej połowie dnia, jeżeli nie pojawią się nowe podażowe impulsy, krajowa waluta już nie powinna powiększać strat.

Poranne wahania póki co nie mają też żadnego wpływu na zmianę układu sił na wykresach polskich par. Kurs EUR/PLN dalej pozostaje w miesięcznej konsolidacji wokół 4,45 zł, USD/PLN w szerokim trendzie bocznym 3,90-4,00 zł, a CHF/PLN wciąż stara się opierać przed trwałym wybiciem powyżej 4,20 zł. I jakkolwiek w perspektywie 2-3 tygodni należy się liczyć z tym, że opisane waluty podrożeją od 5-10 gr, to na tę chwilę, nie ma jeszcze wiarygodnych sygnałów, że dojdzie do tego już teraz.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.