Fińska firma Koppö Energia zamówiła FEED (Front End Engineering Design) od Thyssenkrupp Uhde, wybierając technologię zielonego metanolu od niemieckiej firmy. W związku z tym zaplanowano budowę fabryki e-metanolu, stanowiącej część projektu power-to-x (P2X) opracowanego przez Koppö Energia w Kristinestad w Finlandii. Celem jest dostarczania przyjaznego środowisku produktu, jednocześnie wspierając rynek paliwowy, w tym z myślą o statkach posiadających napęd na metanol.
Komisja Europejska zapowiedziała, że zaproponuje zakaz zawierania z końcem roku nowych umów i kontraktów spot na import rosyjskiego gazu skroplonego i z gazociągów. Propozycję zmian KE przedstawi w czerwcu. Zgodnie z planem KE kontrakty długoterminowe mają zostać wygaszone z końcem 2027 r.
W porcie Esbjerg w Danii oficjalnie ruszyła budowa terminalu tranzytowego dwutlenku węgla. Będzie on składowany w sześciu zbiornikach, a potem transportowany na morze i zatłaczany do kawern po złożach pod dnem morskim.
Na 14 maja są zaplanowane chrzest i wodowanie pierwszego statku przeznaczonego do transportu i składowania CO2. Dla odpowiedzialnej za to stoczni ma być to kamień milowy w transformacji energetycznej, a także istotny moment wdrażania innowacji branży stoczniowej nie tylko w Holandii, ale i całej Europie, której mocno ucieka konkurencja w postaci stoczni w Azji.
MSZ Iranu odrzuciło w piątek groźby amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który poprzedniego dnia zagroził wtórnymi sankcjami wszystkim, którzy kupowaliby irańską ropę naftową i produkty ropopochodne. Resort spraw zagranicznych nazwał pogróżki naruszeniem prawa międzynarodowego.
Uzyskanie certyfikatu w zakresie rozwoju technologii energetyki słonecznej na morzu (offshore solar) ma wspomóc rozwój SolarDuck w zakresie wdrażania innowacji w tym trudnym segmencie branży morskiej. Firma liczy, że dzięki temu może skupić się na inwestowaniu w doskonalenie swojej oferty.
Stillstrom, podmiot należący do A.P. Moller-Maers, dołącza do Maritime Battery Forum, aby promować rozwiązania w zakresie zasilania na wodzie, energetyki morskiej i innych technologii nisko- i zeroemisyjnych. Wśród nich jest umożliwienie podłączenia statków do czystej energii elektrycznej zarówno podczas zakotwiczenia jak i cumowania.
Niemiecki koncern energetyczny RWE wstrzymał swoją działalność w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Stanach Zjednoczonych. Decyzja ta została ogłoszona w kontekście niepewności politycznej i regulacyjnej związanej z administracją prezydenta Donalda Trumpa.
Rozstrzygnięto przetarg na zaprojektowanie i budowę drugiego odcinka drogi do elektrowni jądrowej na Pomorzu – poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Realizację inwestycji na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 213 do węzła Łęczyce na S6 wyceniono na blisko 200 mln zł.
O awarii dostarczanego drogą satelitarną internetu na Grenlandii poinformował we wtorek lokalny operator telekomunikacyjny Tusass. Na skutek utraty połączenia z infrastrukturą w Hiszpanii odcięte od świata zostały najbardziej odosobnione osady na wyspie.
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
Vattenfall po 25 latach zamyka przybrzeżną farmę wiatrową Irene Vorrink w Holandii
USA zawiesiły sankcje naftowe na Iran na 60 dni
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Kamila Zimińska
PSEW 2026: wiatr może obniżyć rachunki za prąd, ale trzeba usunąć bariery dla OZE
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy