• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Wiceminister nauki: Mniejsze ośrodki akademickie nie powinny obawiać się nowej ustawy

pc

10.10.2017 16:12 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Wiceminister nauki: Mniejsze ośrodki akademickie nie powinny obawiać się nowej ustawy
Wiceminister nauki: Mniejsze ośrodki akademickie nie powinny obawiać się nowej ustawy - GospodarkaMorska.pl

Małe ośrodki akademickie nie mają czego się obawiać w związku z nową ustawą o szkolnictwie wyższym; poziom ich finansowania nie zmniejszy się, ale być może będą musiały odbudować swój prestiż - przekonywał we wtorek w Białymstoku wiceminister nauki Aleksander Bobko.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) wziął udział w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie w Białymstoku; uczelnia w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia.

Podczas inauguracji wiceminister Bobko przedstawił główne założenia "Konstytucji dla nauki", czyli projektu reformy systemu szkolnictwa wyższego. Przyznał, że nowa ustawa "rodzi pewne niepokoje", ale - jak podkreślił - trzeba patrzeć na nią przez pryzmat szans, a nie zagrożeń.

"Ten projekt, Konstytucja dla nauki, w rozumieniu ministerstwa jest odpowiedzią na oczekiwania, które od pewnego czasu pojawiały się w samym środowisku akademickim" - wyjaśnił wiceminister.

Dodał, że największe obawy w związku z reformą zgłaszają nie duże ośrodki akademickie, ale te średnie i mniejsze, jak Białystok czy Rzeszów, które - jak mówił Bobko - przez ostatnie 20-30 lat wykonały ogromną pracę i osiągnęły pewien prestiż akademicki. "I (..) czują pewien niepokój, że teraz to może zostać utracone" - powiedział

Ale - jak podkreślił - ustawa nie zakłada, że zyska któraś z większych uczelni, kosztem tych mniejszych. "Poziom finansowania tych mniejszych szkół nie zmieni się, nie zmniejszy się. Będą dodatkowe programy, dodatkowe środki właśnie na rozwój, choćby centrów doskonałości, także w regionach" - zapewnił Aleksander Bobko.

W rozmowie z dziennikarzami przekonywał, że uczelnie w mniejszych ośrodkach są niezwykle ważne dla polskiej nauki, ale teraz - niejako na nowo - będą musiały potwierdzić swój prestiż. "W tym sensie ta reforma wymaga wysiłku. W nauce nie o to chodzi, aby trwać w pewnym stanie samozadowolenia, ale nowe wyzwania mobilizują do działań" - powiedział wiceszef resortu nauki.

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski ocenił, że będzie się to wiązało z podjęciem szeregu różnych decyzji organizacyjnych i finansowych na uczelni.

Mówił jednak dziennikarzom, że kierunek tej ustawy jest dobry. "Warto iść w kierunku lepszego skupienia naukowego, wyższej jakości, ale wszystko leży w szczegółach" - dodał. Jego zdaniem dopiero wtedy będzie wiadomo, jakie kroki musi podjąć uczelnia. Wśród wyzwań wymienił zmniejszenie liczby studentów, czy nową strukturę, w której będzie musiał działać uniwersytet.

Uniwersytet w Białymstoku to największa uczelnia w regionie, która kształci blisko 12 tys. studentów na dziewięciu wydziałach, w tym na zamiejscowym wydziale uczelni w Wilnie na Litwie.

Wiceminister Bobko właśnie podtrzymywanie i rozwój filii uniwersytetu w Wilnie uznał za - jak to określił - sprawę "wagi państwowej". Zadeklarował pomoc finansową ministerstwa i rządu w poprawę bazy lokalowej uczelni w Wilnie.

SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.