• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Szczecin: Akademia Morska stara się o uzyskanie statusu uniwersytetu

pc

29.05.2017 08:01 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Szczecin: Akademia Morska stara się o uzyskanie statusu uniwersytetu
Szczecin: Akademia Morska stara się o uzyskanie statusu uniwersytetu - GospodarkaMorska.pl

Naszym marzeniem jest rozbudowanie uczelni, aby móc uzyskać status uniwersytetu morskiego – powiedział rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka. Uczelnia w środę rozpoczyna uroczystości związane z jubileuszem 70-lecia szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim.

– Aby móc uzyskać status uniwersytetu musimy rozwinąć się w zakresie naukowym i dydaktycznym. Mamy realne szanse, aby w najbliższym czasie uzyskać kolejne prawa nadawania stopni naukowych: doktora habilitowanego na Wydziale Mechanicznym i doktora na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu – zapowiedział w rozmowie z PAP rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka.

Rektor powiedział, że Akademia Morska planuje rozbudowę swojej infrastruktury poprzez stworzenie Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających przy ul. Dębogórskiej w Szczecinie. – W budynku znajdować się będzie 11 wysokospecjalistycznych laboratoriów, które konsolidować będą różne dziedziny badawcze z zakresu gospodarki morskiej, m.in. inżynierię ruchu morskiego, systemy pozycjonowania w toni wodnej i dnie akwenu, manewrowanie statkiem czy nawigację satelitarną – wyjaśnił.

Prof. Ślączka dodał, że w centrum znajdować się będą modele redukcyjne czyli miniatury statków, które umożliwią realizację badań w zakresie automatyzacji nawigacji oraz poprawy bezpieczeństwa eksploatacji statku. – Na tych modelach będziemy przeprowadzać badania dotyczące eksploatacji autonomicznej statku – zaznaczył.

Inwestycja jest obecnie na etapie przygotowania studium wykonalności, po recenzjach eksperckich. Rektor liczy, że Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających zostanie otwarte dla studentów i naukowców za 3 lata. Budowa obiektu będzie realizowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

W planach uczelni jest także przeniesienie całego Wydziału Mechanicznego do kompleksu budynków przy ul. Willowej w Szczecinie.

– Naszą rolą jest również wspieranie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Kształcimy kadrę i prowadzimy badania potrzebne każdej nowej działalności w zakresie gospodarki morskiej. Obecnie wspólnie pracujemy nad rozwojem uczelni w kierunku żeglugi śródlądowej tak, by kształcić kadrę eksploatacyjną i techniczną odpowiedzialną za utrzymanie drogi wodnej i eksploatację jednostek śródlądowych – powiedział rektor Akademii Morskiej.

Dodał, że na Wydziale Mechanicznym trwają prace badawcze w pełni związane z przemysłem stoczniowym, dotyczące przede wszystkim projektowania i eksploatacji siłowni okrętowych.

Pytany o nowy rok akademicki, prof. Ślączka powiedział, że od października rozpocznie naukę międzynarodowa grupa studentów, którzy będą się kształcić na studiach pierwszego stopnia na kierunku nawigacja. – Studia międzynarodowe otworzymy również na drugim stopniu na kierunkach geodezja i kartografia oraz mechanika i budowa maszyn – zapowiedział.

Obecnie w Akademii Morskiej w Szczecinie kształci się ponad 3 tys. osób, wśród nich 30 proc. stanowią kobiety. Na uczelni studiuje 300 obcokrajowców, m.in. z Ukrainy, Czech, Rosji, Słowacji i Konga.

W ciągu 70 lat szkolnictwa morskiego w Szczecinie wykształcono ponad 15 tys. osób.

SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.