pc/gdynia.pl
Wizyta w na co dzień niedostępnych miejscach Akwarium Gdyńskiego, pokaz karmienia rekinów, czy warsztaty plastyczne i edukacyjne dla dzieci. To tylko niektóre atrakcje trwającego Tygodnia Rekina. Do 25 listopada w Akwarium Gdyńskim można bliżej poznać życie i zachowanie tych zwierząt.
Rekiny to ryby chrzęstnoszkieletowe i są ważnymi mieszkańcami podwodnego świata. Przyczyniają się do utrzymania prawidłowej równowagi biologicznej mórz, poprzez regulację populacji morskich zwierząt. Mają też bardzo ciekawe zachowania. Wolno osiągają dojrzałość płciową, dość długo żyją, a ich potomstwo jest nieliczne. Co więcej, choć rekiny przetrwały w morzu ponad 400 milionów lat, teraz grozi im niebezpieczeństwo. Każdego dnia ginie około 270 tysięcy rekinów. Oznacza to, że w każdej minucie działalność człowieka zabija ponad 180 tych zwierząt.
To wszystko sprawia, że warto je lepiej poznać. Właśnie teraz rekiny mają swoje święto w Akwarium Gdyńskim. Chodzi o Tydzień Rekina. Z tej okazji do 25 listopada przygotowano szereg atrakcji dla najmłodszych. Można zobaczyć pokaz karmienia rekinów, pójść z wizytą do żarłaczy i odwiedzić na co dzień niedostępne dla zwiedzających miejsca w Akwarium Gdyńskim, a także spotkać się z akwarystą, który opiekuje się niebezpiecznymi zwierzętami. Dodatkowo przygotowano też wystawę zdjęć, prezentującą różne gatunki rekinów, a także warsztaty plastyczne i edukacyjne. Można podczas nich namalować, ulepić lub zaprojektować własnego rekina oraz zobaczyć preparaty zębów, jaj, czy skóry rekinów pod mikroskopem.
Tydzień Rekina to czas, kiedy możemy lepiej poznać te zwierzęta i dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Korzenie tego wydarzenia sięgają 2008 roku, kiedy to miłośnicy mórz z całej Europy rozpoczęli kampanię majacą na celu wprowadzenie zakazu finningu, czyli obcinania płetw i wrzucania tak okaleczonych rekinów z powrotem do wody.
Harmonogram Tygodnia Rekina jest dostępny tutaj.
Zmiany w zwiedzaniu ORP Błyskawica
Ile można zarobić na statku? Nawet 10 tys. euro miesięcznie
00:01:39
Tak rozkłada się ciało w głębi oceanu (wideo)
Pracowniczki platformy wiertniczej: Dziwne jest nie to, że tu jesteśmy, tylko to, że nas tu wcześniej nie było
Na „Titanicu” byli pasażerowie z Polski
Ogromne lodowe kule nad Bałtykiem. Skąd się wzięły?
00:01:35
Statek kosmiczny obcych czy nazistowski bunkier pod wodą? Dziwne odkrycie w głębinach Bałtyku
„Kobiety z rdzy i żelaza”. Gdynia pokaże spektakl o robotniczkach portów i stoczni
Molestowanie seksualne na statku – były kapitan przyznał się
Statki, które opowiedziały Polskę światu. Wkrótce wystawa
Instytut Oceanologii PAN i Politechnika Morska w Szczecinie podpisały porozumienie o współpracy
Prawie 2,7 tys. kandydatów chce studiować na Politechnice Morskiej w Szczecinie
Katastrofy morskie – czy można ich uniknąć? Wykład otwarty na Uniwersytecie Morskim w Gdyni