• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

50 lat temu powstał najpopularniejszy program morski w Polsce

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska 50 lat temu powstał najpopularniejszy program morski w Polsce
50 lat temu powstał najpopularniejszy program morski w  Polsce - GospodarkaMorska.pl

mk/klastermorski.com.pl

05.01.2017 Źródło: własne

50 lat minęło gdy pod dowództwem Bohdana Sienkiewicza wypłynął na szerokie wody program, który oglądały tysiące młodych ludzi spragnieni wiedzy o morzu i przeżycia przygody pod żaglami. Produkowany w Telewizji Gdańskiej  ”Latający Holender” był programem ogólnopolskim, oglądanym przez małych i starszych, redagowanym przez młodych dziennikarzy ze społecznikowska pasją. Wśród nich byli aktywni do dzisiaj: Alicja Dawidziuk, Michał Dąbrowski, Aleksander Gosk, Marek Kański i wielu innych. Gościem rocznicowego spotkania był Zygmunt Choreń, Konstruktor i  projektant całej serii statków żaglowych.      

Bohdan Sienkiewicz zainteresowanie morzem i pasję popularyzacji spraw morskich, jak mówi, „przejął  z genami” po ojcu Włodzimierzu, absolwencie z 1908 r. Morskiego Korpusu Kadetów Jego Cesarskiej Wysokości, następcy tronu Mikołaja II.  Był kolegą z okresu studiów późniejszego kontradmirała Adama Mohuczego, organizatora i dowódcy Polskiej Marynarki Wojennej,  młodszym kolegą wiceadmirała  Kazimierza Porąbskiego, które zdecydował o powstaniu portu wojennego w Gdyni, a w efekcie portu i miasta Gdyni. Był starszym kolegą kapitana Mamerta Stankiewicza, bohatera książki Karola Olgierda Borhardta „Znaczy Kapitan” oraz Kapitana Konstantego Maciejewicza, również bohatera opowiadań Borhardta. „Dzieciństwo spędziłem na Polesiu, w Pińsku i pływając Piną, Prypecią aż po Kanał Królewski byłem pod urokiem Flotylli Pińskiej – wspomina Bohdan Sienkiewicz. Dodajmy, że Flotylla na Pinie pod względem siły ognia dorównywała flocie działającej w Gdyni. Jej dowódcą był komandor Witold Zajączkowski, również absolwent Korpusu Morskiego.

„Latający Holender” w ogólnopolskim paśmie telewizyjnym ukazywał się przez 26 lat i 4 miesiące. Jego twórcy i liczni współpracownicy promowali w różnych formach wychowanie morskie młodzieży nie tylko na antenie telewizyjnej ale poszerzyli je  o letnie rejsy statkami i obozy morskie w ramach Bractwa Żelaznej Szekli. Program bez wątpienia był najpopularniejszą morską audycją w historii Telewizji Polskiej. Każdy odcinek oglądało około miliona widzów. A w latach swojej największej świetności dysponował nawet własnym żaglowcem! – podkreśla red. Sienkiewicz i dodaje, że „Latający Holender” był czymś więcej, niż tylko programem telewizyjnym. Był autentycznym ośrodkiem wychowania morskiego młodzieży, być może największym w dziejach naszego kraju. To dzięki niemu morzem zainteresowały się setki tysięcy młodych ludzi, z których wielu nadal pracuje w gospodarce morskiej. Potwierdzają to obecni na rocznicowym spotkaniu „wychowankowie” „Latającego Holendra”.

„Dzieckiem” programu  było Bractwo Żelaznej Szekli – polska organizacja zajmująca się wychowaniem morskim młodzieży, utworzona przez grupę żeglarzy w roku 1971 z inicjatywy kpt. Adama Jassera. Ten żeglarz i  współpracownik magazynu TV „Latający Holender” rzucił pomysł a utworzenie bractwa żeglarskiego w czasie  rejsu szkoleniowego na STS Generał Zaruski, w którym uczestniczyła młodzież z radiowego naboru „Lata z Radiem” Stefana Wysockiego. Inicjatywa się przyjęła, a wsparta przez żeglarzy i Telewizję Polską zastąpiła przebudowany kuter rybacki H. Rutkowski na brygantynę STS „Pogoria”, na której szlify żeglarskie zdobyło setki młodych ludzi. Kartę Marynarską Bractwa Żelaznej Szekli przechowują w swych rodzinnych zbiorach jak cenną relikwię kapitanowie, mechanicy i naukowcy; stoczniowcy, dziennikarze i ludzie biznesu, żeglarze i lądowe szczury, którym na zawsze pozostaną w pamięci dni spędzone w załogach „Henryka Rutkowskiego” i „Generała Zaruskiego”. Był też „Jurand”, „Zew Morza” i oczywiście flagowa „Pogoria”, na której żaglach krzyżowały się cztery szekle.   Jak pisał Jerzy Wadowski pisał w roku 1975 na łamach miesięcznika „Morze”: „Szekla – służy do łączenia lin i łańcuchów ze sobą i innymi częściami osprzętu”. Szekla to również symbol, (który) … obrazuje metaforycznie nie tylko sprzężenie, bo także trwałość, twardość i moc. (…) rzadko się zdarza, by nazwa była tak pełnym odbiciem treści, jak w przypadku Bractwa Żelaznej Szekli.

Te więzi pozostały do dziś między twórcami programu „Latający Holender” i jego wychowankami. 50 lecie powstania programu było okazją do wymiany wspomnień i podziwiania dynamicznego twórcy i redaktora tego nie powtórzonego do dzisiaj przedsięwzięcia wychowawczego. Spotkanie rocznicowa mogło odbyć się dzięki wsparciu Polskiego Związku Żeglarskiego, Miastu Gdynia i gościnności Muzeum Marynarki Wojennej.

Bohdan Sienkiewicz

Redaktor Bohdan Sienkiewicz. Pochodzi z Polesia, mieszka w Gdyni. Obecnie – aktywny dziennikarsko emeryt. Ukończył Wyższą Szkołę Handlu Morskiego w Sopocie i Wyższą Szkołę Filmową, Teatralną i Telewizyjną w Łodzi. Pracował w wielu mediach morskich. Twórca i współautor materiałów telewizyjnych o gospodarce morskiej. Redaktor oraz  naczelny redaktor Polish Maritime News”, pisma wydawanego przez Polska Izbę Handlu Zagranicznego. W „Fairplay” redaktor wkładki o polskiej gospodarce morskiej Przez cztery lata był korespondentem Polskiego Radia i Telewizji w Afryce. Jest autorem serii filmów poświęconych Afryce i kilkuset programów podróżniczych „Dookoła świata”.  Autor i redaktor „Latającego Holendra”, realizowany przez Gdański Oddział TVP w latach 1967-1993.  Był najpopularniejszą audycją morską w historii polskiej telewizji.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31180,00 $ tona -0,23% 14 maj
 Cynk 2924,00 $ tona 1,14% 14 maj
 Aluminium 2438,00 $ tona 0,66% 14 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.