• <
urząd_morski_gdynia_2021

ZPP: Ostatnie cztery lata to dla polskiej gospodarki czas bezprecedensowego rozwoju

pc

24.09.2019 18:43 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska ZPP: Ostatnie cztery lata to dla polskiej gospodarki czas bezprecedensowego rozwoju
ZPP: Ostatnie cztery lata to dla polskiej gospodarki czas bezprecedensowego rozwoju - GospodarkaMorska.pl

Ostatnie cztery lata to dla polskiej gospodarki czas bezprecedensowego rozwoju – duży wpływ na to miała fantastyczna koniunktura w Europie, jednak nie można odmówić pewnych sukcesów rządowi – wynika z opublikowanego we wtorek raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jak wskazali autorzy raportu "4 lata rządów PiS w gospodarce, w okresie od 2015 do 2018 roku "+nadgoniliśmy+ do średniego europejskiego PKB per capita z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej o 3,6 punktu procentowego". Dodano, że przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 15 proc., a wpływy do budżetu, dzięki rosnącej konsumpcji oraz uszczelnieniu systemu podatkowego, zwiększyły się o niemal 35 proc.

"Te wskaźniki z pewnością robią wrażenie. Wzrost poziomu zamożności Polaków w ciągu ostatnich czterech lat to niezaprzeczalny fakt" – podkreślił prezes ZPP Cezary Kaźmierczak, cytowany we wtorkowym komunikacie dot. raportu. Jak dodał, mieliśmy w tym czasie w Europie najlepszą koniunkturę od czasów bezpośrednio poprzedzających wybuch kryzysu, "ale nie sposób odmówić rządowi jego zasług". Według Kaźmierczaka rozwój gospodarek innych państw europejskich to okoliczność sprzyjająca, ale nie wystarczająca.

Zdaniem ekspertów ZPP, w ciągu czterech lat udało się osiągnąć jeden z celów Prawa i Sprawiedliwości, jakim było zwiększenie poziomu życia Polaków. W niektórych aspektach, podsumowanie czterech lat rządów wypada jednak nieco gorzej - wskazali autorzy raportu.

"Według dokumentów strategicznych i programowych PiS, kluczowym osiągnięciem rządu miała stać się transformacja polskiej gospodarki w gospodarkę opartą na wiedzy i inwestycjach" – przypomniana wiceprezes ZPP Marcin Nowacki. Zastrzega jednak, że stopa inwestycji w 2018 roku była istotnie niższa, niż w roku 2015, zmniejszył się również udział eksportu wysokich technologii w eksporcie ogółem. "Rząd dużo mówił o czwartej rewolucji przemysłowej i nowoczesnej reindustrializacji, jednak efekty dotychczasowych działań w zakresie przekształcania gospodarki nie są zadowalające" - wskazał.

Eksperci Związku zwracają uwagę, że trudno jest jednoznacznie ocenić, w jaki sposób rządy Prawa i Sprawiedliwości wpłynęły na otoczenie regulacyjne polskich przedsiębiorców. Bazując na międzynarodowych rankingach uznanych instytucji, trudno jest wyciągnąć jakiekolwiek konstruktywne wnioski: w jednych, takich jak Doing Business, nasza pozycja spadła, w innych – takich jak Paying Taxes, wzrosła - napisano w raporcie.

"Można powiedzieć, że na każdą dobrą regulację wprowadzoną przez rząd w trakcie ostatniej kadencji, przypadała jedna regulacja zła" – uważa Jakub Bińkowski z ZPP. Jak ocenił, niewątpliwie sukcesem było uchwalenie Konstytucji Biznesu czy kolejnych pakietów deregulacyjnych. "Jednocześnie wprowadzono jednak przepisy zamykające rynek, takie jak +apteka dla aptekarza+ czy zwiększające poziom obciążeń fiskalnych, czego przykładem może być wprowadzenie tzw. daniny solidarnościowej, ustanawiającej de facto trzeci próg podatkowy" - wskazał.

ZPP stwierdza w raporcie, że PiS-owi udało się zrealizować cel podstawowy, czyli zwiększenie poziomu zamożności Polaków, jednak zaniedbano działania zmierzające ku unowocześnieniu polskiej gospodarki. W rezultacie, zagrożenie „pułapką średniego rozwoju”, o której mowa była już w programie PiS z 2014 roku, wciąż pozostaje aktualne - uważają eksperci Związku.

"Wskaźniki mówią same za siebie: ostatnie cztery lata w gospodarce to był dobry czas. Regulacji korzystnych dla biznesu było mniej więcej tyle samo, co złych. Strategicznego celu transformacji gospodarki nie osiągnięto, ale też trudno jest to zrobić w trakcie jednej kadencji. Wydaje się, że adekwatną oceną dla polityki gospodarczej tego rządu jest czwórka w skali szkolnej" – podsumował Kaźmierczak.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35732,00 $ tona 0,17% 29 lip
 Cynk 2984,00 $ tona 1,12% 29 lip
 Aluminium 2556,00 $ tona 1,59% 29 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.