pc
Rząd Włoch przygotowuje nadzwyczajny plan działań w związku z brexitem - poinformowała w piątek Kancelaria premiera Giuseppe Contego. Plan ma dotyczyć między innymi działalności służb celnych, portów, lotnisk oraz firm.
W komunikacie wydanym po posiedzeniu specjalnego zespołu ds. brexitu wyjaśniono, że po omówieniu kwestii ochrony praw obywateli i stabilności sektora finansowego na wypadek braku porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dyskutowano o "nadzwyczajnym planie", by ograniczyć jego konsekwencje dla handlu między tym krajem a Włochami.
Wśród najważniejszych elementów tego planu wymienione zostały kontrole graniczne, w tym celne i sanitarne, czynności w portach i na lotniskach, sprawa certyfikatów żywności, pomoc i informacje dla firm.
"Wejście w życie porozumienia uzgodnionego w listopadzie 2018 roku - oświadczył włoski rząd - pozostaje najlepszym sposobem zarządzania w sposób jasny i uporządkowany wyjściem Zjednoczonego Królestwa z UE i stworzenia podstaw do mocnego partnerstwa w przyszłości".
W nocie Rada Ministrów zaznaczyła zarazem, że w obliczu niepewności co do procesu ratyfikacji porozumienia przez Londyn w krajach członkowskich UE trwają również przygotowania do brexitu bez porozumienia, którego - jak dodano - "nie należy sobie życzyć".
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
3
Konwencja MLI a Dania – czy cokolwiek zmieni się w 2021 roku?
Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Zasady reprezentacji w spółkach prawa handlowego
Projekt ustawy z myślą o marynarzach. Umowy o pracę będą mogły być zawierane elektronicznie?
Geopolityka a sprawa polska. Piotr Zychowicz o globalnych wyzwaniach na KONGRES POLSKIE PORTY 2030+
„Wiódł ślepy kulawego” – rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem w sprawie podatkowych problemów polskich marynarzy
Czarter na czas – zawarcie umowy z zastrzeżeniem („subject to”)
Wyjątkowe badania w Porcie Rotterdam. Jak obsługiwać komercyjne statki z napędem jądrowym?
Fundacja Przyjazny Kraj: Polska na krawędzi strukturalnej nierównowagi fiskalnej [Raport 2026]