• <

"Puls Biznesu": Zaskakujące skutki ustawy o kontroli inwestycji

Strona główna Prawo, polityka "Puls Biznesu": Zaskakujące skutki ustawy o kontroli inwestycji
"Puls Biznesu": Zaskakujące skutki ustawy o kontroli inwestycji - GospodarkaMorska.pl

sons

26.05.2020 Źródło: PAP

Proponowane przez rząd PiS przepisy ograniczające możliwość przejmowania polskich spółek mogą wzmocnić pozycję niemieckiego kapitału w Polsce – pisze wtorkowy "Puls Biznesu".

Gazeta przypomina, że w porządku rozpoczynającego się w środę 12. posiedzenia Sejmu znalazło się m.in. pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów. "PB" wskazuje, że oprócz pomocy firmom dotkniętym pandemią w propozycji są też zmiany innych ustaw, w tym ustawy o kontroli niektórych inwestycji. W artykule wyjaśniono, że chodzi o znaczne ograniczenie możliwości kupowania akcji polskich spółek przez inwestorów spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

"Puls Biznesu" zwraca uwagę, że w tym tygodniu opinie do projektu zgłosiły polskie organizacje biznesowe i ekonomiczne. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Gospodarczego (PTG) – cytowanego przez gazetę – skutkiem wejścia w życie lansowanych przez rząd przepisów będzie zaburzenie równowagi inwestycyjnej w Polsce.

"Następstwem pandemii koronawirusa będzie ogólnoświatowe spowolnienie gospodarcze, które spowoduje, że jedynie najsilniejsze gospodarki będą miały możliwość przeznaczać znaczące środki finansowe na inwestycje zagraniczne. Ograniczenie możliwości swobodnego nabywania polskich przedsiębiorstw jedynie do podmiotów z państw EOG sprawi, że znacząco wzrosnąć może w Polsce udział inwestycji ze strony najbogatszych państw Unii Europejskiej" – czytamy w przesłanej do Ministerstwa Rozwoju opinii PTG, którą cytuje "PB".

"Chodzi o to, abyśmy nie byli skazani tylko na jeden kierunek napływu inwestycji. To mogłoby oznaczać także zmniejszenie skali bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce, co samo w sobie byłoby zjawiskiem negatywnym" – argumentuje prezes PTG Tomasz Janik, cytowany przez gazetę. Przypomina też, że w Europie największy potencjał inwestycyjny mają państwa tzw. starej Unii i to one po wejściu w życie przepisów w lansowanym kształcie byłyby na uprzywilejowanej pozycji, jeśli chodzi o zakup akcji polskich spółek.

"Dla wszystkich jest jasne, że głównym beneficjentem zarówno samej UE, jak też strefy euro są Niemcy" – dodaje szef PTG.(PAP)

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020
 Ropa brent 45,20 $ baryłka  1,96% 19:56
 Cyna 17958,00 $ tona 0,44% 3 sie
 Cynk 2286,00 $ tona -0,57% 3 sie
 Aluminium 1679,00 $ tona -0,36% 3 sie
 Pallad 2213,90 $ uncja  1,54% 19:54
 Platyna 989,35 $ uncja  2,96% 19:56
 Srebro 26,84 $ uncja  2,25% 19:56
 Złoto 2036,25 $ uncja  0,57% 19:56

Dziękujemy za wysłane grafiki.