• <

Minister rozwoju przedstawi pakiet wsparcia dla firm dotkniętych koronawirusem

Strona główna Prawo, polityka Minister rozwoju przedstawi pakiet wsparcia dla firm dotkniętych koronawirusem
Minister rozwoju przedstawi pakiet wsparcia dla firm dotkniętych koronawirusem - GospodarkaMorska.pl

mb

09.03.2020 Źródło: własne

Na wtorkowym posiedzeniu rządu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawi pakiet wsparcia dla firm dotkniętych rozprzestrzenianiem się koronawirusa, m.in. z branży turystycznej - zapowiedział w poniedziałek wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

"Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów minister rozwoju Jadwiga Emilewicz będzie dyskutować różne formy pomocy i wsparcia dla całego sektora gospodarki, w tym także dla branży turystycznej" - powiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, pełnomocnik premiera ds. promocji polskiej marki, w poniedziałek po spotkaniu z przedstawicielami ogólnopolskich organizacji zrzeszających branżę turystyczną.

Zaznaczył, że sektor związany z turystyką jest jednym z najbardziej dotkniętych przez rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. "Mamy informacje, że w turystyce krajowej już 70 proc. rezerwacji została odwołana" - powiedział. "W moim przekonaniu straty polskiej gospodarki w tej chwili przekroczyły już 1 mld zł" - dodał.

Jak wskazała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk, resort na bieżąco monitoruje sytuację związaną z koronawirusem. Dodała jednak, że "do momentu zatrzymania całkowitego rozprzestrzeniania się koronawirusa nie jesteśmy w stanie oszacować straty, jakie poniosły i poniosą firmy turystyczne".

Gut- Mostowy powiedział, że podczas spotkania przedstawiciele branży turystycznej zgłosili swoje postulaty. Najważniejsze dotyczyły utrzymania płynności finansowej firm. "Chodzi o dodatkowe linie kredytowe, najlepiej nieoprocentowane, może z Banku Gospodarstwa Krajowego" - powiedział. Jak mówił, w sytuacji znikomych obrotów pozwoliłoby to przetrwać tym firmom przez kilka miesięcy. "Drugi postulat to odroczenie w czasie składek ZUS-owskich za pracowników, których np. trzeba będzie wysłać na przymusowy urlop" - dodał.

Wiceminister Gut-Mostowy powiedział, że środki zgromadzone w Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym (ponad 150 mln zł na koniec roku 2019 r.) nie będą wykorzystywane do ograniczania strat związanych z koronawirusem. "Ten Fundusz może być tylko i wyłącznie wykorzystany do zabezpieczenia powrotu turystów z zagranicy w przypadku bankructwa firmy, a (...) ta przesłanka nie zniknęła" - wskazał. Dodał, że stanowisko firm turystycznych jest takie, aby nie wykorzystywać środków z Funduszu do innych celów, niż zapisane w ustawie.

Wiceminister mówił, że poniedziałkowe rozmowy z branżą turystyczną rozpoczęły serię spotkań z przedsiębiorcami z branż dotkniętych epidemią. Powołany został sztab kryzysowy złożony z przedstawicieli wszystkich gałęzi branży turystycznej; spotkania będą się odbywać co dwa tygodnie.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wirus, który rozprzestrzenił się na ponad 100 krajów, zabił dotąd ponad 3,8 tys. osób, w zdecydowanej większości w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia na świecie wzrosła do ok. 110 tys.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób poinformowało w poniedziałek, że w związku z Covid-19 zmarło w Europie 396 osób, a laboratoryjnie potwierdzono 11 tys. 577 przypadków zakażenia koronawirusem.

W Polsce potwierdzono dotychczas 17 przypadków koronawirusa, ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a ponad 4 tys. objętych kwarantanna domową.

Źródło:
własne
legal_marine_390x100_gif_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.