• <
bulk_cargo_port_szczecin

Postępują prace na terenie przekopu Mierzei Wiślanej (foto, wideo)

ew

05.12.2019 12:14 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Postępują prace na terenie przekopu Mierzei Wiślanej (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Postępują prace na terenie przekopu Mierzei Wiślanej (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Polsko-belgijskie konsorcjum firm NDI i Besix czyli wykonawca przekopu przez Mierzeję Wiślaną prowadzi aktualnie na tym terenie prace organizacyjne i przygotowawcze. Od kilku tygodni trwa oczyszczanie części lądowej z obiektów ferromagnetycznych, takich jak niewybuchy i niewypały. Do tej pory odnaleziono ok. 3000 elementów, w tym pozostałości po działaniach militarnych z czasów II Wojny Światowej (m.in. resztki skrzynek amunicyjnych i łuski).

Jak poinformowała nas rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska: "Do końca stycznia planowane jest usunięcie karpin i oczyszczenie terenu budowy. Rozpoczął się również montaż piezometrów, służących do monitorowania zmian poziomu zwierciadła wody oraz jej zasolenia."

Zdjęcia z terenu budowy są dostępne pod artykułem. 

Konsorcjum wybuduje port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz sztuczną wyspę na Zalewie Wiślanym.

Inwestycja znajduje się w granicach dwóch województw – pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W granicach województwa pomorskiego w gminie Sztutowo zlokalizowana jest część przedsięwzięcia obejmująca budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, budowę toru wodnego w północnej części Zalewu Wiślanego (granica województw przecina środek Zalewu Wiślanego) oraz budowę sztucznej wyspy (również w granicach gminy Krynica Morska). W granicach województwa warmińsko-mazurskiego, w gminie Tolkmicko, zlokalizowana jest południowa część toru wodnego na Zalewie Wiślanym oraz w granicach gminy Elbląg i miasta Elbląga – tor wodny na rzece Elbląg z przyległymi terenami lądowymi.

Według resortu gospodarki morskiej, budowa nowej drogi wodnej ma poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Budowa kanału ma potrwać do 2022 roku

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.