KGHM Polska Miedź S.A. odnowiła długoterminową umowę na dostawy miedzi z firmą NKT, jednym z kluczowych europejskich producentów kabli energetycznych. Przedłużenie współpracy gwarantuje stabilny odbiór miedzi produkowanej przez KGHM w Europie i wzmacnia pozycję Spółki jako strategicznego dostawcy surowców dla sektora energetycznego. Zapotrzebowanie NKT na miedź wzrasta wraz z rozbudową zakładów produkcyjnych firmy, aby sprostać wysokiemu globalnemu zapotrzebowaniu na kable energetyczne. Zapewnienie dostępu do niezawodnych źródeł dostaw miedzi ma zatem zasadnicze znaczenie dla utrzymania konkurencyjności NKT i wzmocnienia odporności jej łańcucha dostaw.
Odnowiona umowa zapewnia długoterminową dostępność miedzi do 2036 roku, co potwierdza zaufanie partnera do jakości produktów KGHM oraz niezawodności dostaw. Kontrakt wpisuje się w politykę polskiej firmy, zakładającą budowanie trwałych relacji z odbiorcami i wspieranie transformacji energetycznej. Kierując się więc długoterminową perspektywą rozwoju rynku miedzi, firma NKT wzmocniła swoje bezpieczeństwo dostaw na nadchodzącą dekadę poprzez odnowienie umowy z KGHM. Umowa ta ma być czynnikiem umożliwiającym realizację strategicznych ambicji NKT w zakresie niezawodnych, zrównoważonych i skalowalnych dostaw, przy jednoczesnym zmniejszeniu ekspozycji firmy na wahania rynkowe i niepewność geopolityczną.
Zawarta umowa przedłuża wcześniejszą o dodatkowe dziewięć lat (2028-2036). Obecna obowiązuje do końca 2027 roku. Całkowita szacowana wartość przedłużonej umowy wynosi od 5.4 do 7 mld euro na lata 2028-2036 w oparciu o bieżące założenia. Jak podkreśla też KGHM, ilość pozyskiwanej miedzi jest równa produkcji kabla instalacyjnego, którym można byłoby okrążyć Ziemię 1000 razy.
- Nasza wieloletnia współpraca z NKT podkreśla pozycję KGHM
jako niezawodnego dostawcy wysokiej jakości produktów miedzianych w wymagającym
otoczeniu rynkowym. Odzwierciedla to zaufanie, które zbudowaliśmy wspólnie,
oraz nasze wspólne zaangażowanie we wspieranie transformacji energetycznej.
Cenimy to partnerstwo i jesteśmy dumni, że nasza walcówka będzie nadal wspierać
zaawansowane i zrównoważone rozwiązania rozwijane przez NKT - powiedział
Remigiusz Paszkiewicz, p.o. prezesa zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
- Nasze rozszerzone partnerstwo z KGHM jest ważnym krokiem w zabezpieczeniu długoterminowych dostaw miedzi, które stanowią podstawę naszej zdolności do dostarczania naszym klientom niezawodnych rozwiązań w zakresie kabli energetycznych. KGHM jest wieloletnim, zaufanym partnerem NKT, konsekwentnie wykazującym się dobrymi wynikami operacyjnymi i wysoką jakością produkcji. Wzmacniając te relacje, wzmacniamy odporność naszego łańcucha dostaw, zmniejszamy naszą ekspozycję na zmienne warunki rynkowe i zapewniamy stabilne podstawy dla dalszego rozwoju NKT - przekazał Claes Westerlind, prezes i dyrektor generalny NKT.
KGHM działa w całym łańcuchu wartości miedzi, od wydobycia, hutnictwa, rafinacji i recyklingu po produkcję prętów. Wykorzystując pionowo zintegrowane zdolności produkcyjne KGHM i silną pozycję w Europie, NKT zapewnia stabilny i niezawodny dostęp do miedzi pochodzącej z Europy, pokrywając znaczną część swojego przyszłego zapotrzebowania, co jest szczególnie ważne w kontekście strategii UE, która ma na celu zwiększenie odporności poprzez wspieranie krajowej produkcji surowców krytycznych, a także rosnącej uwagi poświęcanej lokalnemu udziałowi w łańcuchach dostaw. NKT podkreśla swoje zdolności w zakresie projektowania, produkcji i instalacji kabli energetycznych niskiego, średniego i wysokiego napięcia, umożliwiając zrównoważony przesył energii. Dotyczy to zleceń zarówno na lądzie, jak i na morzu. W przypadku branży offshore mowa tu choćby o zleceniach realizowanych na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim. Aby sprostać ilości zleceń, firma zamówiła w 2024 roku nowy kablowiec, notabene posiadający napęd na metanol. Statek będzie wykorzystywany przy kładzeniu kabli podwodnych dla morskich farm wiatrowych. Za jego budowę odpowiada VARD.
Zakłady produkcyjne i huty KGHM posiadają certyfikat Copper Mark i są zgodne z zobowiązaniem NKT do odpowiedzialnego pozyskiwania surowców, solidnej analizy due diligence oraz standardów etycznych dla ludzi, społeczności i środowiska. KGHM dąży do dalszego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w produktach miedzianych, wzmacniając tym samym profil zrównoważonego rozwoju produktów dostarczanych NKT.
Zrównoważony rozwój jest wpisany w strategię operacyjną KGHM, determinując decyzje inwestycyjne, rozwój technologii i długoterminowe tworzenie wartości w całym łańcuchu wartości. Dzięki temu NKT może oferować klientom rozwiązania o niższej emisji dwutlenku węgla, pozyskiwane w sposób odpowiedzialny, wzmacniając tym samym pozycję konkurencyjną i wiarygodność NKT na rynkach, na których coraz większą wagę przywiązuje się do zrównoważonego rozwoju. Wykorzystując pionowo zintegrowane zdolności produkcyjne KGHM i jego silną pozycję w Europie, NKT chce zapewnić sobie stabilny i niezawodny dostęp do miedzi pochodzącej z Europy dla znacznej części swoich przyszłych potrzeb, co jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę strategię UE mającą na celu zwiększenie odporności poprzez wspieranie europejskiej produkcji kluczowych surowców, a także rosnącą uwagę przywiązywaną do local content w ramach łańcucha dostaw.
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
Vattenfall po 25 latach zamyka przybrzeżną farmę wiatrową Irene Vorrink w Holandii
USA zawiesiły sankcje naftowe na Iran na 60 dni
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Kamila Zimińska
PSEW 2026: wiatr może obniżyć rachunki za prąd, ale trzeba usunąć bariery dla OZE
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy