• <
smartre_2023

Załoga Bravenes oraz Nordnes zainstaluje system przeciwerozyjny na farmie morskiej Seagreen

30.11.2021 13:45
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Załoga Bravenes oraz Nordnes zainstaluje system przeciwerozyjny na farmie morskiej Seagreen

Partnerzy portalu

Załoga Bravenes oraz Nordnes zainstaluje system przeciwerozyjny na farmie morskiej Seagreen - GospodarkaMorska.pl
Fot. Van Oord

Deweloper Seaway 7, wykonawca projektu morskiej farmy wiatrowej Seagreen, zlecił jednemu z liderów usług dla sektora offshore wind - Van Oord - instalację zabezpieczeń wokół 114 fundamentów turbin wiatrowych. Do montażu zabezpieczeń zostaną wykorzystane statki Bravenes oraz Nordnes.

Instalacja wiatrowa Seagreen będzie zlokalizowana 27 kilometrów od wybrzeża Angus w Szkocji. Realizacja budowy morskiej farmy rozpoczęła się pod koniec października 2021 roku. Turbiny wiatrowe o łącznej mocy 1,1 GW zostaną zainstalowane na trójnożnych fundamentach płaszczowych (jacket). Po zainstalowaniu fundamentów konieczne jest zastosowanie ochrony przeciwerozyjnej, aby uniknąć skutków wpływu wody na podstawę turbiny wiatrowej. Osiąga się to dzięki precyzyjnej instalacji skał wokół fundamentu.

Van Oord do realizacji zadania wykorzysta statek Bravenes. Jednostka posiada unikalny system do podmorskiej instalacji skał dzięki zautomatyzowanemu systemowi rur spustowych, które można przesuwać po burcie statku. Pozwala to na bardzo dokładną i wydajną instalację skał bezpośrednio przy fundamencie.

Z kolei statek Nordnes zostanie wykorzystany do zainstalowania zabezpieczeń przeciwerozyjnych na kilku połączeniach kablowych. Wszystkie prace podwodne będą się odbywać na głębokości do 50 metrów.

Po zakończeniu budowy morska farma wiatrowa Seagreen będzie największą w Szkocji i najgłębiej położoną na świecie farmą wiatrową o stałych fundamentach. Zapewni ona znaczący wkład w realizację ambicji Szkocji w zakresie neutralności klimatycznej oraz dostarczy wystarczającą ilość bezemisyjnej energii do zasilania 1,6 miliona domów.Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.