• <

Wynik wyszukiwania - "zamieszki" - Wiadomości

Niespokojnie na wyspach Nowej Kaledonii. To ważny obszar Francji na Pacyfiku

Na obszarze francuskie terytorium zamorskiego na Oceanie Spokojnym wrze. Prezydent Macron ogłosił stan wyjątkowy. Powodem tego mają być zmiany w prawie wyborczym, przez co o swoją pozycję boją się Kanakowie, rodzima ludność obszaru. Odżywają nastroje niepodległościowe, a pojawiają się też teorie, że za zamieszkami stoją Chiny, widzące w wyspach kolejny punkt do ekspansji.
17.05.2024

Odkryto skamieniałość prehistorycznego delfina

Skamieniałość delfina, liczącą 16 mln lat, odkryto w Amazonii – informują naukowcy na łamach pisma „Science Advances”.
30.03.2024

Nowa Zelandia wyśle okręt na Wyspy Salomona, by pomóc w wyborach

Nowa Zelandia podała, że wyśle na Wyspy Salomona okręt wojenny z personelem oraz helikopterami, by pomóc w logistyce związanej z wyborami.
25.03.2024

Grudzień '70 w Gdyni [wideo]

Każdego dnia wiaduktem nad przystankiem SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski przechodzą tysiące osób. 53 lata temu to właśnie tutaj rozpoczęły się tragiczne wydarzenia, które później nazwano mianem „Czarnego Czwartku”, a które na stałe wpisały się w annały polskiej historii.
15.12.2023

Prezydent Rumunii: w najbliższej przyszłości możemy stać się istotnym dostawcą gazu dla Węgier

Mam nadzieję, że znaczące zasoby gazu ziemnego, które odkryto w Rumunii wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, będą eksploatowane w najbliższej przyszłości i mój kraj może stać się istotnym dostawcą surowca dla Węgier – powiedział w środę prezydent Rumunii Klaus Iohannis po spotkaniu z prezydent Węgier Katalin Novak w Budapeszcie.
11.10.2023

W centralnej Polsce odkryto cztery zęby plezjozaurów

Cztery zęby, sprzed około 148 mln lat, należące do plezjozaurów – odkryli naukowcy z UJ i PAN w kamieniołomie Owadów-Brzezinki (gmina Sławno, woj. łódzkie). Jak podają, to pierwsze skamieniałości tych wodnych gadów z tego stanowiska paleontologicznego.
23.09.2023

Grecja. W ośrodku dla migrantów na Kos przebywa prawie tysiąc osób; "nie jest tu już tak bezpiecznie jak kiedyś"

"Możemy opuszczać obóz, a potem do niego wracać" - powiedział korespondentowi PAP jeden z migrantów wracający do ośrodka dla uchodźców na wyspie Kos. W obozie przebywa obecnie mniej niż tysiąc osób. Okoliczni mieszkańcy przyznają, że okolica nie jest już tak bezpieczna jak wcześniej. Uczucie niepokoju spotęgowało zamordowanie 27-letniej Polki na Kos przez mężczyznę z Bangladeszu.
27.06.2023

Na obszarze dzisiejszej Anglii żyło wiele gatunków ziemnowodnych dinozaurów

Wiele gatunków dinozaurów, które prowadziły ziemnowodny tryb życia, żyło przed milionami lat na Wyspach Brytyjskich. Możliwe, że dzisiejsza Wielka Brytania mogła roić się od tych ziemnowodnych, rybożernych dinozaurów – piszą naukowcy na łamach magazynu „PeerJ”.
07.06.2023

Martwy waleń na plaży. Zderzył się ze statkiem. Winna energetyka morska? [WIDEO]

Choć martwe walenie na plażach w New Jersey nie są niczym nowym, to u zwierzęcia, które znaleziono w zeszłym tygodniu, zidentyfikowano specyficzne obrażenia.
19.01.2023

Woda hasłem przewodnim Ogólnopolskiej Nocy Biologów

Czy możliwa jest susza w wodzie, czy rzeka może być bardziej słona niż Bałtyk, jak obecność ważek świadczy o jakości wody, co niesamowitego żyje na dnie, jak wygląda ślimak od środka - i czy nurkowanie rekreacyjne wpływa na środowisko wodne - będzie można dowiedzieć się w piątek 13 stycznia podczas Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość".
11.01.2023

Polskie stocznie upamiętniają ofiary stanu wojennego

Dla stoczniowców i ich rodzin pamięć o dramatycznych wydarzeniach, rozpoczętych 13 grudnia 1981 roku jest wciąż żywa. W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na terenie całego kraju, przypomina się o zaangażowaniu pracowników sektora morskiego w opór przeciwko autorytarnej władzy.
13.12.2022

Raport MSC: Co wiemy o dzikim łososiu?

Łosoś to ryba dobrze znana zarówno polskim przetwórcom, jak i konsumentom. Na polskim rynku obecny jest głównie łosoś hodowlany, jednak coraz częściej pojawia się także łosoś dziki, poławiany gospodarczo na dużą skalę.
27.09.2022

Seria pogryzień przez foki na plażach Morza Kaspijskiego w Kazachstanie

W ostatnich dniach foki kaspijskie, zwane też nerpami, pogryzły kilka osób na plażach w Aktau, mieście leżącym nad Morzem Kaspijskim w Kazachstanie - poinformowała we wtorek kazachstańska agencja informacyjna zakon.kz.
23.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii: w Odessie plaża jest linią obrony, naszym okopem

„W Odessie plaża jest linią obrony, naszym okopem” – powiedziała w wywiadzie dla PAP.PL Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii. Dodała, że "Rosji zależy, by ludzie żyli w ciągłym poczuciu niebezpieczeństwa".
22.06.2022

Ekspozycja "Jak skała na morzu. Polskość Pomorza" w siedzibie ministerstwa

Wystawę „Jak skała na morzu. Polskość Pomorza" można oglądać do 25 lutego.
17.02.2022

Mars odsłania swoje tajemnice. Potwierdziło się istnienie jeziora oraz rzeki

Marsjański łazik Perseverance (Wytrwałość) wystrzelony w ramach misji badawczej amerykańskiej agencji kosmicznej NASA od lutego pokonał już 2,6 km, potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Marsie i pozyskal dwie z ok. 40 planowanych próbek.
17.10.2021

Władysławowo – port wielu funkcji (wywiad)

Port Władysławowo to najdalej wysunięty na północ Polski port. Jego kształt nie zmienił się w sposób istotny od czasów budowy w 1938 r. Pierwsze osadnictwo miało miejsce w rejonie obecnego Władysławowa ponoć już w epoce kamienia łupanego. Jednak zapisane wzmianki o Wielkiej Wsi (Velaves) i okolicznych miejscowościach pochodzą z XIII i XIV wieku. Przez lata miejscowi zależni byli od Krzyżaków. By chronić te tereny przed najazdem szwedzkim król Władysław IV polecił budowę fortu wojennego. W rejonie Wielkiej Wsi powstała w 1635 r
16.02.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Zrównoważony rozwój portu i miasta!

Koncepcja zewnętrznego kompleksu portowego z głębokowodnym terminalem kontenerowym i terminalem uniwersalnym oraz funkcjonującym już gazoportem to nowa wizja zrównoważonego rozwoju Świnoujścia, zarówno w obszarze gospodarczym, turystycznym jak i uzdrowiskowym. Tym projektem Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wpisuje się w obszar społecznie odpowiedzialnego biznesu.
22.01.2021

Jarosław Baran prezesem Orlen China

Prezesem Orlen China, spółki Grupy Orlen utworzonej w 2020 r., został Jarosław Baran, menadżer, absolwent m.in. Suzhou University, specjalista w obszarze analiz rynkowych działalności gospodarczej w Chinach i w innych państwach azjatyckich - podał w poniedziałek PKN Orlen.
18.01.2021

Kot 19 dni pływał w kontenerze z cukierkami, przeżył dzięki słodyczom

Pracownicy portu w Hajfie w Izraelu znaleźli kota w kontenerze z cukierkami, który przypłynął z Odessy na Ukrainie. Zwierzę płynęło 19 dni, żywiąc się słodyczami i pijąc skraplającą się wodę. Kot podróżnik przebywa na kwarantannie.
15.01.2021

Butelka z notatką nt. Grudnia'70 znaleziona podczas remontu dworca PKP Gdańsk Główny

Butelkę ze znajdującą się wewnątrz kartką z zapiskami dotyczącymi tragicznych wydarzeń Grudnia’70 odnaleziono podczas przebudowy Dworca PKP w Gdańsku Głównym.
07.01.2021

Wybór strategicznego doradcy CPK jednym z ważniejszych wydarzeń 2020 r.?

Wybór lotniska Incheon z Seulu na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego, przyjęcie przez rząd Programu Wieloletniego CPK i rozpoczęcie wykupu gruntów pod port to jedne z ważniejszych wydarzeń w 2020 r. - uważa prezes spółki CPK Mikołaj Wild.
26.12.2020

Inwestycje przeciwpowodziowe na Wiśle i Sanie zakończone

21 grudnia 2020 r. odbył się odbiór zadań Wisła 2 i San III, inwestycji przeciwpowodziowych na Wiśle i Sanie w województwie podkarpackim, prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
21.12.2020

Trójmorze, najambitniejszy projekt geopolityczny naszych czasów

Europa Środkowo-Wschodnia może znowu być „panem swego losu i kapitanem swojej duszy”.
09.11.2020

Indonezja zaprasza inwestorów z Polski do współpracy m.in. w dziedzinie przemysłu morskiego

Indonezja chce ułatwić biznesowi, w tym polskiemu, dostęp do swojego rynku – zadeklarował wiceszef tamtejszej dyplomacji Mahendra Siregar. Zachęcił też do rozwijania polsko-indonezyjskiej współpracy gospodarczej m.in. na płaszczyźnie przemysłu morskiego.
06.11.2020

Fundusz Trójmorza do końca roku powinien dysponować 1 mld euro

Do końca roku, założony przez BGK i rumuński Exim Bank, Fundusz Trójmorza powinien dysponować 1 mld euro - poinformowała PAP prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka i przewodnicząca rady nadzorczej funduszu.
21.10.2020

Trwają przygotowania do budowy tymczasowego kolektora ściekowego

Rury do konstrukcji awaryjnego rurociągu, którym zostaną doprowadzone ścieki z prawobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", dotarły już na plac budowy po obu brzegach Wisły, nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Dzisiaj specjaliści łączyli elementy rur.
07.09.2020

Upały „nie do zniesienia” mogą już za 50 lat dotknąć jednej trzeciej ludzkości

Poszczególne organizmy żyją w odpowiednich dla siebie warunkach. Na przykład błazenki można spotkać jedynie w ciepłej wodzie, a narwale w zimnej. Naukowcy przeprowadzili liczne analizy, jak zmiana klimatu wpłynie zarówno na rozmieszczenie poszczególnych gatunków jak i całych ekosystemów, takich jak lasy deszczowe, sawanna czy tundra.
27.07.2020

79 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, 6 proc. - zwalniać

Utrzymanie poziomu zatrudnienia deklaruje 79 proc. firm, a 13 proc. planuje nabór nowych pracowników; o zwolnieniach myśli 6 proc. - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
07.07.2020

DZIEŃ NA GPW: Wzrosty na rynku akcji, WIG-energia kontynuował zwyżkową passę

We wtorek główne indeksy akcji zwyżkowały. Czwartą sesję z rzędu poszedł w górę WIG-energia. Najmocniej w WIG20 – 13 proc. – zyskał kurs CCC. Zmianom indeksów towarzyszyły dość wysokie obroty – ok. 1,3 mld zł na szerokim rynku.
02.06.2020

Ropa w USA drożeje - w centrum uwagi decyzje OPEC+ i protesty za Oceanem

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną. Inwestorzy czekają na to, jakie decyzje podejmą kraje OPEC+ w sprawie przedłużenia lub nie obecnych ustaleń ws. cięć dostaw ropy. Z pola widzenia nie schodzi też napięta sytuacja w USA w związku z trwającymi tam protestami - informują maklerzy.
02.06.2020

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5 na Pacyfiku

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5 nawiedziło we wtorek położoną na Oceanie Spokojnym grupę Wysp Santa Cruz – podało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Hipocentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 129 km.
13.05.2020

Realizacja umów stoczniowych w czasie epidemii - aktualizacja

Planowanie procesów biznesowych i zarządzenie ryzykiem w branży gospodarki morskiej to z dnia na dzień coraz większe wyzwanie. Zagadnień związanych z bieżącą oceną sytuacji jest cała masa. Zwłaszcza z uwagi na pogłębiający się niepokój i stan niepewności, a także – nie oszukujmy się – dość symboliczną pomoc państwa i brak sensownego systemu wsparcia finansowego.
06.04.2020

Nowe nazwy lodołamaczy dla Szczecina wybrane!

Wybór nazw dla nowych lodołamaczy, które już jesienią 2020 zasilą flotę Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie nie było łatwym zadaniem! W czasie trwającego miesiąc konkursu do Wód Polskich nadesłano blisko 400 zgłoszeń! Wiele z nich się nie kwalifikowało, nie brakowało także nazw bardzo oryginalnych. Ostatecznie komisja wybrała nazwy „Ocelot” i „Tarpan”. Wyróżnione zostały także propozycje „Gazela” i „Maskonur”. Autorzy zwycięskich nazw otrzymają cenne nagrody.
25.02.2020

Ceny ropy w USA rosną, chociaż obawy o groźny wirus nie słabną

Ceny ropy w USA rosną, chociaż wśród inwestorów nie słabną obawy o rozprzestrzeniający się w Chinach koronawirus, co może wpłynąć negatywnie na popyt m.in. na paliwa. Następuje to w sytuacji, gdy na globalnych rynkach podejmowane są działania, aby zmniejszyć nadpodaż ropy - informują maklerzy.
24.01.2020

Ropa w USA drożeje - jej zapasy spadły, a sytuacja z Iraku bez wpływu na notowania

Ceny ropy w USA rosną i są blisko najwyższego poziomu od ponad 3 miesięcy, bo mocniej od oczekiwań spadły jej amerykańskie zapasy. Zamieszki w Iraku na razie nie destabilizują sytuacji na rynkach paliw - informują maklerzy.
30.12.2019

Irak: wyłączenie pola naftowego Nasirija nie dotknie eksportu

Zamknięcie w sobotę przez demonstrantów pola naftowego Nasirija na południu Iraku nie wpłynie na iracki eksport i produkcję ropy naftowej - poinformowało w niedzielę ministerstwo ds.ropy naftowej tego kraju.
29.12.2019

Ćwiczenie dowódczo-sztabowe pk. Okoń-19

W ubiegłym tygodniu, w Dowództwie 3 Flotylli Okrętów, odbyło się ćwiczenie dowódczo-sztabowe pod kryptonimem Okoń-19. Jego tematem było planowanie zabezpieczenia logistycznego wydzielonych do działania sił.
15.10.2019

Huragan Humberto: 16 tys. gospodarstw domowych i firm bez prądu

Huragan Humberto, który przybrał na sile i zaczyna pustoszyć archipelag Bermudów na Atlantyku, spowodował odcięcie od dostaw prądu niemal 16 tys. gospodarstw domowych, biur i firm - podała w środę firma Belco zajmująca się dystrybucją energii elektrycznej.
19.09.2019

Papież: Kryzys klimatyczny zagraża przyrodzie i naszemu życiu

"Stworzyliśmy kryzys klimatyczny, który poważnie zagraża przyrodzie i życiu, także naszemu" - napisał papież Franciszek w orędziu na temat ochrony środowiska. Zaapelował o skruchę i nawrócenie oraz o to, by "porzucić uzależnienie od paliw kopalnych".
01.09.2019

Syryjski port Tartus będzie główną bazą remontową dla okrętów Rosji

W syryjskim porcie Taurus, który w czasach ZSRR był wykorzystywany jako baza radzieckiej marynarki wojennej na wybrzeżu Morza Śródziemnego, od połowy sierpnia zacznie działać stała baza remontowa dla rosyjskich okrętów i okrętów podwodnych.
08.08.2019

Prezydenci Polski i Litwy o współpracy w ramach państw Trójmorza

Mam nadzieję, że z nowym prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą zbudujemy taką relację, jaka wywiązała się pomiędzy prezydentami Lechem Kaczyńskim i Valdasem Adamkusem; to była przyjaźń - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Obaj przywódcy chcą wznowić działalność Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów.
17.07.2019

Hiszpania: Liczba migrantów docierających drogą morską spadła o 18 proc.

O blisko 18 proc. spadła liczba nielegalnych migrantów docierających do Hiszpanii drogą morską. Od 1 stycznia do 16 czerwca 2019 r. przybyło ich tam przez Morze Śródziemne ponad 10 tys.
19.06.2019

Hiszpania: Ponad 40 migrantów zatrzymano po zamieszkach w Ceucie

Ponad 40 migrantów zostało zatrzymanych w poniedziałek rano w Ceucie, hiszpańskim terytorium w Afryce Północnej, po zamieszkach w lokalnym porcie. Nielegalni przybysze wdarli się do portu, by wejść na statki odpływające do Europy.
18.06.2019

Finlandia: Parlament Saamów przeciwny planom budowy kolei arktycznej

Gwarantowany w konstytucji Finlandii zakaz osłabiania kultury Saamów uniemożliwia poprowadzenie linii kolejowej przez tereny zamieszkiwane przez tę rdzenną ludność Laponii, zarówno teraz, jak i w przyszłości - oświadczyły w czwartek władze parlamentu Saamów.
09.05.2019

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Morza

Światowy Dzień Morza ustanowiony został przez sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie. Konwencja ta została podpisana 17 marca 1958 roku. W tym dniu warto zwrócić uwagę na problemy z jakimi zmaga się jedno z najmłodszych mórz na świecie, które powstało ok. 10 tys. lat temu z wód topniejącego lodowca - Morze Bałtyckie.
17.03.2019

Młode Miasto w Gdańsku: koncepcja zabudowy w sąsiedztwie ECS i sali BHP

Na Młodym Mieście w Gdańsku - na 7 ha działce zlokalizowanej tuż przy historycznej sali BHP i ECS powstaną w najbliższych latach budynki mieszkalne i biurowe. Odrestaurowany zostanie także zabytkowy budynek dawnej montowni kadłubów, który stanie się centrum inwestycji, skupiającym usługi. Prace rozpoczną się w 2020 roku, cała inwestycja ma potrwać kilka lat.
12.03.2019

Rajska wyspa dla miłośników kotów (wideo)

Jest na świecie miejsce, w którym na jednego mieszkańca przypada 6 kotów! To niewielka wyspa leżąca w prefekturze Fukuoka - Aoshima. Nie znajdziemy tam żadnego sklepu ani samochodu, ale ta niewielka wysepka o powierzchni 1,22 km2 będzie prawdziwym rajem dla miłośników tych zwierząt.
06.02.2019

Szczątki m.in. skorupiaków i niesporczaków odkryto pod lodem Antarktydy

W osadach na dnie jeziora, położonego kilometr pod lodem Antarktydy, naukowcy odkryli szczątki skorupiaków; małych bezkręgowców zwanych niesporczakami oraz fragmenty roślin lub grzybów - informuje prestiżowe pismo „Nature”.
19.01.2019

Petycja o oddanie Kanadzie części terytorium USA

Na stronie internetowej Białego Domu umieszczona została petycja i zbierane są podpisy, by oddać Kanadzie obecnie amerykańskie tereny Northwest Angle, znajdujące się na terytorium kanadyjskiej prowincji Manitoba.
07.01.2019

Znamy datę otwarcia oceanarium w Gdańsku. To będzie największy tego typu obiekt w Europie (wizualizacje)

Rekiny i inne egzotyczne zwierzęta (łącznie ponad 160 gatunków), Ameryka Południowa na wyciągnięcie ręki, nowa przestrzeń do wypoczynku dla mieszkańców, i atrakcje dla turystów zza granicy - to wszystko wkrótce będzie miała do zaoferowania gdańska Letnica. W przyszłym roku rozpocznie się budowa Oceanarium Nautilus Gdańsk - największego tego typu obiektu w Europie.
13.10.2018

Kuchciński: Euroregion Karpacki przygotował drogę do takich inicjatyw jak Trójmorze

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział w czwartek w Rzeszowie, że Euroregion Karpacki przez "całe pokolenie przygotował drogę do łatwego rozwoju takiej współpracy", jak w ramach inicjatywy Trójmorza.
11.10.2018

Foka, której nigdy nie było

Ten rok był wyjątkowo trudny dla foki szarej. Wiosną i latem na polskim wybrzeżu znaleziono przeszło 150 martwych zwierząt, z tego kilkanaście ciał nosiło ślady prawdopodobnej ingerencji człowieka, która w trzech przypadkach została potwierdzona przez prokuraturę.
13.08.2018

Gdańsk: Sekcje wykazały, że trzy foki zginęły od uderzeń w głowę

Sekcje trzech fok, które kilka tygodni temu znaleziono na wybrzeżu Bałtyku, wykazały, że zwierzętom zmiażdżono głowy. Dwie z fok wypatroszono i obciążono cegłami, co najprawdopodobniej miało sprawić, by ich ciała zatonęły. Sprawę śmierci zwierząt bada gdyńska policja.
11.07.2018

Rafalska: ustawa o rynku pracy zwiększy elastyczność urzędów pracy

Zwiększenie elastyczności działania urzędów pracy tak, by mogły efektywniej pomóc osobom długotrwale bezrobotnym, to jeden z celów nowej ustawy o rynku pracy - powiedziała minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Podała, że projekt ustawy trafił do konsultacji.
11.07.2018

Kolejna martwa foka znaleziona na sopockiej plaży

Ostatnie tygodnie przyniosły wiele informacji o brutalnie zabitych fokach na Pomorzu. Sprawcy bywali wyjątkowo okrutni - rozcinali zwierzętom brzuchy, innym razem do szyi przywiązali cegły. W weekend otrzymaliśmy wiadomość od naszych czytelników - na sopockiej plaży znaleźli kolejne martwe zwierzę. Zdjęcia mogą przerażać. Foka jest bez skóry a na wysokości pępka ma krwawiącą ranę. Poprosiliśmy o wypowiedź przedstawicieli helskiego fokarium.
02.07.2018

Kolejne martwe foki na Wybrzeżu; wg biologów raczej nie zabił ich człowiek

W ostatnich dwóch dniach na polskim wybrzeżu Bałtyku znaleziono około 10 martwych młodych fok. Wstępnie – m.in. na podstawie zdjęć - pracownicy Stacji Morskiej w Helu oceniają, że do ich śmierci raczej nie przyczynił się człowiek.
15.06.2018

PK: na początku tygodnia zostaną przeprowadzone sekcje zwłok trzech fok

Na początku przyszłego tygodnia zostaną przeprowadzone sekcje zwłok trzech fok znalezionych na pomorskich plażach - poinformowała w środę prokurator Agnieszka Goździk z Prokuratury Krajowej.
13.06.2018

Według Stacji Morskiej w Helu do śmierci trzech fok nie przyczynił się człowiek

Do śmierci trzech fok, znalezionych ostatnio na pomorskich plażach, raczej nie przyczynił się człowiek – orzekli biolodzy ze Stacji Morskiej w Helu po oględzinach ciał zwierząt. Wcześniej na plażach odkryto ciała pięciu fok najprawdopodobniej zabitych przez ludzi.
13.06.2018

Znaleziono kolejne dwie martwe foki. Jedna była owinięta linkami

Giną kolejne foki. Tym razem dwa martwe osobniki znaleziono w Rewie. O sprawie poinformował Maciej Naskręt, dziennikarz portalu trójmiasto.pl.
11.06.2018

Pomóżmy oceanom

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Dlaczego to tak ważne dla DB Schenker? Operator logistyczny jest jedną z największych na naszym globie firm świadczących transport oceaniczny – czuje się więc odpowiedzialny za ochronę oceanów i jego zasobów.
08.06.2018

Pomorze: Policja nadal szuka sprawcy odpowiedzialnego za śmierć fok

Policja nadal prowadzi postepowanie w sprawie martwych fok znalezionych w ostatnich dniach w okolicach Gdyni i Pucka. Foki nosiły poważne obrażenia, wskazujące na ingerencję człowieka. Katowicka fundacja ekologiczna wyznaczyła nagrodę pieniężną za wskazanie sprawcy.
07.06.2018

Piąta martwa foka na polskim Wybrzeżu

Piąta martwa foka na polskim wybrzeżu. Wolontariusz WWF znalazł ją w środę w Jastrzębiej Górze. Zwierzę miało rozcięty brzuch.
06.06.2018

Kto zabija foki? Fundacja Świat Zwierzętom oferuje nagrodę za wskazanie sprawcy

W ostatnich dniach dociera do mieszkańców Pomorza coraz więcej informacji o brutalnie zabitych fokach. Sprawcy są wyjątkowo okrutni - rozcinają zwierzętom brzuchy, innym razem do szyi przywiązują cegły. Sprawą zainteresowała się Fundacja Świat Zwierzętom, która oferuje 35 tysięcy złotych za wskazanie sprawcy.
06.06.2018

Znaleziono kolejną martwą fokę

Kolejna martwa foka na Bałtyckiej plaży. Tym razem kilkumiesięczne zwierzę z rozciętym brzuchem znaleziono niedaleko Kuźnicy. To już czwarty taki przypadek w ciągu ostatnich kilku dni.
05.06.2018

Łatwiej o zaświadczenia dla pracowników z zagranicy

Zasadą jest ubezpieczenie społeczne w kraju w którym się pracuje. Wyjątkiem są pracownicy delegowani, którzy czasowo pracują w innym państwie UE. Mimo wykonywania pracy za granicą, podlegają oni ubezpieczeniom społecznym w państwie z którego są delegowani. A to umożliwia zastosowanie polskich przepisów.
04.06.2018

W Helu znaleziono kolejną martwą fokę

Na plaży w Helu znaleziono martwą młodą fokę, która – jak sądzą biolodzy, została zabita uderzeniem w głowę. To już trzecie martwe zwierzę tego gatunku znalezione w ostatnich dniach nad Bałtykiem i noszące ślady wskazujące na to, że zabił je człowiek.
02.06.2018

Gdynia: Policja spróbuje ustalić, kto zabił dwie foki znalezione na plaży w Oksywiu

Gdyńska policja będzie próbowała ustalić, kto zabił dwie foki znalezione na plaży w nadmorskiej dzielnicy miasta – Oksywiu. Jak informują działacze WWF, zwierzęta miały na szyjach pętle ze sznurów, do których ktoś przywiązał cegły. Sprawcom grozi do 3 lat więzienia.
28.05.2018

USA: Ponad 1700 osób ewakuowano po erupcji wulkanu na Hawajach

Ponad 1700 osób ewakuowano po erupcji wulkanu Kilauea na największej w archipelagu Hawajów wyspie Hawaii, znanej również jako Big Island. 31 domów zostało zniszczonych w niedzielę przez lawę, która wyrzucana jest z krateru w powietrze na wysokość ponad 61 metrów.
07.05.2018

Studium dla Gdańska uchwalone. Plaża na Stogach niezagrożona

Podczas wczorajszych obrad (23.04), Rada Miasta Gdańska uchwaliła Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska. Przegłosowano również uchwałę w sprawie przystąpienia do zmiany części studium dotyczącej wydm, plaży oraz lasu na Stogach.
24.04.2018

Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przemytników ludzi

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG ze służbami z Niemiec, Czech, Słowacji i Austrii rozbili międzynarodową grupę przestępczą organizującą przerzut z Turcji do Niemiec obywateli Iraku, Iranu i Syrii. Zatrzymano 10 członków grupy.
05.04.2018

Ropa w USA blisko 2-letniego maksimum; zapasy surowca mogły spaść o 5 mln baryłek

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest wyceniana blisko najwyższego poziomu od ponad 2 lat. Na rynkach oczekiwanie na dane o zapasach paliw w USA w ubiegłym tygodniu. Analitycy prognozują spadek zapasów ropy o 5 mln baryłek - podają maklerzy.
03.01.2018

Potworny bezgłowy kurczak w Zatoce Meksykańskiej (wideo)

Niektórzy to dziwne stworzenie nazywają „hiszpańską tancerką”, inni „marzycielem”. Jednak dla badaczy z amerykańskiej Narodowej Służby do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA) znane jest jako „potworny bezgłowy kurczak”. Niezwykłe zwierzę naukowcy zaobserwowali podczas ostatnich badań Zatoki Meksykańskiej.
30.12.2017

Mazowieckie: Rusza projekt Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Oryginalna zabudowa olenderskich zagród, przeniesiona z okolicznych miejscowości do Wiączemina Polskiego, będzie częścią Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego, który ma powstać do kwietnia 2018 r. Projekt, przy wsparciu unijnym, realizuje Muzeum Mazowieckie w Płocku.
14.09.2017

Bobiński: w terminalu LNG nie ma miejsca na rutynę

Najbardziej newralgiczny moment to ten, gdy skroplony gaz przez tzw. kołnierze kolektorów zaczyna płynąć z ładowni metanowca do ramion rozładowczych terminala LNG - mówi PAP dyrektor pionu eksploatacji świnoujskiego gazoportu, Zbigniew Bobiński. W terminalu nie ma miejsca na rutynę - podkreśla.
31.08.2017

Sytuacja w Calais – podsumowanie ostatnich wydarzeń

Od kilku tygodni we francuskim Calais mają miejsce niepokojące wydarzenia związane z powrotem imigrantów. Sytuacja jest napięta od końca maja. W ostatnich tygodniach wg danych lokalnych organizacji ok. 700 uchodźców powróciło do regionu portowego. Przed zamknięciem w październiku ubiegłego roku tzw. „Dżunglę” zamieszkiwało przypuszczalnie ok. 9 000 migrantów. Zostali oni rozproszeni do innych części Francji z powodu powtarzających się regularnie incydentów z ich udziałem, włączając w to m.in. ataki na kierowców i innych użytkowni
29.06.2017

Egipt: Prezydent ratyfikował umowę o przekazaniu dwóch wysp Rijadowi

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi ratyfikował umowę o przekazaniu Arabii Saudyjskiej niezamieszkanych wysp Tiran i Sanafir leżących na Morzu Czerwonym - oświadczył w sobotę egipski rząd. Porozumienie w tej sprawie wzbudziło krytykę i protesty.
25.06.2017

Wezwano dodatkowe służby policyjne do ochrony użytkowników portu w Calais

Wraz z nadejściem lata rośnie liczba uchodźców w Calais. Do ochrony portu zaangażowanych zostało ponad 150 dodatkowych funkcjonariuszy policji, w odpowiedzi na zwiększoną aktywność imigrantów, których celem stały się samochody transportujące fracht do terminala portowego.
20.06.2017

Egipt: Komisja parlamentarna zgodziła się na przekazanie wysp Rijadowi

Egipska komisja parlamentarna przegłosowała we wtorek zgodę na przekazanie wysp Tiran oraz Sanafir na Morzu Czerwonym Arabii Saudyjskiej. Decyzję o przekazaniu musi zatwierdzić parlament, ale termin debaty nie został jeszcze wyznaczony.
14.06.2017

Powrót uchodźców do Calais – FTA ostrzega przed utrudnieniami w porcie

FTA (Brytyjskie Stowarzyszenie Transportu Towarów) próbuje nakłonić brytyjski rząd do podjęcia działań w związku z informacjami o rosnącej aktywności imigrantów podejmujących próby ataków na ciężarówki zmierzające do francuskiego portu.
29.05.2017

Na ratunek waleniom!

Każdego roku w wyniku przypadkowego zaplątania w narzędzia połowowe na świecie ginie co najmniej 300 000 waleni. W związku z tą dramatyczną sytuacją, Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa (IWC) spotyka się w Słowenii, by omówić istniejący problem i wpłynąć na zmniejszenie tego i innych zagrożeń.
25.10.2016

Gdańsk: powstanie hotel na wodzie

Domy na wodzie wpisały się w krajobraz wielu europejskich miast. Spółka River Point zbuduje w Gdańsku pierwszy w Polsce pływający obiekt hotelowo-restauracyjny. Stanie za cztery lata na Ołowiance. Gonimy w ten sposób rozwiązania powszechnie stosowane w Skandynawii, Holandii, Niemczech i Francji.
25.08.2016

Marynarzu, sprawdź czy należy ci się 500 zł na dziecko

W środę (17.02.2016 r.) Prezydent podpisał ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, wprowadzającą program „Rodzina 500+”. Celem przewidzianego w ustawie świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie będzie wypłacane rodzicom lub opiekunom na każde dziecko do momentu osiągnięcia przez nie 18 lat.
25.02.2016

W lipcu padł rekord przewozów cargo w P&O

Brytyjski operator promowy P&O przetransportował w lipcu więcej frachtu, niż w jakikolwiek inny miesiąc w historii firmy. Powodem był chaos w Calais, związany ze strajkami byłych pracowników MyFerryLink i przebywaniem w porcie nielegalnych imigrantów.
05.08.2015

Libijskie samoloty ostrzelały i zatopiły statek

W niedzielę atak powietrzny libijskiej marynarki zatopił niezidentyfikowany statek w pobliżu miadta Mareesa. Samoloty należały do rządu Nassera al-Hassiego, jedynego uznawanego za legalny przez opinię międzynarodową.
20.07.2015

Jeszcze tylko dziś można wziąć udział w konsultacjach społecznych aPGW

22 czerwca 2015 r. jest ostatnim dniem konsultacji społecznych aktualizowanych planów gospodarowania wodami (aPGW) na obszarach dorzeczy. Można jeszcze zgłaszać uwagi i opinie na stronie www.apgw.kzgw.gov.pl i wypełnić ankietę na www.konsultacjedlawody.pl.
22.06.2015

Atak na statek handlowy u wybrzeży Libii. Jedna osoba nie żyje

Jedna osoba zginęła w ataku na turecki statek handlowy, gdy zbliżał się libijskiego portu w Tobruku - poinformowało w poniedziełek libijskie ministrostwo spraw zagranicznych. Zabity został jeden z oficerów, kilku członków załogi jest rannych. Do napaści doszło w niedzielę, zdarzenie opisuje libijski "The Daily Star".
11.05.2015

Najważniejsze zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące m.in. pracowników branży morskiej i stoczniowej

Od 01.01.2015 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące zasad rozliczania ulg podatkowych, nowych obowiązków spoczywających na płatnikach, opodatkowania dochodów z tytułu użytkowania samochodów służbowych i katalogu zwolnień. Poniżej przedstawiamy te regulacje, gdyż będą one miały znaczący wpływ na kształ rozliczeń podatkowych dokonywanych za rok 2015 m.in. przez pracowników branży morskiej i stoczniowej.
12.03.2015

Znaczenie prawidłowego określenia właściwości miejscowej sądu dla rozstrzygania sporów w relacjach handlowych podmiotów branży morskiej lub stoczniowej

Przez wzgląd na fakt, iż podmioty występujące w różnorakich relacjach handlowych w branży morskiej lub stoczniowej mają często problemy z windykacją od dłużników należnych im kwot uwagi wymaga prawidłowe określenie sądu właściwego, przed którym można dochodzić ww. roszczeń. Chcąc dochodzić spełnienia roszczenia przez zobowiązaną do tego osobę np. zapłaty przez dłużnika za zakupiony towar, ustalenia istnienia stosunku pracy etc., należy skierować pozew do odpowiedniego sądu, właściwego dla rozstrzygania danej sprawy.
16.05.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.