• <
urząd_morski_gdynia_2021

Egipt: Prezydent ratyfikował umowę o przekazaniu dwóch wysp Rijadowi

pc

25.06.2017 05:36 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Egipt: Prezydent ratyfikował umowę o przekazaniu dwóch wysp Rijadowi
Egipt: Prezydent ratyfikował umowę o przekazaniu dwóch wysp Rijadowi - GospodarkaMorska.pl

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi ratyfikował umowę o przekazaniu Arabii Saudyjskiej niezamieszkanych wysp Tiran i Sanafir leżących na Morzu Czerwonym - oświadczył w sobotę egipski rząd. Porozumienie w tej sprawie wzbudziło krytykę i protesty.

Ratyfikacja dokumentu przez prezydenta oznacza wejście w życie umowy o retrocesji wysp, zatwierdzonej przez egipski rząd podczas ubiegłorocznej wizyty w Kairze saudyjskiego króla Salmana.

Przekazanie wysp może jednak zostać opóźnione lub zablokowane przez spór prawniczy.

W środę egipski sąd konstytucyjny tymczasowo wstrzymał wszystkie orzeczenia sądów dotyczące przekazania wysp. Zamierza przeprowadzić dochodzenie, który sąd ma konstytucyjne prawo do wydawania wyroków w tej sprawie.

Od ogłoszenia decyzji o przekazaniu wysp dwa sądy administracyjne orzekły o nieważności umowy, wskazując na suwerenne prawo Egiptu do dysponowania terytorium. Trzeci sąd zawyrokował jednak, że umowa może dojść do skutku, i stwierdził, że dwa pozostałe nie mają prawa do wydawania wyroków w tej sprawie.

Na wniosek rządu egipski sąd konstytucyjny rozpocznie w przyszłym tygodniu postępowanie sprawdzające, by ustalić, orzecznictwo którego z sądów jest wiążące i czy nie zostały naruszone prerogatywy władzy legislacyjnej i wykonawczej. Sąd konstytucyjny bada jedynie spór prawniczy między sądami, nie sprawdza zgodności z konstytucją samej umowy o przekazaniu wysp.

Prezydent Sisi powiedział we wtorek, że sprawa wysp "jest zakończona", a "rząd nie ma nic do ukrycia", nawiązując do zarzutów o przekazaniu wysp w zamian za finansowe wsparcie saudyjskie. Arabia Saudyjska jest jednym z głównych państw niosących pomoc Egiptowi; Rijad wpompowuje miliardy dolarów w inwestycje w celu podniesienia słabej egipskiej gospodarki.

Porozumienie między obu krajami w tej sprawie wzbudziło krytykę i protesty, w trakcie prac w parlamencie doszło do przepychanek i wzajemnych oskarżeń o zdradę narodową. Ostatecznie egipski rząd zgodził się na przekazanie wysp Arabii Saudyjskiej w ubiegłym tygodniu.

Rząd twierdzi, że wyspy Tiran i Sanafir zostały jedynie przekazane pod zarząd Egiptowi w latach 50. oraz że to rząd i parlament mają prawo zawierać umowy międzynarodowe dotyczące suwerenności kraju. Przeciwnicy umowy łączą przekazanie wysp z finansowym wsparciem ze strony Arabii Saudyjskiej dla Sisiego, zarzucając mu sprzedaż terytorium kraju. Twierdzą, że egipska suwerenność rozciąga się na wyspy od 1906 roku, kiedy to Arabia Saudyjska nawet nie istniała.

Wysepki położone w strategicznej zatoce Akaba u wybrzeży półwyspu Synaj zostały oddane w użytkowanie Egiptowi, aby umożliwić stałą obecność sił międzynarodowych strzegących pokoju pomiędzy Izraelem i Egiptem. Tiran (o powierzchni 80 km kwadratowych) znajduje się w największym przewężeniu cieśniny stanowiącej ważne połączenie dla portów jordańskich oraz izraelskich. Wyspa zamieszkiwana jest wyłącznie przez amerykańskich oraz egipskich żołnierzy. Wstęp na Tiran oraz wyspę Sanafir (o powierzchni 32 km kwadratowych) jest zabroniony.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40950,00 $ tona 1,77% 25 lis
 Cynk 3431,00 $ tona 0,06% 25 lis
 Aluminium 2740,00 $ tona 1,56% 25 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.