• <
BOTA_2023

Libijskie samoloty ostrzelały i zatopiły statek

20.07.2015 12:46 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Libijskie samoloty ostrzelały i zatopiły statek - GospodarkaMorska.pl

W niedzielę atak powietrzny libijskiej marynarki zatopił niezidentyfikowany statek w pobliżu miadta Mareesa. Samoloty należały do rządu Nassera al-Hassiego, jedynego uznawanego za legalny przez opinię międzynarodową.

Według słów Al-Hassiego, „jednostka została zatopiona, gdyż przewoziła żołnierzy, broń oraz amunicję dla terrorystów z wschodniego regionu Libii”. Prawdopodobnie z tych samych powodów doszło do ataku na jeszcze jeden statek w pobliżu miasta Benghazi. Dotąd jednak nie pojawiły się żadne szczegóły odnośnie zaatakowanych jednostek oraz ich właścicieli.

Agencja Reuters donosi, że nie udało jej się dotrzeć do żadnego naocznego świadka ani uzyskać potwierdzenia zatopienia statków z niezależnych źródeł. Informacja o ataku trafiła do mediów z telewizji Al-Arabiya z Dubaju.

To nie pierwszy atak na statki na libijskich wodach. W maju jedna osoba zginęła w ataku na turecki statek handlowy, gdy zbliżał się libijskiego portu w Tobruku. Zabity został jeden z oficerów, kilku członków załogi było rannych. Początkowo statek ostrzeliwano z lądu, a następnie z powietrza. Wciąż nie wiadomo, kto jest sprawcą napaści.  

Do podobnego incydentu u wybrzeży Libii doszło w styczniu, kiedy to libijskie samoloty zbombardowały grecki tankowiec zacumowany w Dernie. Z kolei dwa tygodnie temu aresztowano dwa tankowce przewożące ropę – Trident Hope oraz Minerva Alexandra. Oba statki miały wpłynąć do portu Ras Lanuf w Libii, by załadować paliwo, ale zostały zatrzymane przez Petroleum Facilities Guard – ugrupowania broniącego libijskich obiektów naftowych.

Dodajmy, że od obalenia Muammara Kadafiego w 2011 roku, w Libii trwają zamieszki. Kraj jest bardzo niestabilny politycznie, toczą się w nim walki plemienne i religijne. Libia jest też siedliskiem islamskiego terroryzmu.

Dziękujemy za wysłane grafiki.