• <

Wynik wyszukiwania - "soh" - Wiadomości

Bezpieczeństwo morskie: klucz do stabilności. Międzynarodowe seminarium w Brukseli

W Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli odbyło się 16 kwietnia seminarium na temat bezpieczeństwa morskiego. Wydarzenie zorganizowała prezydencja Belgii w Radzie Unii Europejskiej we współpracy z Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem i Obronnością (Studiecentrum voor Veiligheid en Defensie, SCVD). Eksperci omówili kilka kluczowych obszarów morskich, w których należy zabezpieczyć interesy UE: Morze Północne, Morze Śródziemne, Zatokę Gwinejską i Morze Czarne.
19.04.2024

Wzrasta zagrożenie ze strony somalijskich piratów. Rozwiązaniem uzbrojona ochrona?

Obok agresywnej działalności bojowników Huti z Jemenu na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej zagrożenie dla żeglugi stwarzają somalijscy piraci, którzy w ostatnim czasie uaktywnili się na wielką skalę. Stanowią niebezpieczeństwo dla statków chcących pokonać trasę morską prowadzącą przez "Róg Afryki", bądź też zmierzając na trasie żeglugowej na Oceanie Indyjskim. Nie brakuje przy tym zarzutów o nieskuteczność międzynarodowych sił morskich mających chronić żeglugę w rejonie.
23.03.2024

Morskie baterie pod kontrolą. Corvus Energy skontroluje baterie w czasie rejsu

DNV certyfikował opracowaną przez Corvus Energy metodę testowania SOH (State of Health Test) baterii elektrycznych montowanych na statkach. To pierwszy dostawca morskiego ESS (energy storage system), który zapewnia to swoim klientom kontrolowanie stanu akumulatorów w czasie eksploatacji statku.
22.03.2024

To będzie największe przedsięwzięcie w zakresie instalacji nowoczesnego ożaglowania na statku. Czegoś takiego jeszcze nie było

Brazylijski gigant górniczy Vale S.A. ogłosił, że zainstaluje pięć żagli Rotor Sails od firmy Anemoi Marine Technologies Ltd., jednego z wiodących na świecie dostawców technologii napędu wspomaganego wiatrem dla statków komercyjnych. Znajdzie się on na statku statku typu valemax o wyporności 400 000 ton, należącego do omańskiego armatora Asyad.
08.11.2023

Socarenam, budowniczy polskiego patrolowca, ochrzcił nową jednostkę dla sił morskich Francji

W Calais odbyła się, 19 października br., uroczystość chrztu zamorskiego pokrętu patrolowego (Patrouilleurs Outre-mer, POM), o nazwie Teriieroo A Teriierooiterai. To drugi okręt z serii przeznaczonej do wykonywania zadań na rzecz Francji w jej terytoriach zamorskich.
24.10.2023

Ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej

Przed nami ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Mimo sporej przewagi liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk muszą uważać na atakujące załogi walczące o medale Klubowych Mistrzostw Polski, a nie mniej emocji będzie w strefie spadkowej gdzie zagrożonych jest aż 7 klubów. Regaty odbędą się w Nowym Sztynorcie na jeziorze Dargin w dniach 7 i 8 października.
06.10.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – wrzesień 2023 r.

Kolejny miesiąc roku – wrzesień, nie pozostał bez różnorodnych i niebezpiecznych zdarzeń szkodowych w żegludze. Ponownie dochodziło najczęściej do pożarów i kolizji. Zdarzyły się również wejścia na mieliznę i inne wypadki morskie. Łącznie we wrześniu odnotowano całkiem sporo, bo aż 76 wypadków morskich (w sierpniu odnotowano 65 takich zdarzeń).
06.10.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne średniego zasięgu

Armia Korei Płd. poinformowała, że jej sąsiad z północy wystrzelił w niedzielę dwa pociski balistyczne w kierunku morza u wschodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego. To rakiety średniego zasięgu, które przeleciały około 500 km
18.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Holandia i Oman będą współpracować nad projektem wodorowym

Rządy Holandii i Omanu porozumiały się w sprawie wspólnego projektu wodorowego. Do podpisania umowy doszło na szczycie klimatycznym COP27.
25.11.2022

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w stronę Morza Japońskiego

Korea Płn. wystrzeliła w piątek dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w stronę Morza Japońskiego – ogłosiła armia Korei Płd. i rząd Japonii. Napięcia na Półwyspie Koreańskim podsyca groźba kolejnej próby jądrowej Pjongjangu.
28.10.2022

Konferencja MEW 2022 w Szczecinie. Naukowcy i branża morska dyskutowali o offshore

Na temat morskiej energetyki wiatrowej dyskutowano podczas "Konferencji MEW - środowisko, edukacja, biznes i praca" w środę (6 października). Wydarzenie zorganizował Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Korea Południowa szuka sojuszy w offshore wind. Doosan zaczął od Siemens Gamesa

Dwóch liderów sektora energetycznego – Siemens Gamesa oraz Doosan Enerbility – chcą wspólnie rozwijać morską energetykę wiatrową.
05.07.2022

Chiny ćwiczą ataki na Tajwan i Guam na makietach okrętów

Niedawne zdjęcia satelitarne sugerują, że chińska armia ćwiczy uderzenia rakietowe na cele wojskowe na Tajwanie oraz na należącej do USA wyspie Guam na Pacyfiku – podał w czwartek wieczorem hongkoński dziennik “South China Morning Post”, cytując ekspertów.
13.05.2022

Naftohaz: ilość rosyjskiego gazu płynącego przez Ukrainę została ograniczona

Prezes ukraińskiego państwowego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko poinformował w środę, że ilość rosyjskiego gazu eksportowanego przez Ukrainę "została ograniczona". Reuters podaje, że w środę wolumen gazu płynącego do Europy spadł o jedną czwartą.
11.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Brak kontaktu z tankowcem w Zatoce Omańskiej. Winsome zaangażowany w nielegalny handel ropą?

Zagraniczne branżowe media donoszą o możliwym zaginięciu tankowca Winsome. Statek ma być nieosiągalny od miesiąca.
11.08.2021

Rynek frachtowy i czarterowy pnie się w górę. Analiza rynku frachtowego i czarterowego [tygodnie 25-28/2021]

W kolejnych tygodniach roku rynek odznacza się kontynuacją wzrostów stawek frachtowych i czarterowych obserwowanych w różnych segmentach żeglugi. W branży kontenerowej wzrosty są naprawdę duże. Na rynku spekuluje się, że taki obrót sprawy może w pewnym okresie czasu doprowadzić do załamania się rynku transportu kontenerowego.
20.07.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Coraz więcej aktywności w dobie wyzwań. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 8-11/2021)

Po roku trwania pandemii analitycy oczekują, że gospodarka morska, w tym transport morski będą korzystały z rozwoju i wzrostu globalnej gospodarki, która ma mieć miejsce już w 2021 roku. Według różnego rodzaju organizacji, jak na przykład OECD wzrost ten może wynieść nawet około 5,5 %.
23.03.2021

Trzecie miejsce Aleksandy Melzackiej i Kingi Łobody w Otwartych Mistrzostwach Oceanii!

Trzecie miejsce Aleksandy Melzackiej i Kingi Łobody w Otwartych Mistrzostwach Oceanii! Regaty rozgrywane w australijskim Geelong były generalnym sprawdzianem przed zbliżającymi się mistrzostwami świata klas 49er, 49erFX i Nacra 17, które zostaną rozegrane na tym samym akwenie w dniach 10-15 lutego.
04.02.2020

Von der Leyen ostrzega, że negocjacje ws. umowy handlowej będą trudne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła w środę Wielką Brytanię, że jej relacje z Unią Europejską po brexicie nie będą tak bliskie, jak do tej pory, oraz że negocjacje w sprawie nowej umowy handlowej będą trudne.
08.01.2020

TFworkshop z Grupą TFKable podczas Konferencji PSEW 2018

W dniach 06 – 08 listopada 2018 r. w Serocku odbędzie się kolejna konferencja dotycząca morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW). Tegoroczne spotkanie będzie okazją do zapoznania się z szerokim zakresem obszarów tematycznych, począwszy od potencjału morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim, kierunków rozwoju bałtyckiej sieci morskiej, po obowiązujące regulacje, jak również założenia finansowania polskich farm wiatrowych.
06.11.2018

Syryjski statek przepłynął Bosfor mimo amerykańskich sankcji

Syryjski statek handlowy wiozący zboże z Krymu do Syrii przepłynął w poniedziałek przez znajdującą się w Turcji cieśninę Bosfor. Zdjęcia statku zostały opublikowane w mediach społecznościowych.
04.09.2018

Nieudany atak piratów na singapurski tankowiec u wybrzeży Somalii

Somalijscy piraci zaatakowali w piątek tankowiec płynący wzdłuż wschodniego wybrzeża Somalii pod banderą Singapuru. Personel bezpieczeństwa obecny na statku odparł atak.
23.02.2018

Port Gdańsk zaznacza swoją mocną międzynarodową pozycję podczas targów w Shenzhen

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk w dniach 12-14 października uczestniczył, już po raz drugi, w międzynarodowych targach China International Logistics and Transportation Fair w Shenzhen. Jest to największe wydarzenie logistyczno-transportowe, odbywające się corocznie w regionie. Udział w targach był dla portu okazją do budowy relacji z nowymi kontrahentami z całego świata.
17.10.2017

W SR Nauta zwodowano dwa statki (foto, wideo)

Themis i Ocean Star już na wodzie. W piątek w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku z pochylni B1 zwodowano dwa statki rybackie. To dopiero druga taka operacja w ponad 40-letniej historii tej pochylni. Podwójne wodowanie w Naucie ostatni raz miało miejsce w lipcu ubiegłego roku.
28.07.2017

Nauta rozpoczyna budowę statku rybackiego

4 lipca w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w obecności klienta, finalnego armatora statku i towarzystwa klasyfikacyjnego odbyła się ceremonia cięcia pierwszych blach do budowy statku rybackiego B-131. W ten sposób oficjalnie zainaugurowano budowę jednostki.
05.07.2017

Trawler rybacki Rockall zwodowany w SR Nauta (foto, wideo)

Trzecie w tym roku wodowanie w Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku. Tym razem był to częściowo wyposażony trawler dla Karstensens Skibsvaerft AS. Uroczystość odbyła się w piątek. To już dziesiąta jednostka, która powstała w Zakładzie Nowych Budów SR Nauta dla tego duńskiego odbiorcy.
02.06.2017

Chińskie media: tajemnicze sztuczne wyspy u wybrzeży Korei Północnej

Hongkoński dziennik „South China Morning Post” informuje w czwartek o tajemniczych sztucznych wyspach, które na Morzu Żółtym buduje Korea Północna. Ich przeznaczenie nie jest znane, zdjęcia satelitarne wskazują na obecność instalacji wojskowych.
04.05.2017

Ekstremalne lądowanie. To wideo podbija internet

Niewiarygodne lądowanie śmigłowca morskiego w środku sztormu zostało nakręcone przez duńskie siły powietrzne podczas testowania nowej maszyny Sikorsky SH-60.
29.11.2016

Pierwszy polski prom elektryczny połączy Gdańsk z Helem

Budowa promu elektrycznego kursującego między Gdańskiem a Helem nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Prom pasażersko-samochodowy ma przewozić około 80 samochodów i 200 pasażerów. O planach realizacji przedsięwzięcia rozmawiali pomysłodawcy i partnerzy idei oraz goście podczas targów Baltexpo 2015. Panel został zorganizowany przez portal GospodarkaMorska.pl oraz Klaster Logistyczno-Transportowy Północ-Południe.
09.09.2015

NDI kluczowym podwykonawcą przy rozbudowie DCT

NDI będzie kluczowym podwykonawcą i partnerem belgijskiej grupy Besix przy budowie nowego głębokowodnego nabrzeża w DCT Gdańsk - poinformował portal wnp.pl Jerzy Gajewski, prezes i właściciel NDI.
17.11.2014

Belgijska spółka Besix zbuduje nowe głębokowodne nabrzeże w DCT

Przetarg na projektanta i generalnego wykonawcę nowego głębokowodnego nabrzeża w DCT Gdańsk został rozstrzygnięty. Najlepszą ofertę złożył N.V. BESIX. Koszt inwestycji to miliard złotych.
01.10.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.