• <

Wynik wyszukiwania - "ebury" - Wiadomości

USA, Rosja i Chiny rozbudowują swoje poligony jądrowe

Największe mocarstwa jądrowe na świecie, Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny, od kilku lat konsekwentnie rozbudowują swoje poligony do testów atomowych; nie można wykluczyć powrotu tych państw do przeprowadzania prób z użyciem broni nuklearnej - poinformowała w piątek amerykańska stacja CNN.
22.09.2023

Złoty już nie tak słaby – pomógł mu raport o inflacji z USA

Wieści, na które desperacko liczyły rynki, w zeszłym tygodniu w końcu się pojawiły. Inflacja w USA okazała się niższa od oczekiwań, w wyniku czego rentowności amerykańskich obligacji spadły najsilniej od czasu pandemii, zaś aktywa ryzykowne na całym świecie gwałtownie zyskały. Dolar doświadczył jednego z największych w historii spadków w ciągu dwóch dni. Kurs USD/PLN obniżył się do ok. 4,55.
14.11.2022

Inwazja Rosji na Ukrainę: mocne i trwałe uderzenie w polskich eksporterów i importerów

W ubiegłym roku polski eksport do Ukrainy wzrósł o prawie jedną czwartą. Z kolei wartość sprzedaży towarów z Polski do Rosji wróciła do poziomu sprzed aneksji Krymu osiem lat temu. Przewiduję, że tym razem załamanie eksportu w wyniku obecnej agresji Rosji na naszego sąsiada będzie nieporównywalnie głębsze. Skutki odczują nie tylko firmy bezpośrednio zaangażowane w handel ze Wschodem.
08.03.2022

Ebury: fracht z Chin drożeje, alternatywą import z Turcji

Nawet o 600 proc. wzrósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy średni koszt transportu towarów drogą morską z Chin do Europy. Wygranymi w tej sytuacji są m.in. eksporterzy z Turcji. To w ich stronę coraz częściej spoglądają polskie firmy, szukające alternatywy dla importu z Państwa Środka – wskazuje Adam Stosio, dyrektor zarządzający Ebury Polska.
02.08.2021

Ebury: Dolar się umacnia. Rynek obligacji nie przejmuje się danymi o inflacji

Raport o inflacji w USA przyćmił czerwcowe posiedzenie EBC, ale reakcja rynku była, delikatnie mówiąc, sprzeczna z intuicją. Mimo że inflacja w Stanach wynosi obecnie 5% w skali roku, a wiele cen nadal rośnie, inwestorzy zaakceptowali retorykę Rezerwy Federalnej o tymczasowości tego stanu. W konsekwencji doszło do spadku rentowności amerykańskich obligacji.
15.06.2021

Ebury: Raport po decyzji EBC: projekcje wzrostu PKB i inflacji w górę

Wczorajsze wypowiedzi prezes EBC Christine Lagarde charakteryzował niezobowiązujący ton. Jednocześnie bank centralny zrewidował w górę zarówno projekcje wzrostu gospodarczego, jak i inflacji w strefie euro na ten i kolejny rok.
12.06.2021

Ebury: Rynki czekają na czwartkowe sygnały z EBC

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w czwartek będzie w tym tygodniu kluczowym wydarzeniem dla rynku walutowego. W centrum uwagi znajdą się nowe projekcje makroekonomiczne oraz sygnały dotyczące perspektyw prowadzonego programu skupu aktywów.
09.06.2021

Ebury: Odbicie dolara przerwał raport non-farm payrolls

Dolar pod koniec tygodnia zwyżkował względem innych walut G10, ale stracił niemal wszystkie te zyski po nieco rozczarowującym piątkowym raporcie non-farm payrolls. Złoty za to się umacnia – kurs EUR/PLN w trakcie tygodnia spadł do najniższego od grudnia poziomu 4,45.
08.06.2021

Ebury: Polski oddział Ebury obsłuży rynki bałtyckie

Polski oddział Ebury powalczy o importerów i eksporterów z krajów bałtyckich – szczególnie tych prowadzących handel z partnerami z Rosji. Pomogą w tym m.in. najszybsze na rynku rozliczenia bezpośrednio w rublu oraz dedykowany zespół do obsługi rynków wschodnich. Na ekspansji Ebury skorzystają także polscy przedsiębiorcy.
07.06.2021

Ebury: Złoty najmocniejszy w tym roku, waluty EM odżywają

Złoty zaczął tydzień od umocnienia i w parze z euro jest najsilniejszy od grudnia ub.r. – okresu interwencji Narodowego Banku Polskiego. Inne waluty emergingmarkets też radzą sobie dobrze. Ich zwyżki są wspierane przez wzrosty cen surowców.
02.06.2021

Ebury: Rosja wciąż atrakcyjnym kierunkiem dla polskich przedsiębiorców

Wartość eksportu z Polski do Rosji w pierwszym kwartale br. wzrosła aż o prawie 1 mld złotych w stosunku do tego samego okresu 2014 r. – pomimo obowiązującego od tamtego czasu embarga na polskie produkty rolno-spożywcze. Nasze towary bronią się na rosyjskim rynku dobrą jakością, a przed istotnymi dla firm ryzykami można się zabezpieczyć.
27.05.2021

Ebury: Jastrzębi ton decydentów wzmacnia waluty Europy Wschodniej

W zeszłym tygodniu główne waluty doświadczyły niewielu istotnych ruchów. W związku z tym w centrum uwagi znalazł się zwrot banków centralnych krajów Europy Wschodniej ku jastrzębiej polityce. Wyprowadził on węgierskiego forinta oraz polskiego złotego na szczyt rankingów.
24.05.2021

Ebury: Szok inflacyjny w USA podbił zmienność na rynku

Aktywa ryzykowne na całym świecie oscylują blisko rekordowo wysokich poziomów. Ich sytuacja jest jednak bardziej niepewna po tym, jak w zeszłym tygodniu dane o amerykańskiej inflacji pokazały wyraźny wzrost, wywołując zamieszanie na rynku.
17.05.2021

Ebury: Kiepski raport z rynku pracy uderza w dolara

Znacznie gorszy niż oczekiwano raport z amerykańskiego rynku pracy przerwał pasmo pozytywnych niespodzianek ekonomicznych z USA. Dolar osłabił się w stosunku do prawie wszystkich głównych walut świata. Rentowności obligacji spadły, a ceny surowców ponownie wzrosły, wspierając umocnienie walut surowcowych.
11.05.2021

Ebury: Rubel z szansą na aprecjację po trudnym roku

Rosyjski rubel doświadczył od początku pandemii COVID-19 jednej z najbardziej gwałtownych wyprzedaży spośród walut rynków wschodzących. Mimo że w ostatnim czasie znajdował się pod dużą presją ze względu na napięcia geopolityczne i sytuację pandemiczną, jego perspektywy do końca 2022 r. rysują się optymistycznie. Na korzyść waluty działają m.in. solidne fundamenty makroekonomiczne Rosji i jastrzębie stanowisko banku centralnego.
29.04.2021

Ebury: Słabość dolara trwa, waluty EM doświadczają silnych wahań

Dolar amerykański w zeszłym tygodniu nadal słabł, radząc sobie gorzej niż zdecydowana większość głównych walut. Ruchy te były w większości niewielkie – więcej działo się na rynkach wschodzących. Złoty pozostał jednak dość stabilny. Czy ma szanse na aprecjację?
26.04.2021

Ebury: Czy EBC przymierzy się do normalizacji polityki pieniężnej? Raport przed kwietniowym posiedzeniem

Od czasu posiedzenia EBC w marcu dane ekonomiczne ze strefy euro parokrotnie pozytywnie zaskakiwały. Panuje również optymizm względem postępów w europejskich programach szczepień. Pozostaje jednak kilka kwestii, które mogą przechylić ton czwartkowej komunikacji banku centralnego lekko w gołębią stronę.
22.04.2021

Ebury: Waluty emerging markets zwyżkują

Dość zaskakujący spadek rentowności amerykańskich obligacji w zeszłym tygodniu w połączeniu z bardzo dobrymi danymi ekonomicznymi to korzystny układ dla walut rynków wschodzących. Polepszyła się sytuacja również innych aktywów ryzykownych, m.in. akcji, surowców i instrumentów kredytowych.
19.04.2021

Recepta na skuteczniejszy handel z chińskimi firmami? Juan, know-how i relacje

Prognozowany wzrost znaczenia chińskiej waluty (juana) na świecie może mieć wpływ na przedsiębiorców handlujących z Chinami. Jak lepiej chronić swoje interesy i skutecznie rozwijać współpracę z partnerami z Państwa Środka? Oto kilka praktycznych podpowiedzi dla polskich importerów i eksporterów.
13.04.2021

Ebury: Aktywom ryzykownym nie wadzą wyższe rentowności obligacji

W ciągu krótszego, świątecznego tygodnia handlu aktywa ryzykowne doświadczały aprecjacji mimo wyraźnego trendu wzrostowego globalnych rentowności. Przewodziły im amerykańskie akcje. Dolar doświadcza zaś spadków względem głównych walut oraz istotniejszych walut rynków wschodzących.
06.04.2021

Konferencja o Chinach: o wszystkim, co ważne dla importerów i eksporterów

Wpływ blokady Kanału Sueskiego na import towarów z Chin do Polski, wzrost znaczenia juana w handlu międzynarodowym oraz ubezpieczenia należności – m.in. te zagadnienia podejmowali doświadczeni eksperci zaproszeni do udziału w Konferencji „Chiny dla każdego. Jak podnieść skuteczność w handlu z Chinami”.
02.04.2021

Analitycy Ebury: Wirus uderza w euro i złotego. PLN najsłabszy od 12 lat

Zarówno euro, jak i polski złoty pokazują wyraźną słabość. Ich wyprzedaż ma związek z niepokojącymi informacjami z frontu walki z pandemią. W obu przypadkach zakładamy, że sytuacja jest jednak tymczasowa.
29.03.2021

Ebury: Ostatnie osłabienie złotego powinno mieć charakter tymczasowy

Po dość krótkim okresie aprecjacji złotego na przełomie lat 2020 i 2021 polska waluta ponownie znalazła się pod presją. W czwartek kurs EUR/PLN znalazł się na najwyższym poziomie od 2009 roku. Niewykluczone, że obecny marazm jeszcze potrwa, jednak liczymy, że przed końcem roku złoty powróci do poziomów zbliżonych do tych, które znamy z okresu sprzed pandemii, ok. 4,30.
26.03.2021

Ebury: optymistyczne perspektywy dla polskich firm handlujących z Chinami

Trend wzrostu wartości sprowadzanych z Chin do Polski ma szanse się utrzymać. Mimo wysokich kosztów transportu morskiego trudno znaleźć alternatywnego dostawcę, a handlowi sprzyjać będzie np. możliwość przejścia na rozliczenia w juanie - ocenia Ebury.
22.03.2021

Handel z Chinami 2021. Co czeka polskich importerów?

Roczna wartość towarów sprowadzanych z Chin do Polski w ciągu pięciu ostatnich lat wzrosła o ponad 50 proc. Styczniowe dane GUS pokazują, że pomimo gwałtownego wzrostu kosztów transportu z tego kraju, z którym zmagają się polskie firmy, ten trend jest kontynuowany i ma szansę się utrzymać. Jest jednak jeden warunek.
19.03.2021

Ebury: Czy ocena Fedu zachwieje rynkiem?

Środowe posiedzenie FOMC będzie kluczowym punktem dla rynku walutowego w tym tygodniu. Inwestorzy czekają na ocenę Fedu dotyczącą zarówno sytuacji na rynku obligacji, jak i stanu amerykańskiej gospodarki. Od wyniku posiedzenia zależą dalsze nastroje na rynku i perspektywy wyceny dolara amerykańskiego.
16.03.2021

Ebury: Trzecia fala pandemii blokuje umocnienie złotego

Inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na rosnącą zmienność rynkowych stóp procentowych. Jednocześnie waluty emerging markets zyskują, wspierane przez wyższe ceny surowców i wzrost apetytu na ryzyko. Polskiemu złotemu w umocnieniu przeszkadza jednak pogarszająca się sytuacja epidemiczna w kraju.
16.03.2021

Ebury: Dolar traci, inwestorów nadal kuszą bardziej ryzykowne aktywa

Dotychczasowe trendy na rynku finansowym utrzymywały się również w zeszłym tygodniu. Akcje i instrumenty dłużne zyskiwały, ceny surowców szły w górę, a dolar był słaby, chociaż jego ruchy były nieznaczne. Prezes Jerome Powell jasno wskazał, że Fed w przewidywalnej przyszłości będzie stawiał na stymulowanie gospodarki, a administracja Bidena zdaje się czynić kroki w tym samym kierunku, wywierając presję na EBC i europejskie rządy, by postąpiły podobnie.
15.02.2021

Ebury: Rynkom walutowym niestraszni spekulanci

W ostatnich dniach uwaga rynku skupia się na zachowaniu detalicznych spekulantów skupionych wokół grupy wallstreetbets na Reddicie. Niemniej ich działania nie powinny mieć wpływu na rynek walutowy. W tym tygodniu rynek skupi się za to na licznych danych makroekonomicznych, m.in. ze strefy euro, Wielkiej Brytanii i USA.
01.02.2021

Dolar traci, złoty pozostaje stabilny

Aktywa ryzykowne na całym świecie w znacznej mierze kontynuowały wzrost, z kolei dolar przez większość tygodnia tracił. Pozytywny sentyment do ryzyka nie przyniósł jednak umocnienia złotego.
26.01.2021

NBP walczy o konkurencyjność polskiego eksportu. Czy to konieczne?

Próby osłabienia złotego przez NBP mogą być pomocne, ale z pewnością nie są niezbędne polskim eksporterom. Z kolei importerom mogą wręcz szkodzić. Dla przedsiębiorców liczą się przede wszystkim: koniunktura na rynkach docelowych oraz możliwie stabilny i przewidywalny kurs walutowy.
26.01.2021

Ebury: czy polscy eksporterzy potrzebują pomocy NBP?

Próby osłabienia złotego przez NBP mogą być pomocne, ale z pewnością nie są niezbędne polskim eksporterom. Z kolei importerom mogą wręcz szkodzić. Dla przedsiębiorców liczą się przede wszystkim: koniunktura na rynkach docelowych oraz możliwie stabilny i przewidywalny kurs walutowy.
26.01.2021

Ebury: Rynki czekają na powrót normalności, dolar zyskuje

Rynki nadal konsekwentnie ignorują zamieszanie związane ze zmianą na fotelu prezydenta w USA, a dolar umacnia się w relacji do większości głównych walut. W tym tygodniu czeka nas posiedzenie EBC. Oprócz niego i wybranych danych, uwaga inwestorów najprawdopodobniej skupi się na postępach w szczepieniach przeciwko COVID-19.
18.01.2021

Waluty i gospodarka w 2021 roku: może być tylko lepiej, prawda?

Co przyniesie 2021 rok? Wiele gospodarek może doświadczyć silnego odbicia napędzanego przez duży, wcześniej stłumiony przez COVID-19 popyt konsumencki. Potencjał konkretnych walut będzie zaś uzależniony od tempa szczepień w poszczególnych państwach. Poniżej przedstawiamy nasze główne oczekiwania: zarówno w kontekście konsekwencji dalszej walki z pandemią na świecie, jak i nowego politycznego otwarcia w USA.
14.01.2021

Ekspert Ebury: to będzie rok polskich eksporterów

Prawie 48 mld zł nadwyżki wartości eksportu nad importem towarów według ostatnich dostępnych danych w ujęciu dwunastomiesięcznym to rekord, który dowodzi, że polscy przedsiębiorcy nie pozwolili koronawirusowi na sparaliżowanie ich rozwoju i aspiracji.
08.01.2021

Interwencja polskiego banku centralnego i obawy dotyczące pandemii osłabiły złotego

Spokojny handel na polskim złotym obserwowany przez większą część ubiegłego tygodnia zburzył w piątek Narodowy Bank Polski. Dziś złoty doświadcza podwyższonej zmienności, która może zostać z nami również w kolejnych dniach.
22.12.2020

Ebury: Interwencja polskiego banku centralnego i obawy dotyczące pandemii osłabiły złotego

Spokojny handel na polskim złotym obserwowany przez większą część ubiegłego tygodnia zburzył w piątek Narodowy Bank Polski. Dziś złoty doświadcza podwyższonej zmienności, która może zostać z nami również w kolejnych dniach.
21.12.2020

Brexitowe nagłówki szarpią kursem funta

Kolejny wyznaczony deadline na osiągnięcie porozumienia Wielkiej Brytanii z UE minął, negocjacje jednak trwają. W najbliższych dniach oczekujemy dalszych wieści na ten temat, a także ważnych danych makro ze strefy euro.
14.12.2020

Dodatkowe 500 mld euro – o tyle EBC zwiększy pandemiczny program wsparcia gospodarki. Kurs euro pod obserwacją

Podczas czwartkowego posiedzenia Europejski Bank Centralny podjął kolejne działania w celu ochrony gospodarki strefy euro przed ryzykami, jakie generuje pandemia COVID-19.
11.12.2020

Już dziś decyzja EBC: przed nami zwiększenie programu PEPP. Jak zareaguje euro?

Europejski Bank Centralny dziś niemal na pewno ogłosi wdrożenie dodatkowych środków wspierających gospodarkę strefy euro, zmagającą się z drugą falą pandemii i ze związanymi z nią restrykcjami ograniczającymi aktywność gospodarczą. Jaki będzie wpływ tej decyzji na parę EUR/USD?
10.12.2020

Ebury: Wyprzedaż dolara przyspieszyła, ale uwaga skupia się na funcie

Inwestorzy wykorzystali wiadomość o planowanym wdrożeniu kolejnego pakietu fiskalnego w USA jako pretekst do wyprzedaży dolara amerykańskiego. Pałeczkę lidera spadków wśród walut G10 przejmuje jednak funt. Brexit coraz bliżej, a Unia Europejska oraz Wielka Brytania wciąż nie ustaliły jego warunków.
08.12.2020

Na rynkach stan bliski euforii. To dobra wiadomość dla złotego

Ze względu na splot kilku czynników na rynkach obserwujemy stan, który można określić mianem bliskiego euforii. Dolar amerykański i jen japoński doświadczają spadku, podczas gdy zyskuje większość walut emerging markets, w tym polski złoty. W najbliższych dniach kluczowe będą dane o stanie gospodarek.
30.11.2020

Kolejny tydzień, kolejna szczepionka. W tle słabe dane

Po dzisiejszych pozytywnych wieściach z Wielkiej Brytanii świat dysponuje już trzema szczepionkami na koronawirusa, które są wysoce efektywne. Pandemia jednak nie ustaje, a efekty wprowadzenia jesiennych obostrzeń już widać w danych gospodarczych.
24.11.2020

Szczepionkowa euforia uderzyła w waluty safe haven

Informacje z początku ubiegłego tygodnia o wysokiej efektywności szczepionki na COVID-19 odbiły się na kursach walut safe haven – jen japoński i frank szwajcarski skończyły tydzień jako najgorzej radzące sobie waluty G10. Dzisiejszy dzień przynosi swoiste deja vu.
16.11.2020

Biden zwyciężył w wyborach. Uwaga rynków przenosi się na rozstrzygnięcia wokół Senatu

Joe Biden wygrał tegoroczne wybory prezydenckie w USA. Nie wszystko jest jednak rozstrzygnięte. Ze szczególną uwagą czekamy na rezultat drugiej tury wyborów do Senatu w Georgii, których wynik zdecyduje o tym, kto będzie kontrolował wyższą izbę amerykańskiego Kongresu. A to ma istotne znaczenie dla rynków finansowych.
16.11.2020

Ebury: Najpierw wybory, teraz szczepionka. Euforia na rynkach trwa

Ostateczna informacja o zwycięzcy wyborów prezydenckich w USA nadeszła w weekend, ale rynki świętowały wcześniej: obserwowaliśmy wyraźne wzrosty cen akcji i spadki kursów walut safe haven, takich jak USD. Dzisiejsze informacje dotyczące możliwego przełomu w walce z pandemią jeszcze wzmocniły dobre nastroje.
09.11.2020

Wybory prezydenckie w USA: w oczekiwaniu na wyniki

Uwaga inwestorów skupia się dziś na jednej kwestii – wyborach w USA. Jaki rezultat obstawia obecnie rynek i co może się wydarzyć w najbliższych dniach?
04.11.2020

Wybory w USA i o wiele więcej – przed nami ultraciekawy tydzień

Obecny tydzień będzie jednym z najciekawszych od dłuższego czasu pod kątem różnego rodzaju ważnych dla rynku wydarzeń. Danych makroekonomicznych nie zabraknie, czekamy jednak przede wszystkim na rozstrzygnięcie wyborów w USA i sygnały ze strony najważniejszych światowych banków centralnych.
02.11.2020

Pandemia uderza w Europę. Co zrobi Europejski Bank Centralny?

Czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego tworzy w tym tygodniu dodatkowy element ryzyka dla rynków finansowych. Przedstawiamy, co naszym zdaniem ogłosi bank centralny i czego oczekujemy od następnego spotkania EBC w grudniu.
28.10.2020

Raport Ebury: Rynki stabilizują się w oczekiwaniu na wybory w USA

Kluczowym tematem rynkowym pozostają wybory prezydenckie w USA. Ich rozstrzygnięcie nastąpi w przyszłym tygodniu, a w międzyczasie inwestorzy skupią się na danych gospodarczych z obu stron Atlantyku i spotkaniu Europejskiego Banku Centralnego, które może przynieść zapowiedź nadchodzących zmian w polityce pieniężnej.
26.10.2020

Ebury: Rosnąca awersja do ryzyka wzmocniła dolara

W tym tygodniu poznamy pierwsze istotne odczyty, które pokażą nam, jak gospodarka strefy euro zareagowała na drugą falę pandemii i związane z nią obostrzenia. Uwaga inwestorów nadal kieruje się w stronę USA przed wyborami.
20.10.2020

Ebury: W tym tygodniu dowiemy się, jak gospodarka strefy euro zareagowała na drugą falę pandemii

W tym tygodniu poznamy pierwsze istotne odczyty, które pokażą nam, jak gospodarka strefy euro zareagowała na drugą falę pandemii i związane z nią obostrzenia. Uwaga inwestorów nadal kieruje się w stronę USA przed wyborami.
19.10.2020

Raport Ebury: Istotne polityczne rozstrzygnięcia coraz bliżej

Ponownie odżywające nadzieje na wdrożenie znacznej pomocy fiskalnej w USA przyniosły ulgę rynkom akcji i kredytowym. Większość głównych walut zareagowała umocnieniem w parze z dolarem amerykańskim.
12.10.2020

Stan zdrowia Trumpa w centrum uwagi rynków

Wieści o pozytywnym teście prezydenta USA Donalda Trumpa na COVID-19 miały umiarkowany wpływ na rynek walutowy, a już z początkiem tego tygodnia nastroje nieco się poprawiły. Co czeka nas w najbliższych dniach?
06.10.2020

Ebury: Na rynek wróciła zmienność

Za nami przetasowania na rynku walutowym jakich nie widzieliśmy od dawna. Rosnąca awersja do ryzyka, pikujące indeksy akcji i pogarszające się dane z frontu walki z pandemią w Europie stanowiły idealne tło dla rajdu na dolarze wspieranego przez pokrywanie krótkich pozycji na walucie. Co czeka nas w tym tygodniu?
28.09.2020

Waluty ryzykowne w odwrocie, inwestorzy obawiają się powrotu lockdownu

Zakończyliśmy dwutygodniowy okres spotkań najważniejszych banków centralnych świata. W najbliższych dniach inwestorzy skupią się na odpowiedzi rządów na pogarszającą się sytuację związaną z pandemią koronawirusa. Uwagę przykują również polityczne negocjacje i dane z kluczowych gospodarek.
21.09.2020

Optymistyczny Fed wesprze dolara, pesymistyczny ściągnie go na dno

W środę poznamy zaktualizowane projekcje ekonomiczne dla gospodarki USA, w których po raz pierwszy pojawią się przewidywania dla 2023 roku. Zachowanie dolara będzie zależeć od retoryki Fed i jego nastawienia do przyszłości. Co jeszcze mogą zrobić decydenci?
16.09.2020

Ebury: Rynek z niepokojem patrzy na Wielką Brytanię

Obawy o załamanie negocjacji dot. przyszłych relacji między Wielką Brytanią i UE wywołały chaos, który nie pozostaje bez wpływu na brytyjską walutę. W tym tygodniu przed nami spotkanie Banku Anglii, a wcześniej, Rezerwy Federalnej. Chociaż rynek nie oczekuje przełomowych decyzji ze strony banków centralnych, to jednak napięta sytuacja może wpłynąć na ruchy głównych walut.
15.09.2020

Ebury: EBC nie przejmuje się nadmiernie aprecjacją euro

Czwartkowa komunikacja ze strony Europejskiego Banku Centralnego okazała się mniej gołębia niż oczekiwaliśmy zarówno my, jak i rynek. Doprowadziło to do krótkotrwałego wybicia kursu EUR/USD do najwyższego poziomu od ponad tygodnia. Z czym był związany ten ruch?
11.09.2020

Raport Ebury: Co w czwartek usłyszymy od EBC i jak zareaguje euro?

Wrześniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) będzie miało większe znaczenie, niż jeszcze mniej więcej tydzień temu sądził rynek. Spotkanie niewątpliwie będzie istotne dla pary EUR/USD, która ostatnio znalazła się pod presją.
09.09.2020

Dolar odżywa, a rynek czeka teraz na ruch ze strony EBC

Kluczem do zachowania rynku w tym tygodniu będzie czwartkowe spotkanie EBC. Reakcja banku centralnego na ostatnie dane z gospodarki, a szczególnie na szokujący raport o inflacji opublikowany w zeszłym tygodniu, niewątpliwie wpłynie na sytuację wspólnej europejskiej waluty.
07.09.2020

Ebury: Sytuacja dolara może polepszyć się pod koniec tygodnia

Miniony tydzień zwieńczył niezwykle ciekawy sierpień na rynkach finansowych. Rezerwa Federalna nie pomogła amerykańskiej walucie, ogłaszając gołębi zwrot w przyszłej polityce monetarnej. Z publikacji, które są przed nami, warto będzie zwrócić uwagę przede wszystkim na piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy w sierpniu.
01.09.2020

Imponujący spadek USD przerwany, przed nami wirtualny Jackson Hole

Niedawna, ostra wyprzedaż dolara amerykańskiego względem euro, którą obserwowaliśmy mniej więcej od końca maja, w ubiegłym tygodniu została gwałtownie zatrzymana. W najbliższych dniach na sytuację na rynku mogą wpłynąć dane dotyczące nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Europie oraz konferencja przedstawicieli banków centralnych.
24.08.2020

Raport Ebury: słaby dolar amerykański powinien doświadczyć dalszej wyprzedaży

Niedawne, ponowne wprowadzenie środków bezpieczeństwa w niektórych stanach USA w odpowiedzi na wysoką dynamikę zakażeń koronawirusem pogłębiło trwającą już od jakiegoś czasu deprecjację amerykańskiej waluty. Chociaż dane z amerykańskiej gospodarki prezentują się coraz lepiej, uważamy, że perspektywy dla dolara są negatywne.
12.08.2020

Euro w trakcie kryzysu radzi sobie coraz lepiej

W związku z ogólną poprawą sentymentu rynkowego, różnicą w koronawirusowych statystykach pomiędzy USA i Europą i akceptacją pakietu stymulacyjnego Unii Europejskiej, euro rośnie w siłę. W parze z dolarem amerykańskim znalazło się ostatnio najwyżej od maja 2018 roku i sądzimy, że jeszcze się umocni.
09.08.2020

Ebury: W czwartek Bank Anglii wyśle rynkom istotny sygnał

Bank Anglii (BoE) swoje decyzje ws. polityki pieniężnej standardowo ogłasza w czwartki. Ten najbliższy będzie „superczwartkiem”, co oznacza, że oprócz decyzji i „minutek” ze spotkania, tego dnia opublikowany zostanie kwartalny Raport dot. Polityki Pieniężnej (Monetary Policy Report), zawierający projekcje PKB oraz inflacji i odbędzie się konferencja prasowa z udziałem prezesa BoE, Andrew Bailey’a. Zapowiada się, że będzie to jedno z istotniejszych wydarzeń dla rynku walutowego w najbliższych dniach.
05.08.2020

Ebury: Dla dolara lipiec był najgorszym miesiącem od dekady

Ubiegły tydzień przyniósł kontynuację agresywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego. Indeks USD doświadczył największego spadku od dziesięciu lat. Teraz kluczowe dla sytuacji dolara będą decyzje w sprawie kolejnego pakietu pomocowego dla gospodarki, a także najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy.
04.08.2020

Ebury: Para EUR/USD kontynuuje wzrost

Kluczowym tematem rynkowym pozostaje słabość dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD w ostatnim czasie wzrósł do najwyższego poziomu od września 2018 roku, kontynuując wzrost na początku tego tygodnia. Nie liczymy na zmianę tego trendu w dłuższym terminie, niewykluczone jednak, że po silnym spadku, dolar doświadczy krótkoterminowego odbicia.
27.07.2020

Raport Ebury: Przed nami decyzja EBC. Dla kursu EUR/USD istotny może być ton Lagarde

Posiedzenie decyzyjne Europejskiego Banku Centralnego w tym tygodniu nie powinno przynieść zmian parametrów polityki pieniężnej. Niemniej, dla kursu EUR/USD istotny może okazać się ton Christine Lagarde w trakcie czwartkowej konferencji prasowej po spotkaniu. Dla głównej pary istotne będą też losy pakietu pomocowego o wartości 750 mld euro, które rozstrzygnąć mogą się już w piątek.
15.07.2020

Ebury: RPP wciąż enigmatyczna, ale bardziej optymistyczna

Wczorajsze spotkanie Rady Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosło zmian stóp procentowych. Po ostatniej obniżce w maju, stopa referencyjna pozostaje na rekordowo niskim poziomie 0,1%. Komunikat z posiedzenia RPP był w sporej części powtórzeniem tego z czerwca. Jego ton miejscami uległ jednak zmianie, przez co stał się nieco bardziej optymistyczny. W lipcowym komunikacie częściej pojawiają się odmiany słowa „poprawa” oraz „ożywienie” (odpowiednio 7 i 6 razy w relacji do 5 i 4 razy w komunikacie z czerwca).
15.07.2020

Ebury: To będzie ciekawy tydzień. Na rynek może wrócić zmienność

Obok danych z globalnej gospodarki i kolejnych informacji dot. koronawirusa, w tym tygodniu nie zabraknie również innych istotnych wieści. Za sprawą spotkania EBC i szczytu UE uwaga inwestorów w drugiej części tygodnia zwróci się w stronę Europy.
13.07.2020

Ebury tworzy region w Europie Środkowo-Wschodniej

Ebury – dostrzegając znaczny potencjał gospodarczy i biznesowy tkwiący w Polsce, Czechach, Rumunii i Bułgarii – tworzy w swoich globalnych strukturach region, który obejmie biura działające w tych krajach. Zmiana ta pozwoli lepiej wykorzystać możliwości lokalnych zespołów Ebury, ale przede wszystkim usprawni obsługę firm i przedsiębiorców z państw regionu, pomiędzy którymi relacje biznesowe szybko się zacieśniają.
13.07.2020

Raport Ebury: W centrum uwagi dane z USA i europejskie spotkania na szczycie

W najbliższych dniach warte uwagi będą głównie informacje opisujące stan walki z pandemią w Stanach Zjednoczonych oraz dane o liczbie zadeklarowanych bezrobotnych w USA.
07.07.2020

Raport Ebury: Wieści z amerykańskiego rynku pracy skupią uwagę inwestorów

W najbliższych dniach w centrum uwagi inwestorów znajdzie się kumulacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Koniec kwartału, tradycyjnie, może charakteryzować się większą zmiennością na rynku.
29.06.2020

Raport Ebury: Odczyty PMI w tym tygodniu mogą zaskoczyć na plus

Dane z tego tygodnia pokażą do jakiego stopnia sytuacja w gospodarkach strefy euro, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii poprawiła się pod koniec II kwartału. Czy jest szansa na szybsze odbicie?
22.06.2020

Raport Ebury: Bank Anglii zwiększa program QE, uspokaja w kwestii ujemnych stóp

Czwartkowa decyzja Banku Anglii o zwiększeniu (a właściwie – wydłużeniu) programu luzowania ilościowego była w znacznej mierze zgodna z oczekiwaniami rynku. Nie oznacza to jednak, że czerwcowe posiedzenie nie wniosło wiele. Wręcz przeciwnie – poznaliśmy dość sporo istotnych informacji.
19.06.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu czerwca 2020 roku

Obserwując aktualny stan gospodarki morskiej w ujęciu globalnym często wskazuje się na zauważalne skutki epidemii. Mimo, że na pełne opisanie rozmiaru zniszczeń i dokładnego obrazu gospodarki morskiej w momencie zakończenia epidemii jest za wcześnie, przedstawiane są dane obrazujące zmiany w wolumenie transportu morskiego, ilości i wartości produkcji i remontów, czy wreszcie opisujące dynamikę zmian w odniesieniu do portfela zamówień. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
18.06.2020

Raport Ebury: Czy Bank Anglii ogłosi dziś rozszerzenie programu skupu aktywów?

Wydaje się, że Bank Anglii szykuje się do zwiększenia programu QE w celu wsparcia brytyjskiej gospodarki w obliczu negatywnych konsekwencji pandemii COVID-19
18.06.2020

Ebury: Na rynek powraca niepokój

Inwestorzy przestali patrzeć na sytuację przez różowe okulary. Wzrost liczby zakażeń w wybranych stanach w USA oraz mieszane informacje z innych państw sprawiły, że nad rynkami ponownie zgromadziły się czarne chmury.
15.06.2020

Raport Ebury: Nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej wspierają ożywienie walut rynków wschodzących

W minionym tygodniu obserwowaliśmy kontynuację wzrostów aktywów ryzykownych. Utrzymujące się pozytywne nastroje związane są między innymi z – jak na obecną sytuację – dobrymi danymi gospodarczymi napływającymi praktycznie ze wszystkich stron
09.06.2020

Raport Ebury: Złoty powinien umacniać się stopniowo

Początkowa faza załamania aktywności gospodarczej w Polsce i kluczowych globalnych ośrodkach powoli przemija. Powrót sytuacji do normy sprzyja odrabianiu strat przez waluty emerging markets - wśród których znajduje się polski złoty. Sądzimy, że dalsze umocnienie polskiej waluty powinno jednak przebiegać stopniowo, jak i, że skala umocnienia złotego w relacji do dolara amerykańskiego będzie większa niż w parze z euro.
05.06.2020

Raport Ebury: Jak zareagował rynek na rozszerzenie programu PEPP o 600 mld euro?

W czwartek po południu Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił modyfikacje w swoim nadzwyczajnym programie zakupów w czasie pandemii. W reakcji spadły rentowności obligacji skarbowych krajów strefy euro, zwłaszcza tych peryferyjnych, a euro umocniło się w relacji do dolara. Rozszerzenie programu PEPP spowodowało także spadek kursu USD/PLN, pomimo wczorajszej słabości złotego.
05.06.2020

Rynki z coraz większym optymizmem patrzą w przyszłość

Kolejne państwa zaczynają łagodzić restrykcje związane z pandemią. Poprawa sytuacji w tym kontekście zaczyna być widoczna w danych – to dobry sygnał dla rynków. W związku z oczekiwanym przez nas wdrożeniem działań pomocowych przez Komisję Europejską i EBC, spodziewamy się dalszego umacniania się euro w relacji do dolara amerykańskiego.
02.06.2020

Ebury: Najbliższy tydzień będzie należał do odczytów PMI

Już pod koniec tygodnia poznamy wstępne odczyty indeksów aktywności biznesowej w kluczowych gospodarkach świata. Będą to dane za maj, czyli pierwszy miesiąc w którym część krajów zaczęła poważnie podchodzić do łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Skala poprawy widocznej w danych będzie istotna dla oceny perspektyw globalnej gospodarki w kolejnych miesiącach.
18.05.2020

Rzeź na amerykańskim rynku pracy nie popsuła nastrojów na rynkach walutowych

W minionym tygodniu poznaliśmy sporo danych z amerykańskiego rynku pracy. W kolejnych dniach odczyty z USA również skupią na sobie uwagę rynku, jednak warte uwagi będą także dane o polskim PKB w I kwartale.
11.05.2020

Skala uderzenia w gospodarki jest ogromna. Rynek czeka na kolejne dane

W najbliższym tygodniu na rynek napłynie szereg informacji, wśród których szczególną uwagę warto zwrócić na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Oprócz tego w czwartek czeka nas spotkanie Banku Anglii, które również powinno zainteresować rynek.
04.05.2020

Na rynek walutowy wracają pozory normalności

Ubiegły tydzień przyniósł długo wyczekiwany czas względnego spokoju na rynku walutowym. Jest to miła odmiana po konwulsjach, jakie targały rynkiem przez dwa poprzednie miesiące.
20.04.2020

W jaki sposób koronawirus wpływa na gospodarkę światową i rynek walutowy? Czy polski złoty poradzi sobie z pandemią?

Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 nie przestaje siać spustoszenia na rynkach finansowych. Jak wygląda sytuacja na froncie walki z pandemią, jak w tym kontekście radzą sobie waluty i co może je czekać?
01.04.2020

Raport Ebury: Pandemia topi rynki, a panika napędza umocnienie dolara amerykańskiego

Miniony tydzień charakteryzował się bardzo silną zmiennością na rynkach finansowych. Jak w kontekście zamieszania związanego z koronawirusem radził sobie rynek walutowy?
23.03.2020

Rezerwa Federalna ścina stopy do zera

Gwałtowne rozprzestrzenianie się koronawirusa – powodujące szerokie zakłócenia w gospodarce i wywołujące groźbę globalnej recesji – sprawiło, że światowe banki centralne podejmują decyzje o agresywnych obniżkach stóp procentowych, chcąc ograniczyć wpływ koronawirusa na ich gospodarki.
17.03.2020

Koronawirus uderza w światowe rynki. Na rynek walutowy powraca zmienność

Miniony tydzień przyniósł wyraźny wzrost wahań na rynkach finansowych. Inwestorzy nie spuszczają z oczu informacji o koronawirusie.Wyprzedaż, którą w ostatnich dniach obserwowaliśmy na globalnych rynkach akcji, jest największym tego typu tygodniowym załamaniem od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku. Za spadkami cen akcji stał niepokój inwestorów związany z ekspansją koronawirusa oraz niepewność, w jaki sposób środki wprowadzone w celu walki z epidemią wpłyną na kondycję gospodarki światowej.
02.03.2020

Raport Ebury: Rynki mierzą się ze skutkami epidemii koronawirusa

Miniony tydzień przyniósł wzrost obaw inwestorów, co odbiło się na cenach aktywów – w tym walut takich jak polski złoty.
24.02.2020

Dolar traci pomimo napięć na Bliskim Wschodzie - komentarz Ebury

Uwagę inwestorów w ostatnim czasie skupiają informacje dotyczące eskalacji napięć na linii USA-Iran. Jak na tę kwestię reagują rynki?
07.01.2020

Złoty kontynuuje wyprzedaż: komentarz Ebury

Kurs EUR/PLN jest obecnie najwyższy od ponad trzech tygodni. Krajowa waluta w swej słabości nie jest jednak odosobniona - do euro w ostatnim czasie nawet mocniej traci forint węgierski. W przypadku polskiej waluty zmianę można traktować jak odreagowanie po ostatnim umocnieniu, można ją również powiązać ze zmianami na parze EUR/USD, która ostatnio spadła do poziomów notowanych niemal miesiąc temu.
14.11.2019

Złoty ponownie słabszy: komentarz Ebury

Poza publikacjami świeżych odczytów i rewizji do ostatnich danych makroekonomicznych z istotnych światowych gospodarek, początek tygodnia nie przynosi zbyt dużo istotnych informacji. Kwestie Brexitu i wojny handlowej, które mogłyby w istotny sposób wpłynąć na kursy obecnie zdają się być w zawieszeniu.
06.11.2019

Rynki czekają na decyzję FOMC w sprawie ewentualnego obniżenia stopy procentowej: raport Ebury

Ubiegły tydzień nie przyniósł zbyt wielu emocji na rynku walutowym, przynajmniej, jeśli chodzi o większość walut G10. Wyjątek stanowił jedynie funt brytyjski.
28.10.2019

Inwestorzy czekają na rozstrzygnięcie dwóch kwestii istotnych w kontekście Brexitu: komentarz Ebury

Uwaga inwestorów na krótką chwilę skupiła się na danych ze strefy euro oraz wczorajszym spotkaniu Europejskiego Banku Centralnego. Obecnie jednak znów tematem przewodnim na rynkach zdaje się być Brexit. Najbliższe dni mogą przynieść istotne rozstrzygnięcia w tym kontekście, które nie powinny pozostać bez wpływu na kurs GBP/PLN.
25.10.2019

Brexit nadal w centrum uwagi: raport Ebury

W mijającym tygodniu rynek walutowy reagował przede wszystkim na wieści natury politycznej. Pozytywny rozwój sytuacji w kontekście negocjacji związanych z Brexitem umożliwił wzrost funta brytyjskiego oraz pomógł umocnić się innym europejskim walutom.
21.10.2019

Czy Izba Gmin przegłosuje nową umowę ws. Brexitu? - komentarz Ebury

Boris Johnson zdołał wynegocjować z Unią Europejską porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, które zaakceptowała Rada Europejska. Niemniej, „brexitowa saga” jeszcze się nie skończyła.
18.10.2019

Optymizm związany z Brexitem wsparł funta: komentarz Ebury

Ostatnie dni przyniosły umocnienie polskiego złotego oraz pozostałych walut rynków wschodzących. Jakie czynniki w najbliższym czasie mogą mieć wpływ na zachowanie rynku walutowego?
14.10.2019

Spadek rentowności amerykańskich obligacji podciął skrzydła dolarowi

Polski złoty zakończył tydzień na mocnym plusie, z kolei słabo radził sobie dolar amerykański. Co stało za ostatnimi zmianami na rynku walutowym?
08.10.2019

Słabe odczyty danych z gospodarki nie sprzyjają euro

Ostatnie publikacje makro ze wspólnego bloku budzą obawy. Czy czeka nas recesja?
30.09.2019

Złoty czeka na wyrok TSUE - komentarz Ebury

W oczekiwaniu na wyrok TSUE ws. frankowiczów, który poznamy w najbliższy czwartek, polski złoty pozostaje słaby, od początku tygodnia wahając się w widełkach 4,37-4,40. Wczorajsze informacje z kraju nie były przesadnie istotne - “minutki” z ostatniego spotkania RPP pokazały, że większość członków Rady sugeruje utrzymanie stabilnych stóp procentowych w kolejnych kwartałach. Do (odrzuconego) wniosku o obniżkę stóp procentowych złożonego podczas spotkania raczej nie należy przywiązywać większej wagi - najpewniej został on zło
27.09.2019

Jastrzębi Fed wsparł dolara. Zmienność na parach ze złotym wyraźnie wzrosła - raport Ebury

Ostatnie dni obfitowały w istotne informacje z rynku, które nie pozostały bez wpływu na główną parę, jak i pary ze złotym.
23.09.2019

Ebury: Rynki wyczekują obniżki stóp procentowych ze strony FOMC

Dla rynku walutowego najważniejszym wydarzeniem tygodnia bez wątpienia będzie spotkanie decyzyjne amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które odbędzie się dziś wieczorem.
18.09.2019

Rynki czekają na spotkanie FOMC

Spotkanie EBC w minionym tygodniu przełożyło się na wyraźne podbicie zmienności na rynku walutowym. W tym tygodniu z podobną uwagą inwestorzy będą przyglądać się decyzjom banku centralnego po drugiej stronie Atlantyku.
17.09.2019

Rośnie rynkowy apetyt na ryzyko

Powszechne ożywienie, którego w ostatnich dniach doświadczyły rynki finansowe, nie miało jednej konkretnej przyczyny. Sprzyjał m.in. brak jednoznacznie złych wieści.
03.09.2019

Waluty rynków wschodzących rozpoczęły tydzień wyprzedażą

Wczorajszy dzień przyniósł osłabienie polskiej waluty. Wpisywało się ono w szerszą słabość walut rynków wschodzących.
21.08.2019

Złoty odrabia straty po ostrej wyprzedaży

Kurs EUR/PLN dziś odrabia straty. Co jednak stało za ostatnimi silnymi wzrostami na tej parze?
19.08.2019

Czy RPP obniży stopy procentowe? Rynek zakłada, że tak

Mimo, iż na przestrzeni ostatnich kilku godzin złoty odrobił część strat, warto zauważyć, że kurs EUR/PLN przebił dziś poziom 4,346, tym samym para wzrosła do najwyższego poziomu od 31 października 2018 r.
14.08.2019

Inwestorzy odwrócili się od argentyńskich aktywów : komentarz Ebury

Poniedziałek przyniósł ostrą wyprzedaż argentyńskiego peso, która miała także istotny wpływ na inne rynki. Z czym była ona związana?
13.08.2019

Na morskim poligonie w Rosji wybuchła rakieta z napędem jądrowym?

Do wybuchu na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji w dniu 8 sierpnia mogło dojść przy testowaniu pocisku z napędem jądrowym, o którym w ubiegłym roku mówił Władimir Putin - pisze Reuters, powołując się na ekspertów.
12.08.2019

Kolejne cła na horyzoncie

Prezydent USA ogłosił w czwartek kolejną rundę ceł, które mają objąć chińskie dobra importowane przez USA. To wywołało spore zamieszanie na wielu rynkach.
05.08.2019

Dolar umacnia się mimo obniżki stóp procentowych Fedu

Środowe spotkanie Rezerwy Federalnej miało w pewnym sensie charakter historyczny – decydenci zdecydowali się na pierwszą obniżkę stóp procentowych od ponad dekady. Mimo to dolar amerykański doświadczył aprecjacji. Fed zdołał bowiem ostudzić rynkowe oczekiwania dotyczące kolejnych obniżek stóp procentowych w USA.
02.08.2019

Inflacja w Polsce najwyższa od blisko siedmiu lat

W lipcu niespodziewanie podbiła dynamika cen. Konsensus spodziewał się dużo niższego wyniku.
31.07.2019

Raport Ebury: Wyraźnie słabszy funt próbuje odrabiać straty

Brytyjska waluta zaczęła ponownie tracić. Z czym jest to związane? Jakie kluczowe dla funta wydarzenie czeka nas w tym tygodniu?
30.07.2019

Gołębia retoryka EBC i dobre dane z USA wsparły aprecjację dolara amerykańskiego

Dobre dane napływające z gospodarki USA w minionym tygodniu, wyższe rentowności amerykańskich papierów dłużnych i sugestia ze strony EBC wskazująca na cięcia stóp procentowych, które mają nadejść we wrześniu, wsparły amerykańską walutę, która zakończyła tydzień umocnieniem względem głównych walut. Mimo że publikacje danych makroekonomicznych dla strefy euro rozczarowały, a w czwartek Europejski Bank Centralny wyrażał się raczej “gołębio”, wspólna europejska waluta w parze z dolarem amerykańskim zdołała zakończyć tydzień na poziom
29.07.2019

EBC sugeruje, że we wrześniu może dojść do obniżki stóp procentowych

Po czwartkowym spotkaniu Europejskiego Banku Centralnego kurs EUR/USD na moment spadł do najniższego poziomu od dwóch miesięcy. Wspólna europejska waluta zareagowała na sugestie decydentów z EBC, którzy wskazali na gotowość do obniżenia stóp procentowych w celu walki z uporczywie niską inflacją w bloku walutowym.
26.07.2019

Waluty rynków wschodzących nadal zyskują

Miniony tydzień przyniósł umocnienie polskiego złotego w relacji do euro. Zyskiwały również pozostałe waluty rynków wschodzących.
22.07.2019

Dane z Polski znów zawodzą - raport Ebury

Ostatnie dane GUS budzą pewne obawy o stan krajowej gospodarki. Czy spowolnienie w strefie euro zaczyna odbijać się na sytuacji w Polsce?
18.07.2019

Wyższa inflacja w Polsce nadżera rosnące płace

Płace w kraju cały czas dynamicznie rosną, jednak wyższa inflacja sprawia, że pracownicy mogą odczuć mniejszą zmianę w portfelach niż w ubiegłym roku.
17.07.2019

Panika na USD przed nadchodzącym spotkaniem Fedu - raport Ebury

W ostatnich dniach rynki finansowe zaczęły coraz odważniej wyceniać agresywny cykl zacieśniania polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną w nadchodzących kwartałach.
10.06.2019

Wojny handlowe nadal kierują rynkami - komentarz Ebury

Zdecydowana reakcja chińskiego rządu na politykę celną Donalda Trumpa istotnie przyczyniła się do wzrostu napięcia na rynkach finansowych. Indeksy giełdowe z całego świata ulegają wyprzedaży, a rentowności obligacji rządowych regularnie spadają.
03.06.2019

Obawy o sytuację w strefie euro cały czas są żywe - komentarz Ebury

W poniedziałek odnotowaliśmy spadek bezrobocia w Polsce do najniższego poziomu od 1990 r., co i tak nie jest niczym specjalnym przy świetnych odczytach z gospodarki, które poznaliśmy w zeszłym tygodniu. Nie wszędzie jednak sytuacja rysuje się tak dobrze.
29.05.2019

Rezygnacja Theresy May przynosi osłabienie funta - komentarz Ebury

Polski złoty cały czas pozostaje względnie stabilny. Z kolei wyraźnej wyprzedaży doświadcza funt brytyjski, któremu cały czas ciążą obawy związane z Brexitem.
28.05.2019

Brexit pogrąża funta - komentarz Ebury

Wtorek przyniósł chwilową poprawę nastrojów względem brytyjskiej waluty. Dziś jednak waluta znowu traci. Co stoi za tymi zmianami?
22.05.2019

Początek tygodnia przynosi względną stabilizację rynku - komentarz Ebury

Poniedziałek był dniem dosyć leniwym, nie poznaliśmy zbyt wielu istotnych informacji z globalnych gospodarek, a zmiany tak na głównych parach, jak i na parach ze złotych były dość ograniczone. Wśród głównych walut nadal wyróżnia się funt brytyjski, który jeszcze pogłębił wyprzedaż z ostatnich dwóch tygodni, cierpiąc z powodu presji związanej z Brexitem.
21.05.2019

Kurs EUR/USD rośnie pomimo wzrostu napięcia między USA i Chinami

W zeszłym tygodniu konflikt polityczny Chin ze Stanami Zjednoczonymi powrócił z przytupem, wpływając na zachowanie światowych rynków. Czas na podsumowanie i dalsze prognozy dla rynku walutowego.
13.05.2019

Deklaracja Trumpa wywróciła sytuację na rynku do góry nogami

Spokojny okres na rynku walutowym zakończył się z przytupem w ostatnią niedzielę, kiedy Donald Trump za pośrednictwem Twittera zagroził wprowadzeniem nowej rundy opłat celnych na towary importowane z Chin - do czego ma dojść już w najbliższy piątek.
07.05.2019

Dolar osiąga kolejne szczyty - komentarz Ebury

Polski złoty w relacji do dolara amerykańskiego spadł do najniższego poziomu od połowy 2017 roku. Dolar zyskiwał również w relacji do pozostałych walut. Co stało za jego umocnieniem?
29.04.2019

Złoty w parze z dolarem najsłabszy niemal od dwóch lat - komentarz Ebury

Polski złoty wczoraj kontynuował ostatnie osłabienie w relacji do głównych walut. Co na to wpłynęło? Za osłabieniem złotego w relacji do dolara stały szczególnie zmiany na parze EUR/USD. W pierwszej części dnia traciło euro, które wyprzedawano po publikacji rozczarowujących danych o nastrojach w Niemczech. A w drugiej z kolei umocnił się sam dolar, który w relacji z polskim złotym zakończył dzień niemal 1-procentowym wzrostem. Dziś kurs USD/PLN jeszcze zyskał i znalazł się na najwyższym poziomie od maja 2017 r., rosnąc nie
25.04.2019

Złoty nieco słabszy, zyskuje dolar - komentarz Ebury

Polski złoty na przestrzeni ostatnich kilku dni nieznacznie osłabił się w relacji do euro i dolara amerykańskiego. Zmiany na parach były jednak związane przede wszystkim z tym, co działo się na szerokim rynku – szczególnie ze spadkami na parze EUR/USD, a nie z tym, co ma miejsce w kraju.
24.04.2019

Rynki będą budziły się po okresie świątecznym - komentarz Ebury

Czas poprzedzający Wielkanoc oznacza zazwyczaj jedne z najmniej aktywnych sesji na rynku walutowym. Pod tym względem ubiegły tydzień nie stanowił wyjątku. Większość walut G10 utrzymało się w stabilnym korytarzu wahań plus minus 0,5%.
23.04.2019

Rynek liczył na lepsze odczyty ze strefy euro - komentarz Ebury

Para EUR/USD zakończyła środę lekkim umocnieniem, dziś jednak straciła wszystkie zyski. W ciągu godziny osłabiając się o 0,5% i schodząc do najniższego poziomu od tygodnia.
18.04.2019

Wiadomości z Chin budzą optymizm - komentarz Ebury

Ostatnie informacje płynące z Państwa Środka są pozytywne. Najpierw, dwa tygodnie temu, in plus zaskoczyły marcowe indeksy PMI dla przemysłu i usług Chin, a teraz dane o PKB w pierwszych trzech miesiącach roku i szczegółowe dane z końca I kwartału.
17.04.2019

Decyzja rządu ws. OFE nie zaszkodziła polskim aktywom - komentarz Ebury

Wczorajsza informacja o planowanym demontażu OFE wywołała poruszenie. Reakcja samych rynków finansowych była jednak dużo mniejsza. Rentowności polskich obligacji 10-letnich nieznacznie spadły, krajowe indeksy giełdowe pozostają względnie stabilne, z kolei polski złoty w parze z euro jest najsilniejszy od dwóch i pół miesiąca, notując jednocześnie bardzo niską zmienność.
16.04.2019

Dolar słabnie, a waluty rynków wschodzących pną się w górę

Ubiegły tydzień przyniósł umocnienie polskiej waluty, co związane było z kwestiami zewnętrznymi. W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na odczyty makroekonomiczne z Polski, które istotnością ustąpią jednak danym PMI dla strefy euro.
15.04.2019

Dziś Polskę oceni kolejna agencja ratingowa

Już dziś wieczorem, dwa tygodnie po tym jak zrobiła to agencja Fitch Ratings, nad wiarygodnością kredytową Polski pochyli się S&P, czyli kolejna agencja tzw. Wielkiej Trójki.
12.04.2019

Europejskie waluty zyskują - komentarz Ebury

Środa przyniosła umocnienie funta brytyjskiego, polskiego złotego i pozostałych płynnych walut regionu. Nieźle radziło sobie również euro. We wzrostach wspomnianym walutom pozwoliła m.in. słabość dolara amerykańskiego.
11.04.2019

Rynek przygotowuje się do istotnych wydarzeń

Środa jest ważna zarówno dla funta brytyjskiego, jak i głównej pary walutowej. Informacje z zakresu polityki, polityki monetarnej oraz odczyty makro nie pozostaną bez wpływu również na wycenę polskiego złotego, który w ostatnim czasie radzi sobie dość dobrze.
10.04.2019

Środek tygodnia przyniesie kolejne rozstrzygnięcia

We wtorek inwestorzy nie poznają zbyt wielu istotnych danych makroekonomicznych, czy też decyzji politycznych. Za to jutro w centrum uwagi znajdą się Brexit i działania banków centralnych.
09.04.2019

Waluty rynków wschodzących zyskują na zainteresowaniu - komentarz Ebury

W obliczu spadku napięcia na linii USA-Chiny, jak i poprawy danych makroekonomicznych napływających z Chin, inwestorzy czują się coraz bardziej pewnie w kontekście informacji makroekonomicznych, a także politycznych. Stąd aktywa postrzegane za bardziej ryzykowne radziły sobie całkiem dobrze, odrabiając straty poniesione pod koniec 2018 roku.
08.04.2019

Napływają kolejne mieszane dane z globalnej gospodarki - komentarz Ebury

Podczas wczorajszego spotkania Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie sugerując, że nie powinny one ulegać zmianom również w kolejnych kwartałach. Z uwagi na tę uzasadnioną, ale jednak bezczynność NBP, obecnie raczej niespecjalnie warto skupiać się na kwestii stóp procentowych w Polsce. Znacznie istotniejsze jest to, co dzieje się na zewnątrz kraju. A dzieje się dużo.
04.04.2019

Stopy procentowe jeszcze długo pozostaną bez zmian. Prezes Glapiński pozytywnie ocenia plany rządu

Rada Polityki Pieniężnej podczas spotkania w kwietniu podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie ze stopą referencyjną w wysokości 1,5%. Zgodnie z retoryką prezesa NBP stopy procentowe, które pozostają stabilne od marca 2015 r., powinny pozostać na niezmienionym poziomie również w kolejnych kwartałach.
04.04.2019

Strefa euro się nie poddaje - komentarz Ebury

Wtorek przyniósł stabilizację złotego i pary EUR/USD. Na ich tle wyraźnie wyróżniał się mocniejszy – z powodu informacji o Brexicie – funt brytyjski. Dziś sytuacja jest odmienna – w pierwszych godzinach handlu zyskują euro i złoty, z kolei funt stabilizuje się.
03.04.2019

Funt słabnie w obliczu powracającej niepewności - komentarz Ebury

Najgorzej radzącą sobie walutą G10 w ubiegłym tygodniu był funt brytyjski, który tracił nawet w parze z względnie słabym złotym.
01.04.2019

Końcówka tygodnia przyniesie sporo emocji - komentarz Ebury

Inflacja w Polsce w marcu przyspieszyła do poziomu 1,7% w ujęciu rocznym, wzrastając szybciej od oczekiwań również w ujęciu miesięcznym (0,3% wobec 0,2%). Wyższa inflacja drugi miesiąc z rzędu jest pozytywnym zaskoczeniem. Jednak nie na niej skupia się dziś rynek.
29.03.2019

Brexit i wojna handlowa nadal w centrum uwagi - komentarz Ebury

Brytyjscy posłowie wczoraj nie byli w stanie dojść do porozumienia w kwestii tego, jakiej chcą wersji Brexitu. Izba Gmin odrzuciła osiem scenariuszy, wszystkie które były poddane pod głosowanie.
28.03.2019

Czym jest „podatek od chciwości”? Analiza leja rumuńskiego

Po analizie korony czeskiej i forinta węgierskiego, czas na bliższe przyjrzenie się kolejnej istotnej walucie Europy Środkowo-Wschodniej. Tym razem będzie to podsumowanie i prognoza dla leja rumuńskiego. Materiał Ebury szczególnie polecamy polskim eksporterom i importerom.
26.03.2019

Brexit to niejedyny problem europejskich gospodarek

Zeszły tydzień obfitował w dość istotne wydarzenia dla rynków finansowych i zmienność na głównych parach była dość duża. To nie może dziwić, ponieważ nieczęsto otrzymujemy aż tak niepokojące informacje.
25.03.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.