• <

Wynik wyszukiwania - " globalny kryzys" - Wiadomości

Baltic Power. Okoliczności sukcesu [wideo]

Baltic Power jako pierwszy projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w kraju zamknął etap pozyskiwania finansowania i przystąpił do fazy budowy. Otwiera to nowy rozdział w historii polskiej energetyki, wyznaczając kurs ku zrównoważonej przyszłości. Podczas zorganizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland 2023, Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power, odsłonił kulisy tego sukcesu.
05.12.2023

W kwestii ukraińskiego zboża wiceszef MSZ zapowiedział, że nie będzie zgody na próby wywierania na Polskę nacisku

Polska pomagała i będzie pomagać Ukrainie, ale nie będzie zgody na jakiekolwiek próby wywierania na nas nacisku; my musimy chronić naszych obywateli, naszych rolników, naszych producentów żywności, podkreślał w piątek w Polsat News wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, mówiąc o kwestii ukraińskiego zboża. Z kolei premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował w piątek na posiedzeniu ukraińskiego rządu o "dialog ekspercki".
21.07.2023

Rosja stawia warunki w sprawie utrzymania dostaw zboża z Morza Czarnego

Władze rosyjskie nie obiecują przedłużenia wynegocjowanego przez ONZ porozumienia w sprawie zboża z Morza Czarnego poza 18 maja, chyba że Zachód usunie jej zdaniem "szereg przeszkód" w eksporcie rosyjskich produktów.
14.04.2023

ONZ pracuje nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i jego zespół pracują nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne; umowa może wygasnąć w listopadzie - przekazał w piątek rzecznik organizacji Stephane Dujarric.
07.10.2022

Europa w gazowym potrzasku. Globalny kryzys energetyczny a rynek LNG

Globalne rynki gazu doświadczyły olbrzymich zmian w wyniku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Ceny rosną do rekordowych poziomów na całym globie, a nabywcy realnych alternatyw dla rosyjskiego gazu. Minimalizacja szkód dla dotkniętych kryzysem gospodarek zależy od tego, czy branża energetyczna, rządy i konsumenci będą postępować racjonalnie; nie ulegając własnym emocjom, jak również politycznym populizmom.
19.09.2022

Biały Dom: uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm może zagrozić umowie w sprawie eksportu z Odessy

Uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm może zagrozić porozumieniu w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża z Odessy oraz mieć inne negatywne nieprzewidziane konsekwencje - powiedziała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Wytłumaczyła w ten sposób, dlaczego prezydent USA Joe Biden nie popiera takiego ruchu.
06.09.2022

Jak przygotować się na największe wyzwania globalnych łańcuchów dostaw?

Niedobór kontenerów, wciąż wysokie stawki i opóźnienia w tranzycie - jak przygotować się na największe wyzwania globalnych łańcuchów dostaw?
24.08.2022

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wpłynął do portu Tartus w Syrii

Pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne zacumował we wtorek w porcie Tartus w Syrii - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła i dane satelitarne.
16.08.2022

Niemieckie media: opóźnia się przybycie do Libanu pierwszego statku z ukraińskimi produktami rolnymi

Pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne nie przybędzie, jak planowano, w niedzielę do portu w libańskim Trypolisie - poinformowały niemieckie media.
07.08.2022

Wojna załamała morski transport zbóż i napędza kryzys żywnościowy. Bogatych stać na sankcje, biedni będą głodować

Czterech jeźdźców Apokalipsy pędzi przez cały glob. Wojna w Ukrainie napędza rekordowo wysokie ceny żywności, które wywołały globalny kryzys. Pogrąży on miliony ludzi w skrajnym ubóstwie, powiększając głód i niedożywienie – alarmuje Bank Światowy w najnowszym raporcie.
05.08.2022

Szef ONZ wzywa do opodatkowania firm czerpiących wielomiliardowe zyski w dobie kryzysu energetycznego

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował w środę o opodatkowanie firm czerpiących ogromne zyski podczas kryzysu energetycznego. Zgromadzone fundusze miałyby wesprzeć najbardziej cierpiących ludzi.
04.08.2022

W Stambule zakończono inspekcję statku przewożącego ukraińską kukurydzę

Zespół inspektorów zakończył inspekcję statku, który jako pierwszy od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę transportuje ukraińską kukurydzę z portu w Odessie - poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony.
03.08.2022

Tureckie media: statek z ukraińską kukurydzą przypłynął do Stambułu

Płynący z Odessy pierwszy od inwazji Rosji na Ukrainę statek z ukraińską kukurydzą dotarł we wtorek wieczorem do Stambułu. W środę rano zostanie poddany inspekcji, a następnie wyruszy do Libanu - podał turecki dziennik "Daily Sabah".
02.08.2022

Pierwszy statek ze zbożem wypłynął z Odessy do Libanu

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu eksportu zablokowanego przez inwazję Rosji; statek kieruje się do Libanu – podała agencja AP, powołując się na ministerstwo obrony Turcji, która pośredniczyła w porozumieniu.
01.08.2022

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem ma dziś wypłynąć z Ukrainy

Jest duże prawdopodobieństwo, że pierwszy statek z ukraińskim zbożem wyjdzie z jednego z portów Ukrainy w poniedziałek – ogłosił rzecznik prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana, Ibrahim Kalin. Jego wypowiedź przytacza w poniedziałek agencja Ukrinform.
01.08.2022

Sekretarz generalny ONZ potępił rosyjski atak na port w Odessie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres "jednoznacznie potępia" rosyjski ostrzał portu handlowego w Odessie na południu Ukrainy - poinformował zastępca rzecznika szefa ONZ Farhan Haq.
23.07.2022

Rada UE przyjęła siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji

W odpowiedzi na trwającą agresję Rosji na Ukrainę Rada UE przyjęła w czwartek nowe środki mające na celu zaostrzenie istniejących sankcji gospodarczych wymierzonych w Rosję i wzmocnienie ich skuteczności.
21.07.2022

Czekając na zakupy. Globalny kryzys łańcucha dostaw nadal w grze

Zatory portowe z Azji przeniosły się do Ameryki, opóźnienia w transporcie nadal są dolegliwe, a świat zmaga się z niedoborami towarów i wzrostem cen, zaś końca problemów nie widać.
07.03.2022

Prawo dżungli w praktyce. Konflikt rosyjsko-ukraiński a sektor morski

Sektor morski żywo reaguje na wszelkie incydenty geopolityczne, zaś obecny konflikt rosyjsko-ukraiński jest tego typu przykładem. Wyższe stawki transportu morskiego, wzrost cen paliw to potencjalne scenariusze dalszego rozwoju niepewnej sytuacji.
24.02.2022

Ceny detaliczne napędzane frachtami. W 2022 i 2023 r. frachty będą wysokie

Stawki frachtowe w 2022 r. utrzymają się na wysokim poziomie przewoźników, ponieważ operatorzy oceaniczni planują długoterminowe stawki kontraktów na znacznie wyższym poziomie niż w 2021 r. – to główny wniosek z seminarium internetowego Xenety.
02.01.2022

Pustki pod polską choinką. Zatory w globalnym łańcuchu dostaw zakłóciły świąteczne zakupy

Splot wydarzeń sprawił, że mamy do czynienia z ogólnoświatowym kryzysem globalnego łańcucha dostaw. Kryzys wywołuje efekt domina w łańcuchach dostaw, zakłócając globalny handel. Wydatki na tegoroczne święta Bożego Narodzenia stanęły kością w gardle dla wielu, zamieniając prezenty pod choinką na węża w kieszeni.
28.12.2021

Obyś żył w ciekawych czasach. Globalne zatory portowe zakłócają łańcuchy dostaw

Globalna sieć portów, kontenerowców i firm żeglugowych jest zaplątana niczym węzeł gordyjski. Restrykcje koronawirusowe, kryzys kontenerowy, problemy z logistyką sprawiają, że jesteśmy świadkami globalnych zatorów portowych, zakłócających łańcuchy dostaw.
21.09.2021

Na bezrybiu i rak ryba. Globalny kryzys kontenerowy zagraża łańcuchowi dostaw

Globalny kryzys kontenerowy jak rzep przyczepiony do psiego ogona nadal trapi globalny łańcuch dostaw. Zastoje w portach, nierównowaga kontenerowa, wysokie ceny transportu sprawiają, że przeciętny Kowalski odczuje na własnym portfelu lokalne konsekwencje globalnego kryzysu.
20.09.2021

Ponad tuzin gazowców LNG ustawiło się w kolejce w Katarze

Ponad tuzin tankowców z skroplonym gazem ziemnym czeka na swoją kolej, aby zatankować w katarskim porcie Ras Laffan, co jest wyraźnym znakiem, jak napięty stał się światowy rynek gazu.
16.09.2021

W pogoni za kontenerem. Globalny kryzys kontenerowy nadal się pogłębia

Mamy do czynienia z ogólnoświatowym kryzysem związanym z brakiem kontenerów, zatorami w portach oraz wysoką konsumpcją. Kryzys kontenerowy wywołuje efekt domina w łańcuchach dostaw, zakłócając globalny handel.
25.08.2021

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Rekordowa produkcja kontenerów nie zaspokaja popytu

Szereg wydarzeń, na czele z zatorami w portach, doprowadził do braków kontenerów. Powoduje to kryzys o światowych oddziaływaniu, ponieważ brak kontenerów wywołuje efekt domina w globalnym łańcuchu dostaw.
13.08.2021

Pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie wpłynął do Portu Gdańsk. Zobacz Europę [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wycieczkowiec Europa o długości 198 metrów po raz pierwszy w tym roku zawinął do Portu Gdańsk w czwartkowy (22 lipca) poranek.
22.07.2021

Gdzie są kontenery? Globalny kryzys kontenerowy opóźnia transport morski

Żegluga towarowa znajduje się w trudnym położeniu. Splot wydarzeń spowodowany pandemią sprawił, że mamy do czynienia z ogólnoświatowym kryzysem związanym z brakiem kontenerów. Kryzys kontenerowy wywołuje efekt domina w łańcuchach dostaw, zakłócając globalny handel.
18.07.2021

Koronawirus w chińskich portach. Łańcuch dostaw znowu stoi w miejscu

Cały świat przygotowuje się na kolejny kryzys związany z transportem morskim, ponieważ pandemia koronawirusa w południowych Chinach zakłóca pracę portów. Skutki obecnej sytuacji znajdą swoje negatywne konsekwencje zarówno w opóźnieniach towarów importowanych z Chin, jak również ich wyższych cenach.
01.07.2021

Czy chiński prototyp stacji odsalania wody morskiej zasilanej energią słoneczną rozwiąże globalny kryzys?

Zasoby słodkiej wody stanowią zaledwie około 2,5 proc. wody na Ziemi, a większość stanowi niezdatna do spożycia woda morska. W konsekwencji znaczna część populacji cierpi z powodów niedoborów wody. Naukowcy donoszą o opracowaniu wysoce wydajnego urządzenia do odsalania, które wykorzystuje warstwę zawierającą tytan, zdolną do pochłaniania energii słonecznej.
26.05.2021

Koniec prac przy budowie gdyńskiego terminalu promowego - Podsumowanie tygodnia 16/2021

W naszym cyklicznym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o kończących się pracach przy budowie nowego terminalu promowego w Gdyni, a także o kilku incydentach z udziałem promów, do jakich doszło w minionych dniach.
20.04.2021

Stocznia Meyer Werft z nowym zamówieniem na statek wycieczkowy

Niemiecka stocznia specjalizująca się w budowie statków wycieczkowych Meyer Werft zdobyła kontrakt na budowę nowej jednostki. To pierwsza umowa od początku pandemii, która spowodowała globalny kryzys na rynku wycieczkowców.
01.04.2021

Najważniejsze postanowienia 107. sesji komitetu prawnego (Leg 107) IMO

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
21.01.2021

Najważniejsze postanowienia dot. marynarzy 107. sesji Komitetu Prawnego (LEG 107)

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
19.01.2021

Pandemia może otworzyć drogę do ekspansji firm z Trójmorza

Pandemia COVID-19 może pomóc otworzyć drogę do ekspansji dla niektórych firm z Trójmorza - twierdzi Polski Instytut Ekonomiczny. Kryzys może okazać się też szansą na redefinicję modelu gospodarczego i zmniejszenie zależności od kapitału zagranicznego.
25.08.2020

Przed nami III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni - m.in. o gospodarce morskiej

Trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się w terminie 24-25 sierpnia. Tradycyjnie na miejsce konferencji obrana została siedziba Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju rodzimej gospodarki. W związku z sytuacją spowodowaną stanem epidemii nie zabraknie również dyskusji na temat znaczenia polskiego kapitału w sytuacjach kr
23.08.2020

III Forum Wizja Rozwoju o gospodarce morskiej

Sztandarowym blokiem tematycznego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni będzie szeroko pojęta gospodarka morska. W dniach 24-25 sierpień 2020 w siedzibie Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte grono wybitnych ekspertów weźmie udział w dyskusjach poruszających zagadnienia związane z rozwojem polskich portów, potencjałem morskich autostrad oraz perspektywami przemysłu stoczniowego.
23.06.2020

Polska gospodarka silna i odporna na kryzys dzięki wczesnej reakcji rządu

Według prognoz Komisji Europejskiej PKB Polski skurczy się w 2020 roku o zaledwie 4,3 proc., przy danych dla całej Unii wynoszących 7,4 procent. Fenomen polskiej gospodarki opisuje niemiecki portal Focus Online podkreślając, że Polska może łagodnie przejść przez kryzys spowodowany koronawirusem.
05.06.2020

Port Hamburg odczuwa skutki kryzysu COVID-19 - spadek przeładunków w pierwszym kwartale 2020

W Porcie Hamburg przeładunki morskie w pierwszym kwartale 2020 wyniosły 31,9 miliona ton (-7,9 procent). Obroty kontenerowe osiągnęły poziom 2,2 miliona TEU (-6,6 procent). Najmniej dotknięty spadkiem był wolumen ładunków w relacji z zapleczem lądowym.
15.05.2020

Jak sfinansować polskie inwestycje w infrastrukturę i wygrać z kryzysem?

Wielomiliardowe wsparcie uruchamiane w ramach kolejnych odsłon Tarczy Antykryzysowej nie powinno być jedyną odpowiedzią państwa polskiego na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. Warto sięgać do historii i z niej czerpać naukę, jakich narzędzi użyć do tego, by wykorzystać trudniejsze czasy do modernizacji kraju i przywrócenia gospodarce ścieżki wzrostu gospodarce. W ocenie Instytutu Staszica polskie władze powinny skorzystać z zagranicznych doświadczeń w zakresie finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Na
14.05.2020

COVID-19: Dwóch marynarzy popełniło samobójstwo?

Trwający globalny kryzys mógł przyczynić się do śmierci dwóch kolejnych pracowników statków wycieczkowych - donosi Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF).
13.05.2020

Premier: wieczorem rusza przyjmowanie wniosków o subwencje dla MŚP w ramach Tarczy Finansowej

Tak jak obiecaliśmy, w środę wieczorem rusza przyjmowanie wniosków o subwencje dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju - napisał w środę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
29.04.2020

Epidemia koronawirusa: Hapag-Lloyd przygotowany na ciężki rok

Z powodu pandemii koronawirusa niemiecki przewoźnik Hapag-Lloyd spodziewa się trudnego roku, który doprowadzi do koniecznej korekty floty i niższych zarobków.
22.03.2020

Prezydent zwołał Radę Gabinetową.Tematem obrad będzie pakiet pomocowy dla gospodarki

Prezydent Andrzej Duda zwołał na wtorek na godz. 10 posiedzenie Rady Gabinetowej. Chcę omówić z rządem przyjęcie pakietu pomocowego dla przedsiębiorców i dla gospodarki - poinformował prezydent.
17.03.2020

CMA CGM: Nasza działalność w Chinach powraca do normy

Francuska grupa żeglugowa CMA CGM powiedziała, że jej działalność w Chinach powróciła do normy po tym, jak epidemia koronawirusa osłabiła ruch w zeszłym miesiącu. Armator przyznał dodatkowo, że globalny kryzys zdrowotny będzie miał ograniczony wpływ na jego wyniki w tym roku.
08.03.2020

Z powodu koronawirusa część globalnych firm wstrzymała działalność w Chinach

Z powodu epidemii koronawirusa wiele chińskich fabryk wstrzymało produkcję, a niektóre globalne firmy zawiesiły działalność lub zamknęły sklepy w Chinach - podał w poniedziałek serwis BBC. Według ekonomistów, skutki tej sytuacji odczuwa wiele branż, w tym: turystyka, transport, handel i gastronomia.
03.02.2020

UNHCR: 5 tys. może wynieść w 2016 r. liczba ofiar na Morzu Śródziemnym

W tym roku 5 tys. może wynieść liczba migrantów, którzy zginęli podczas próby przedostania się do Europy przez Morze Śródziemne – powiedział w piątek Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi podczas forum w Rzymie na temat sytuacji w tym regionie.
03.12.2016

Prezes Seaspan: Upadek Hanjin jest jak kryzys Lehman dla żeglugi

Gerry Wang, prezes Seaspan - jednego z największych koncernów czarterujących kontenerowce, porównał upadek armatora Hanjin do upadku banków Lehman Brothers, które spowodowały globalny kryzys finansowy.
14.09.2016

Ograniczenia emisji CO2 - gdzie jesteśmy?

W naszej publikacji z 18 stycznia 2016 r. na forum portalu GospodarkaMorska.pl wskazywaliśmy na kwestię negatywnych konsekwencji dla branży żeglugowej, będących ubocznym skutkiem nieprzejednanego stanowiska International Chamber of Shipping reprezentującego branżę podczas COP21 w Paryżu.
01.05.2016

Czarter na czas – ustalenie wysokości odszkodowania z tytułu niewykonania umowy w świetle prawa angielskiego. Analiza sprawy „The New Flamenco”[1]

W sierpniu 2005 roku właściciele statku i czarterujący zawarli umowę (jako Addendum A), przedłużającą okres czarteru na następne dwa lata do 28.10.2007 r. Na spotkaniu 08.06.2007 r. właściciele i czarterujący osiągnęli porozumienie ustne (oznaczone jako Addendum B) przewidujące kolejne przedłużenie umowy czarteru na dwa lata - do 02.11.2009 r. Czarterujący zakwestionowali domniemane ustne porozumienia z 08.06.2007 r. i odmówili podpisania umowy - Addendum B.
27.02.2016

Spadają przeładunki kontenerów na całym świecie. Hongkong notuje słaby rok

Nie tylko w Polsce spada liczba przeładowanych kontenerów. Słaby rok zanotował także port w Hongkongu, gdzie aż o 9,5 proc. spadły przeładunki. Ogółem obrót towarami portu wyniósł 20,11 mln TEU.
03.02.2016

Giganci kontenerowi stanowią już ponad jedną trzecią rynku

Jednostki trzech największych armatorów kontenerowców – Maersk Line, MSC oraz CMA CGM, stanowią obecnie już 38 proc. tonażu globalnej floty - donosi agencja Drewry. Jeszcze 10 lat temu ten procent wynosił tylko 26. Co spowodowało taki wzrost?
17.06.2015

Ochrona mórz to obrona miejsc pracy

Bałtyk jest akwenem zamkniętym, wiec zagraża mu szereg niebezpieczeństw związanych z zanieczyszczeniami i degradacją ekosystemu wywołanymi nadmiernymi połowami, wyciekami oleju ze statków i niezależnymi od nas zmianami klimatu. Nowa unijna polityka morska przewiduje zintegrowane działania w odpowiedzi na te zagrożenia i konstruktywne podejście do wykorzystania potencjału europejskich regionów przybrzeżnych - mówi Jarosław Wałęsa, poseł do Parlamentu Europejskiego
16.05.2011

Koniunktura w specjalnościach: połączenia w konstrukcjach stalowych, sprzęt spawalniczy, montaże, lekka obudowa, logistyka

Na branżę konstrukcji stalowych, wbrew obiegowym opiniom, nie składa się jedynie sektor wytwarzania konstrukcji (choć dominujący i najważniejszy) lecz także wiele innych specjalności współpracujących, bez których funkcjonowanie tego pierwszego nie byłoby niekiedy wręcz możliwe. Takie szerokie postrzeganie branży konstrukcji stalowych leży u podstaw filozofii działania Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych od samego początku jej istnienia.
04.01.2011

Europejski przemysł okrętowy przegrywa wyścig z azjatyckim

Ok. 90 proc. produkcji polskiego przemysłu stoczniowego przeznaczane jest na eksport. Dlatego jest on szczególnie wrażliwy na kształtowanie się koniunktury w sektorze okrętowym nie tylko w samej Europie, ale również na świecie.
26.08.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.