Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę MPWiK na naszą decyzję wymierzającą ponad 10 mln zł opłaty podwyższonej za zrzucanie surowych ścieków do Wisły bez pozwolenia wodnoprawnego w 2019 roku - powiedział wczoraj prezes Wód Polskich Przemysław Daca. MPiWK zapowiedział odwołanie od tej decyzji.
Rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie Marek Smółka, pytany o dalsze kroki MPWiK w tej sprawie, powiedział, że spółka będzie odwoływać od tej decyzji sądu. "Oczywiście mają do tego prawo. Ale moim zdaniem ich szanse są minimalne" - skomentował to prezes Wód Polskich.
Dopytany o to, czy Wody także w tym roku będą podejmować decyzję o nałożeniu na MPWiK opłaty podwyższonej za zrzucanie ścieków do Wisły bez pozwolenia wodnoprawnego, poinformował, że tak. "Myślę, że na chwilę obecną będzie dwa razy większa (niż ta poprzednia - PAP). Musimy poczekać, bo przypominam, że tej chwili mamy 8,5 mln metrów sześciennych (zrzuconych do Wisły - PAP), ale ścieki cały czas lecą i na razie będą lecieć" - powiedział. "To będzie na pewno znacznie większa opłata" - wskazał.
Zrzut ścieków do Wisły ma związek z awarią w Czajce. Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni "Czajka" doszło w sobotę 29 sierpnia. Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia. Podczas obu tych awarii do Wisły zrzucano ścieki.
Obecnie znów się to dzieje. Nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy płyną znów do Wisły, bo z powodu fali wezbraniowej podjęto decyzję o demontażu tymczasowego systemu przesyłowego. Po przejściu fali wezbraniowej MPWiK we współpracy z wojskiem ma przystąpić do ponownego montażu rur na moście pontonowym. (PAP)
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
3
Konwencja MLI a Dania – czy cokolwiek zmieni się w 2021 roku?
Projekt ustawy z myślą o marynarzach. Umowy o pracę będą mogły być zawierane elektronicznie?
Geopolityka a sprawa polska. Piotr Zychowicz o globalnych wyzwaniach na KONGRES POLSKIE PORTY 2030+
„Wiódł ślepy kulawego” – rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem w sprawie podatkowych problemów polskich marynarzy
Czarter na czas – zawarcie umowy z zastrzeżeniem („subject to”)
Wyjątkowe badania w Porcie Rotterdam. Jak obsługiwać komercyjne statki z napędem jądrowym?
Fundacja Przyjazny Kraj: Polska na krawędzi strukturalnej nierównowagi fiskalnej [Raport 2026]