• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

TECO 2030 będzie współpracować przy intensyfikacji badań nad wodorem w Norwegii

25.10.2021 11:40
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska TECO 2030 będzie współpracować przy intensyfikacji badań nad wodorem w Norwegii

Partnerzy portalu

TECO 2030 będzie współpracować przy intensyfikacji badań nad wodorem w Norwegii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Teco 2030

Firma Cleantech TECO 2030 podpisała umowę z UiT The Arctic University of Norway w zakresie współpracy nad badaniami nad wodorem i ogniwami paliwowymi.

Produkcja wodorowych ogniw paliwowych do użytku w przemyśle morskim jest wciąż na wczesnym etapie, a kompetencje w Norwegii w zakresie rozwoju ogniw paliwowych są obecnie ograniczone.

TECO 2030 i UiT będą również wspólnie identyfikować i współpracować przy tworzeniu projektów związanych z wodorem do zastosowań morskich i lądowych. Będą prowadzić projekty badawcze i współpracować w zakresie zwiększania wydajności urządzeń do produkcji ogniw paliwowych.

Wydział oferuje kursy w zakresie H2 i ogniw paliwowych i ma siedzibę w Narwiku w północnej Norwegii. W tym samym mieście TECO 2030 pracuje obecnie nad uruchomieniem pierwszej w Norwegii produkcji wodorowych ogniw paliwowych na dużą skalę. Centrum Innowacji w Narwiku będzie połączeniem fabryki i centrum innowacji. Tutaj firma będzie produkować wodorowe ogniwa paliwowe, które są specjalnie zaprojektowane do użytku na statkach.

W ramach umowy TECO 2030 przyczyni się do usprawnienia badań i edukacji UiT w zakresie wodorowych ogniw paliwowych. Da to naukowcom i studentom wydziału możliwość korzystania z obiektów testujących ogniwa paliwowe w Centrum Innowacji.

Firma rozwija ogniwa paliwowe wspólnie z austriacką firmą AVL zajmującą się technologią układów napędowych. Tymczasem jest w trakcie opracowywania szczegółowych planów fabryki i jej linii produkcyjnych. Instalując ogniwa paliwowe, statki mogą przestawić się z paliw kopalnych na H2 i zredukować emisje do zera. Mogą być również używane podczas postoju w porcie, załadunku i rozładunku, umożliwiając bezemisyjną pracę na nabrzeżu.

TECO 2030 dostarcza technologię, która pomaga statkom zmniejszyć ich wpływ na środowisko i klimat. Oprócz wodorowych ogniw paliwowych opracowuje systemy wychwytywania dwutlenku węgla i oczyszczania gazów spalinowych dla przemysłu morskiego.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.