• <

W morzach i oceanach będzie więcej plastiku, niż ryb

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo W morzach i oceanach będzie więcej plastiku, niż ryb
W morzach i oceanach będzie więcej plastiku, niż ryb - GospodarkaMorska.pl
07.06.2016 Źródło: własne

Jeśli nie zmienimy naszych przyzwyczajeń w 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku, niż ryb - przypomina w ramach jutrzejszego Światowego Dnia Oceanów Fundacja MARE, jednocześnie zachęcając wszystkich do działania na rzecz ograniczenia ilości odpadów trafiających do mórz i oceanów.

Wszyscy, bez względu na to gdzie mieszkamy, jesteśmy zależni od mórz i oceanów, które stanowią 71% powierzchni Ziemi. To one kształtują klimat na ziemi, organizmy w nich żyjące produkują większość tlenu, a ryby i owoce morza stanowią podstawowe źródło białka dla ponad 3 miliardów ludzi na całym świecie. Niestety co raz częściej zamiast ryb w morzach i oceanach pływają odpady.

- Tylko w 2010 roku ludność 192 nadmorskich krajów wytworzyła około 275 milionów ton plastikowych odpadów - mówi Piotr Prędki z Fundacji MARE. - Z tych 275 milionów ton odpadów aż 12,7 miliona ton trafiło do mórz i oceanów i pozostanie tam przez stulecia. Naukowcy oszacowali, że jeżeli ilość trafiających do mórz odpadów plastikowych utrzyma się na obecnym poziomie, to w roku 2050 w morzach i oceanach będzie więcej plastiku, niż ryb. To czy ta czarna wizja się spełni zależy od nas wszystkich.

Problem odpadów morskich dostrzeżony został przez naukowców, a w ostatnich latach również przez polityków. O rosnącym zagrożeniu wynikającym z niekontrolowanego dopływu odpadów, w tym głównie plastików, do środowiska morskiego dyskutowano między innymi podczas Szczytu G7 w Niemczech w 2015 roku, podczas którego przywódcy siedmiu najbardziej rozwiniętych gospodarek świata zobowiązali się do podjęcia działań mających to zagrożenie ograniczyć. Także w regionie Morza Bałtyckiego podejmowane są inicjatywy w tym zakresie. W 2015 roku HELCOM opracował Bałtycki Plan Działań w zakresie odpadów morskich, który zawiera listę działań, których wdrożenie ma na celu ograniczyć ilość odpadów trafiających do tego morza, jak również usunięcie tych odpadów, które już do niego trafiły.

- Odpady morskie to problem globalny, wymagający zarówno globalnych jak i lokalnych działań - dodaje Prędki. - Poza odpowiednim prawem, zapobiegającym niekontrolowanemu dostawaniu się odpadów do środowiska, niezwykle ważne są działania każdego z nas. Dlatego, zgodnie z zasadą "Myśl globalnie, działaj lokalnie" zachęcamy wszystkich do dbania o morza i oceany na co dzień - dodaje.

Nie śmiecenie na plażach, segregacja odpadów, unikanie jednorazowych torebek w sklepach czy kosmetyków zawierających w swoim składzie mikroskopijne cząsteczki plastiku to tyle niektóre z działań, jakie każdy z nas może podjąć, aby chronić cenne ekosystemy morskie. Warto pamiętać o nich nie tylko podczas Światowego Dnia Oceanów, ale również na co dzień - zachęca Fundacja MARE.

Światowy Dzień Oceanów został ustanowiony przez Rząd Kanady w 1992 roku. W 2009 roku został oficjalnie uznany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Obchodzony co roku 8 czerwca na całym świecie ma przypominać, że wszyscy jesteśmy zależni od oceanów i powinniśmy czuć się odpowiedzialni za ich stan.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32397,00 $ tona 0,63% 4 maj
 Cynk 2959,00 $ tona 1,89% 4 maj
 Aluminium 2434,00 $ tona -0,45% 4 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.