• <

ONZ alarmuje – musimy zacząć działać na rzecz ochrony zasobów morskich!

pc/MSC

05.06.2017 09:56 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo ONZ alarmuje – musimy zacząć działać na rzecz ochrony zasobów morskich!
ONZ alarmuje – musimy zacząć działać na rzecz ochrony zasobów morskich! - GospodarkaMorska.pl

W Nowym Yorku w poniedziałek rozpoczęła się pierwsza w historii konferencja ONZ poświęcona gwałtownie pogarszającemu się stanowi mórz i oceanów. Zdaniem Petera Thomasa, przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ, ochrona mórz i oceanów to najbardziej ambitny z celów zrównoważonego rozwoju. Jednym z głównych tematów będzie zrównoważone rybołówstwo i szansa jaką daje certyfikacja MSC dla ochrony światowych zasobów ryb.

– Wyraźnie widać, że ocean jest w ogromnych tarapatach. Jeśli spojrzeć na przykład na poziom zasobów rybnych na całym świecie – widać, że coraz bardziej naruszamy ich równowagę – powiedział przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Peter Thomson. – Mówiąc jako dziadek: czuję, że z powodu naszego podejścia do wykorzystywania zasobów morskich, okradamy nasze wnuki – dodał.

Dla przypomnienia – według Organizacji Narodów Zjednoczonych, blisko 90 % światowych zasobów dziko żyjących ryb jest przełowionych, nadmiernie eksploatowanych lub zagrożonych wyginięciem. 61% z nich jest w pełni wyławianych, co oznacza brak możliwości zwiększania połowów.  

Na konferencji w Nowym Yorku międzynarodowa organizacja pozarządowa MSC zaprezentuje wyniki badań i dowody, że wiarygodna certyfikacja zrównoważonego rybołówstwa jest potężnym narzędziem wprowadzania pozytywnych zmian w rybołówstwie morskim i najlepszym rozwiązaniem dla ochrony ryb i owoców morza na świecie. Zrównoważone połowy to takie, które w mniejszym stopniu wpływają na ekosystem morski, pozostawiają więcej ryb w morzach i oceanach oraz sprzyjają innym zwierzętom morskim, które nie są celem połowu, np. ptakom czy delfinom.

Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Peter Thomson zaapelował o wspólne podjęcie działań mających zapobiec dalszemu pogarszaniu się stanu mórz i oceanów. Uczestnicy konferencji mają opracować trwałe rozwiązania i zmobilizować działania, które zapobiegną drastycznemu pogarszaniu się stanu mórz i oceanów. Organizatorzy zapowiadają, że konferencja ma się zakończyć przyjęciem deklaracji „Wezwanie do działania” („Call for Action”).

– Organizacja MSC co roku, przy okazji Światowego Dnia Oceanów, który będziemy świętować już za kilka dni, bo 8 czerwca, angażuje, zachęca i wzywa Polaków do działania na rzecz ochrony zasobów morskich – mówi Anna Dębicka, koordynator programu MSC w Polsce. – Wbrew pozorom, każdy z nas ma wpływ na to co dzieje się w morzach i oceanach. Aby nigdy nie zabrakło dzikich ryb, musimy wybierać te złowione w sposób odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska – z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC. Wybierając ryby z niebieskim znakiem MSC, mamy gwarancję, że produkty pochodzą ze zrównoważonych połowów i w ten sposób każdego dnia pomagamy chronić zasoby mórz i oceanów! –  dodaje Dębicka z MSC.

W tym roku działania organizacji MSC na rzecz ochrony zasobów morskich wspiera znany i ceniony w Polsce i na świecie malarz i autor niezwykłych murali, artysta, który chce, aby jego prace dawały do myślenia i zmieniały świat –  Paweł Swanski. 5 czerwca na ścianie kamienicy przy Wroniej 47 na warszawskiej Woli (ściana szczytowa od ul. Chłodnej), rozpocznie on malowanie muralu, który ma być apelem i zachętą do życia i konsumowania w sposób rozważny i zrównoważony. Mural zostanie ukończony 8 czerwca – w Światowym Dniu Oceanów. Od 5 do 8 czerwca można podglądać dzień po dniu pracę Swanskiego i powstawanie muralu.

– Ta praca występuje pod roboczym tytułem”.. i czyńcie sobie ziemie poddaną...”Jest to cytat z Biblii który nawiązuje do działań MSC – ochrony naturalnych zasobów mórz i oceanów – mówi Paweł Swanski. – Nasza inteligencja i rozwój cywilizacyjny stawiają nas przed ogromnym wyzwaniem, które musi być wykonane rozumnie, bo faktycznie uczyniliśmy sobie ziemie poddaną, natomiast musimy to robić z pełnym szacunkiem do ziemi, jej zasobów, i naszych współmieszkańców – dodaje Swanski.

Życie na Ziemi nie mogłoby istnieć bez mórz i oceanów, które pokrywają ponad 70 % powierzchni naszej planety. To one dostarczają nam niezbędnego do oddychania tlenu i od tysięcy lat stanowią główne źródło utrzymania i pożywienia dla miliarda ludzi na całym świecie. Jedna szósta spożywanego przez nas białka zwierzęcego pochodzi z produktów rybnych i owoców morza. Morza, oceany oraz zwierzęta, w tym ryby w nich żyjące, są zagrożone w wyniku działań człowieka.

Konferencja ONZ „Nasze oceany, nasza przyszłość” trwa od 5 do 9 czerwca. Biorą w niej udział państwa członkowskie ONZ, przedstawiciele agend Narodów Zjednoczonych, organizacji międzyrządowych i organizacji pozarządowych, m.in. organizacja pozarządowa MSC, która zajmuje się zrównoważonym rybołówstwem, przedstawiciele sektora prywatnego oraz świata akademickiego i nauki.

Światowy Dzień Oceanów obchodzony 8 czerwca na całym świecie ma nam przypominać, że wszyscy jesteśmy zależni od oceanów, bez względu na to, gdzie mieszkamy, dlatego też wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za ich stan. Stanowi okazję do podejmowania działań mających na celu ochronę dzikiej przyrody i zagrożonych siedlisk w morzach i oceanach. Światowy Dzień Oceanów został ustanowiony przez Rząd Kanady w 1992 r., oficjalnie przez ONZ został uznany w 2009 r. Odbywa się co roku, zawsze 8 czerwca.

MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchach dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie.

Niebieski certyfikat MSC znajdujący się na produktach rybnych i owocach morza pochodzących ze zrównoważonych połowów, gwarantuje, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk, a produktami rybnymi i owocami morza będziemy cieszyć się zarówno my jak i przyszłe pokolenia.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40950,00 $ tona 1,77% 25 lis
 Cynk 3431,00 $ tona 0,06% 25 lis
 Aluminium 2740,00 $ tona 1,56% 25 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.