• <
escort_980x120_gif_2020

Koniec zakazu połowu dorsza na Bałtyku

31.08.2015 12:14 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Koniec zakazu połowu dorsza na Bałtyku

Partnerzy portalu

Koniec zakazu połowu dorsza na Bałtyku - GospodarkaMorska.pl

Skończył się dwumiesieczny okres ochrony dorszy na Bałtyku. Zakaz połowu tych ryb dla dużych jednostek przestał obowiązywać 31 sierpnia.

Letni zakaz połowu dorszy wprowadzany jest 1 lipca każdego roku. Obowiązuje na środkowym i wschodnim Bałtyku. Wprowadzenie zakazu ma chronić dorsze, które o tej porze roku mają swoje tarło. Z zakazu połowów wyłączone były małe jednostki do 8 metrów długości, które mogły wypływać na połów dorszy bez żadnych ograniczeń. Jednostki o długości między 8, a 12 metrów mogły łowić dorsze pięć dni w miesiącu.

Dodajmy, że tarło dorsza w Bałtyku rozpoczyna się w marcu i trwa aż do sierpnia. Samica składa nawet pad 500 000 jaj na głębokich miejscach w morzu. W czasie rozwoju jaja dorsza unoszone są w toni wodnej. Liczebność stad dorsza ulega stopniowej poprawie, dzieje się tak dzięki lepszym warunkom rozrodczym na tarliskach we wschodniej części Bałtyku oraz przestrzeganiu przepisów. Dalej jednak uznawany jest on za gatunek wymagający szczególnej troski w Morzu Bałtyckim.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.