• <

Wiceszef MSZ Andrzej Papierz przyjął delegację Kuwejcko-Polskiej Grupy Parlamentarnej

pc/msz.gov.pl

06.07.2018 01:43 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Wiceszef MSZ Andrzej Papierz przyjął delegację Kuwejcko-Polskiej Grupy Parlamentarnej

Partnerzy portalu

Wiceszef MSZ Andrzej Papierz przyjął delegację Kuwejcko-Polskiej Grupy Parlamentarnej - GospodarkaMorska.pl

Przedstawiciele Kuwejcko-Polskiej Grupy Parlamentarnej, na czele z przewodniczącym Omarem Al-Tabtabai, zostali przyjęci przez wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Papierza.

Spotkanie, które miało miejsce 5 lipca br., poświęcone było umówieniu bieżących relacji polsko-kuwejckich w wymiarze politycznym, ekonomicznym oraz bezpieczeństwa.

Jesteśmy wdzięczni stronie kuwejckiej za wsparcie udzielone żołnierzom Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy stacjonowali w Kuwejcie przez ostatnie dwa lata, biorąc udział sojuszniczej operacji zwalczania terroryzmu na Bliskim Wschodzie „Inherent Resolve” – zaznaczył wiceminister Papierz. Cieszy nas dynamiczny rozwój naszych relacji politycznych, dzięki podpisanemu w ubiegłym roku porozumieniu o regularnych konsultacjach na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych. Wspieramy także utworzenie Wspólnego Komitetu Kuwejcko-Polskiego ds. współpracy technicznej i gospodarczej.

Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Kuwejtem już w 1963 r. Cechuje je partnerstwo na rzecz sytuacji bezpieczeństwa w regionie (Polska wsparła Kuwejt po irackiej agresji w 1990 r.). Znajduje to swój wyraz także w pogłębionej współpracy w ramach niestałego członkostwa Polski i Kuwejtu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ od stycznia 2018 r.

W grudniu ubiegłego roku wizytę w Kuwejcie, w związku ze stacjonowaniem tam żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego, złożył Prezydent RP Andrzej Duda.

Obecna wizyta delegacji parlamentarnej jest drugą w historii – pierwsza odbyła się w 2014 r. Natomiast przedstawiciele Parlamentu RP, na czele z marszałkiem Senatu RP Bogdanem Borusewiczem, złożyli wizytę w Kuwejcie w 2011 r. w związku z 50. rocznicą ogłoszenia niepodległości Państwa Kuwejt.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.