pc
Polska jest krajem, który wychodzi z założenia, że powinniśmy trzymać "otwarte drzwi" dla państw, które kandydują do UE - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, pytany o wizytę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w Polsce.
We wtorek, na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, oficjalną wizytę w Polsce złożył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Podczas wizyty w Warszawie prezydent Erdogan, poza spotkaniem z prezydentem Dudą, rozmawiał także z marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim, oraz wziął udział w Forum Biznesu. Prezydent Turcji nie spotkał się natomiast z premier Beatą Szydło. Jak poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek w związku z sytuacją wewnętrzną w Turcji i koniecznością osobistego zaangażowania prezydenta Erdogana obie strony zdecydowały o przełożeniu spotkania na inny termin.
"Jest to rutynowa wizyta ważnego przywódcy, ważnego państwa, który w naszej części Europy flanki południowowschodniej, pełni bardzo istotną rolę ze względów bezpieczeństwa" - powiedział Waszczykowski w środę na antenie radia RDC.
Jak dodał, Turcja jest ciągle kandydatem do wejścia do Unii Europejskiej. "My, jesteśmy krajem, który wychodzi z założenia, że powinniśmy trzymać otwarte drzwi dla państw, które kandydują (do Unii)" - podkreślił minister spraw zagranicznych.
Ankara prowadzi negocjacje akcesyjne z UE od 2005 r. Otwarcie kolejnych rozdziałów negocjacji zakładało porozumienie unijno-tureckie dotyczące kryzysu migracyjnego, jednak do niego nie doszło, a niedawno szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w przewidywalnym czasie wykluczył członkostwo Turcji w UE.
Waszczykowski pytany, czy Polska będzie więcej handlować z Turcją, odpowiedział: "Mam taką nadzieję, bo to jest duża gospodarka, rozwijająca się dynamicznie, mimo tego, że nie należy do Unii Europejskiej, my też się rozwijamy w miarę dynamicznie".
Szef MSZ wyraził nadzieję, że wizyta Erdogana w Polsce "przysłuży się do rozwoju gospodarczego". "Chociaż Turcja jest gospodarką wolnorynkową, to jednak wpływ polityki jest duży i tutaj takie zielone światło, dane przez administrację turecką prezydencką, a szczególnie przez samego prezydenta też może pomóc tym stosunkom gospodarczym" - zaznaczył.
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
3
Konwencja MLI a Dania – czy cokolwiek zmieni się w 2021 roku?
Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Zasady reprezentacji w spółkach prawa handlowego
„Wiódł ślepy kulawego” – rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem w sprawie podatkowych problemów polskich marynarzy
Czarter na podróż – NOR w porcie wyładunku i związane z tym zagadnienia
Szwedzki sąd nakazał wydać Ukrainie statek rosyjskiej "floty cieni"
Marynarskie umowy będzie można zawierać elektronicznie. To pomysł rządu na powrót polskiej bandery
Komisja handlu międzynarodowego PE poparła porozumienie ws. ceł uzgodnionych przez UE i USA
Czy NATO zablokuje Rosji Bałtyk? Kreml miałby tracić wtedy 90 mld dolarów rocznie