• <

W środę marszałek Senatu udaje się z wizytą do Słowenii

pc

21.03.2018 04:45 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska W środę marszałek Senatu udaje się z wizytą do Słowenii
W środę marszałek Senatu udaje się z wizytą do Słowenii - GospodarkaMorska.pl

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski udaje się w środę z trzydniową wizytą do Słowenii; spotka się tam z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem, słoweńskim premierem Miro Cerarem oraz z przewodniczącymi obu izb słoweńskiego parlamentu.

Marszałkowi będą towarzyszyć senatorowie: Jarosław Rusiecki (PiS), Wiesław Kilian (PO) oraz Jan Hamerski (PiS). W planie wizyty przewidziane są spotkania polskiej delegacji z prezydentem Borutem Pahorem, premierem Miro Cerarem, przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Milanem Brglezem i przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowenii Alojzem Kovscą.

Karczewski powiedział PAP, że głównymi tematami, które poruszy podczas rozmów ze słoweńskimi politykami będą: współpraca bilateralna, handlowa, parlamentarna oraz naukowa Polski i Słowenii oraz współdziałanie w ramach inicjatywy Trójmorza. Dodał, że rozmowy będą też dotyczyć wymiany młodzieży polskiej i słoweńskiej. Podkreślił, że w czasie rozmów "nie zabraknie z pewnością tematów związanych z przyszłością UE i bezpieczeństwem w Europie oraz możliwościami wzmocnienia pozycji regionu Europy Środkowej w UE".

Marszałek Senatu zaznaczył, że współpraca Polski i Słowenii układa się - jak ocenił - bardzo pomyślnie; zapowiedział, że jego wizyta będzie służyła utrwaleniu tego stanu.

Karczewski poinformował, że w czwartek zaplanowano spotkanie z przedstawicielami słoweńskiej Polonii. "Nie jest to duża Polonia, ale działa bardzo prężnie, są to bardzo ciekawe środowiska. Cieszę się, że do spotkania dojdzie w roku, w którym przypada 100. rocznica odzyskania niepodległości, ale i 100. rocznica zakończenia I wojny światowej. Jedziemy tam, by pokazać, jak wiele nas i Słoweńców łączy" - powiedział Karczewski.

Drugiego dnia senacka delegacja będzie uczestniczyć w odsłonięciu pomnika poświęconego polskim żołnierzom, którzy zginęli w Słowenii w czasie I wojny światowej na tzw. froncie nad Soczą. Jak podkreślił marszałek Senatu, walczyło tam wielu Polaków i wielu z nich zginęło - "nie w naszych mundurach, nie w mundurach wojska polskiego, ale walcząc zgodnie z zapinaną na sztandarach maksymą: +za wolność naszą i waszą+".

"Mam nadzieję, że ten pomnik wypełni istotną lukę w pamięci historycznej Polaków i Słoweńców, bo do tej pory polegli tutaj polscy żołnierze nie zostali upamiętnieni. Tak jak wtedy w czasie wojny, i do tej pory na cmentarzach stanowią część austro-węgierskiego wojska. Na ich grobach nie jest zaznaczone, że byli polskiego pochodzenia" - zaznaczył Karczewski. Zapowiedział, że w maju podobny pomnik, upamiętniający z kolei żołnierzy słoweńskich, którzy walczyli w Polsce, zostanie odsłonięty w Gorlicach w Małopolsce.

W czwartek, w ramach obchodów 100-lecia zakończenia I wojny światowej, przewidziana jest też wizyta polskiej delegacji w Instytucie św. Stanisława w Lublanie, placówce zasłużonej dla języka i kultury słoweńskiej.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.