• <
urząd_morski_gdynia_2021

USA: orzeczenie ws. roszczeń Chin do M. Południowochińskiego - wiążące

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska USA: orzeczenie ws. roszczeń Chin do M. Południowochińskiego - wiążące
USA: orzeczenie ws. roszczeń Chin do M. Południowochińskiego - wiążące - GospodarkaMorska.pl
12.07.2016 Źródło: PAP

Biały Dom podkreślił we wtorek, że orzeczenie stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze, który uznał za bezzasadne roszczenia Chin do znacznej części Morza Południowochińskiego, powinno być uznane za ostateczne i wiążące.

"Wzywamy wszystkie strony, by nie wykorzystywały tego (orzeczenia) jako okazji do działań potęgujących napięcie lub prowokacyjnych" - powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby uznał decyzję Trybunału za "istotny wkład w (...) pokojowe rozwiązanie sporów na Morzu Południowochińskim". "Stany Zjednoczone mają nadzieję i oczekują, że obie strony dochowają swych zobowiązań" - dodał.

W ramach rozpatrywania pozwu złożonego przez Filipiny Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał we wtorek za bezzasadne roszczenia Chin do traktowania znacznej części Morza Południowochińskiego jako ich własnej strefy ekonomicznej.

Republikański senator John McCain, przewodniczący senackiej komisji sił zbrojnych i demokratyczny senator Dan Sullivan wydali oświadczenie, w którym podkreślili m.in., że Stany Zjednoczone będą "regularnie rzucać wyzwanie nadmiernym roszczeniom morskim Chin", organizując patrole lotnicze i morskie. Senatorowie zaakcentowali też, że USA są zainteresowane zapobieżeniem "chińskiej militaryzacji" miejsc o znaczeniu strategicznym, takich jak Scarborough Shoal.

Orzeczenie Trybunału zaznacza, iż Chiny naruszyły tradycyjne filipińskie prawa połowowe w rejonie mielizny Scarborough Shoal oraz pogwałciły suwerenne prawa Filipin poprzez eksplorację złóż ropy i gazu na ławicy Reed Bank. Obie wspomniane formacje fizjograficzne wchodzą w skład archipelagu Spratly, do którego różnych części zgłaszają także roszczenia Wietnam, Malezja i Brunei. Pretensje Pekinu do suwerenności nad całością archipelagu powiela uważający się nadal za legalne państwo chińskie Tajwan.

Jak poinformowała chińska agencja Xinhua, w trakcie wtorkowego spotkania z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claude'em Junckerem i przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w Pekinie prezydent Chin Xi Jinping oświadczył, iż jego kraj "nie zaakceptuje żadnych działań", podejmowanych na podstawie orzeczenia Stałego Trybunału Arbitrażowego w sprawie Morza Południowochińskiego.

Według Xi tamtejsze wyspy stanowią od starożytności chińskie terytorium, a Chiny są od zawsze "strażnikiem międzynarodowej praworządności oraz uczciwości i sprawiedliwości" i będą wciąż podążać drogą pokojowego rozwoju.

Także chińskie MSZ odmówiło orzeczeniu Trybunału wszelkiego znaczenia prawnego.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33420,00 $ tona -0,79% 12 maj
 Cynk 2984,00 $ tona -0,67% 12 maj
 Aluminium 2474,00 $ tona -2,94% 12 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.