• <
urząd_morski_gdynia_2021

Szef MSZ i Szczerski: wizyta Trumpa pokazuje, że Polska jest ważnym partnerem USA

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Szef MSZ i Szczerski: wizyta Trumpa pokazuje, że Polska jest ważnym partnerem USA
Szef MSZ i Szczerski: wizyta Trumpa pokazuje, że Polska jest ważnym partnerem USA - GospodarkaMorska.pl

pc

10.06.2017 Źródło: PAP

Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Polsce pokazuje, że Polska jest ważnym sojusznikiem USA i ważnym partnerem w ramach NATO - mówili w piątek na konferencji prasowej w Waszyngtonie szef MSZ Witold Waszczykowski i szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

"Rozumiemy, że znaczna część spotkań (amerykańskiego prezydenta w Polsce - PAP) będzie poświęcona sprawom bezpieczeństwa międzynarodowego, bezpieczeństwa naszego regionu" - powiedział szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z grupą korespondentów polskich mediów w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie.

Minister Waszczykowski poinformował, że Polskę odwiedziła już grupa robocza Białego Domu przygotowująca tę wizytę. Pytany o program wizyty Donalda Trumpa w Polsce, szef MSZ odparł, że "na razie rozmawiamy o Warszawie".

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski potwierdził podczas piątkowego spotkania z polskimi mediami, że możliwość złożenia wizyty w Polsce poruszył prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy z Donaldem Trumpem podczas ostatniego szczytu NATO w Brukseli. Wtórując ministrowi Waszczykowskiemu, Szczerski wyraził zadowolenie, że wizyta prezydenta Trumpa w Polsce będzie "obejmowała zarówno spotkania dwustronne, jak i spotkania z przywódcami regionu w ramach inicjatywy Trójmorza".

Zdaniem prezydenckiego ministra taki program wizyty "wzmacnia rolę Polski jako rzecznika regionu, czego przejawem był ostatni sukces Polski w postaci wyboru do Rady Bezpieczeństwa ONZ z naszego regionu".

Wizytę prezydenta Trumpa w Polsce potwierdził w piątek wieczorem czasu polskiego Biały Dom.

"Wizyta prezydenta Trumpa w Polsce potwierdzi niezachwiane oddanie Ameryki wobec jednego z jej najbliższych sojuszników w Europie" - podał rzecznik Białego Domu w oświadczeniu.

Jak dodał, wizyta podkreśli priorytety administracji prezydenta Trumpa w kwestii "wzmocnienia kolektywnej obrony NATO".

Rzecznik Białego Domu zapowiedział, że podczas wizyty w Polsce prezydent USA wygłosi "ważne przemówienie", aby zademonstrować silne związki z Europą Środkową oraz będzie uczestniczył w spotkaniu na szczycie państw Trójmorza.

Znawcy regionu Europy Środkowo-Wschodniej zwrócili uwagę, że oświadczenie Białego Domu o wizycie prezydenta Trumpa w Polsce zostało wydane w kilka godzin po spotkaniu Trumpa z przebywającym w Waszyngtonie z roboczą wizytą prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Po rozmowach z rumuńskim przywódcą, które dotyczyły m.in. możliwości zakupu przez Rumunię amerykańskiej broni, prezydent Trump po raz pierwszy jednoznacznie opowiedział się za artykułem 5. Traktatu Północnoatlantyckiego. Określa on kluczową zasadę wzajemnej obrony NATO: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.