• <
smartre_2023

Szczecin - wkrótce rozpoczynają się Dni Skandynawskie

mk, szczecin.pl

06.04.2016 07:03 Źródło: - wybierz -
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szczecin - wkrótce rozpoczynają się Dni Skandynawskie

Partnerzy portalu

Dni Skandynawskie w Szczecinie powoli stają się już tradycją. Ich trzecia edycja będzie miała miejsce w dniach 21-24 kwietnia.

Tegoroczne Dni Skandynawskie odbywają się w ramach prezydencji Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego, a ich hasło przewodnie – „wspólna przestrzeń energii” jest kontynuacją rozpoczętej przed trzema laty idei stworzenia w Szczecinie aktywnej i interdyscyplinarnej platformy współpracy pomiędzy Polską a Skandynawią.

- Serdecznie zapraszamy na Dni Skandynawskie, które już po raz trzeci odbywać się będą w Szczecinie. To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, które podejmuje tematykę współpracy z krajami skandynawskimi. Mamy nadzieję że dzięki rozmowom oraz działaniom które tutaj zainicjujemy, udam się nam wykorzystać potencjał, który leży po obu stronach – powiedział Piotr Krzystek prezydent Szczecina.

Szczecin, którego geograficzne położenie predestynuje do bycia dla Europy Środkowej bramą na północ i dla Skandynawii bramą na południe, proponuje rozmowę o najnowszych trendach w szeroko rozumianym sektorze energii odnawialnych, gospodarce przyjaznej środowisku (ekologii) czy też trendom towarzyszącym rozwojowi inteligentnych miast.

W obradach merytorycznych swój udział zapowiedzieli znakomici naukowcy i eksperci z krajów skandynawskich oraz z Polski, zaproszono także specjalistów znających doskonale programy finansujące działania proinnowacyjne i proekologiczne realizowane przez samorządy i przedsiębiorców.

Dni Skandynawskie to oczywiście okazja do nawiązywanie kontaktów w sferach biznesowych oraz społecznych, inicjowanie różnego rodzaju projektów w obszarze edukacji i turystyki oraz zintegrowanie z ofertą miasta społeczności skandynawskiej uczącej się i pracującej w Szczecinie.

Dania jest największym inwestorem w Szczecinie i mamy nadzieje, że tak będzie dalej. Ważna jest także turystyka. Poprzez Dni Skandynawskie chcielibyśmy pokazać, że Polska a przede wszystkim Szczecin, to bardzo dobre miejsce do wypoczynku. – powiedział Andrzej Preiss Konsul Honorowy Królestwa Danii.

W Szczecinie jeszcze kilka lat temu nie mieszkał ani jeden Fin. Teraz jest już ich kilkunastu. Dzieje się tak dzięki bardzo dobrym kontaktom między szczecińskimi i skandynawskimi uczelniami. Pojawienie się kolejnych inwestorów powinno jeszcze polepszyć tę sytuację. – dodał Adolf Wysocki Konsul Honorowy Republiki Finlandii.

Wśród gości honorowych znajdą się m.in. JE Ambasador Danii Steen Homel, JE Ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh, JE Ambasador Norwegii Karsten Klepsvik, Hanna Lehtinen, JE Ambasador Finlandii, eksperci Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i Ministerstwa Gospodarki RP,  środowisk akademickich, samorządowych, a także przedstawiciele środowisk pozarządowych, artystycznych
i kulturalnych.

Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Ambasada Królestwa Norwegii.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.