• <

Prezydent: Coraz ważniejszym filarem współpracy Polski z USA – kontakty gospodarcze

pc

10.02.2018 17:39 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Prezydent: Coraz ważniejszym filarem współpracy Polski z USA – kontakty gospodarcze
Prezydent: Coraz ważniejszym filarem współpracy Polski z USA – kontakty gospodarcze - GospodarkaMorska.pl

Coraz ważniejszym filarem współpracy Polski z USA są kontakty gospodarcze; obroty handlowe między naszymi krajami przekroczyły w ub.r. granicę 10 mld dolarów - mówi prezydent Andrzej Duda w przesłaniu do uczestników rozpoczętego w piątek Polsko-Amerykańskiego Szczytu Przywództwa w Miami.

W odtworzonym uczestnikom szczytu filmie - który przekazała PAP Kancelaria Prezydenta - Andrzej Duda podkreślał, że "relacje polityczne między Warszawą a Waszyngtonem są dziś niezwykle intensywne, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa". "Dzięki nim od zeszłego roku na terenie Polski stacjonują wojska amerykańskie. Ich obecność to najbardziej czytelny znak rzeczywistej, sojuszniczej solidarności i partnerstwa" - zauważył prezydent, dodając, że polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa "obejmuje także kooperację w zakresie modernizacji polskiej armii".

"Coraz ważniejszym filarem naszej współpracy są również kontakty gospodarcze; Stany Zjednoczone są dla nas kluczowym partnerem biznesowym ze względu na ogromną skalę przedsiębiorczości, jak również jej innowacyjność" - zaznaczył Andrzej Duda.

Według niego, dobrym prognostykiem dla rozwoju tych relacji jest "ubiegły rok, który był rekordowy, jeśli chodzi o dwustronny obrót handlowy". "Zwiększył się on o ponad 20 proc. w stosunku do roku 2016, przekraczając granicę 10 mld dolarów" - podał prezydent. Zasadnicze - jego zdaniem - znaczenie dla Polski ma też "transfer innowacyjnych technologii i rozwiązań, które pozytywnie wpływają na modernizację naszej gospodarki".

Wskazał też, że "z roku na rok zwiększa się liczba polskich inwestycji w Ameryce". "Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych kierunków inwestowania przez polskie firmy poza UE. Możliwości rozwoju na rynku amerykańskim poszukują m.in. firmy IT, biotechnologiczne, medyczne, czy sektora technologii kosmicznych" - mówił Andrzej Duda.

Polski prezydent odwołał się też do ubiegłorocznego udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w szczycie Trójmorza w Warszawie. "Obecność prezydenta Donalda Trumpa na tym wydarzeniu pokazała, że inicjatywa jest przedmiotem poważnego zainteresowania Stanów Zjednoczonych" - przekonywał.

Andrzej Duda zwrócił w tym kontekście uwagę na tematykę energetyczną, jako ważny element inicjatywy Trójmorza oraz na "fakt, że Polska była pierwszym państwem regionu, które w ub. roku zrealizowało kontrakt na dostawy amerykańskiego skroplonego gazu LNG". "Współpraca w tym obszarze wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej, jednocześnie zacieśniając więzi ekonomiczne Europy ze Stanami Zjednoczonymi" - mówił.

Prezydent złożył uczestnikom Polsko-Amerykańskiego Szczytu Przywództwa życzenia "udanych obrad, wymiany doświadczeń i nawiązania wielu nowych biznesowych kontaktów, które wniosą nową jakość w amerykańsko-polskie relacje gospodarcze".

Szczyt, zorganizowany pod hasłem "Polska strefa inwestycji", objęty jest honorowym patronatem prezydenta. Wśród gości - według informacji podanych przez organizatora - znaleźć mają się m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, szef BBN Paweł Soloch, wiceministrowie: infrastruktury Mikołaj Wild i rozwoju Tadeusz Kościński oraz pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 44192,00 $ tona 2,71% 20 sty
 Cynk 3673,00 $ tona 2,00% 20 sty
 Aluminium 3109,00 $ tona 2,44% 20 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.