• <
urząd_morski_gdynia_2021

Prezydent weźmie udział w forum państw Trójmorza w Chorwacji

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Prezydent weźmie udział w forum państw Trójmorza w Chorwacji
Prezydent weźmie udział w forum państw Trójmorza w Chorwacji - GospodarkaMorska.pl
24.08.2016 Źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda w czwartek i piątek w Dubrowniku weźmie udział w forum państw Trójmorza: Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego. Przedstawiciele 12 państw i firm Europy Środkowo-Wschodniej będą rozmawiać m.in. o współpracy w dziedzinach energetyki i transportu.

Pierwsza część forum, prowadzona wspólnie przez prezydentów Polski Andrzeja Dudę i Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović, będzie dotyczyć kwestii politycznych. Druga - szczegółów współpracy między rządami i firmami w obszarach infrastruktury energetycznej, transportowej i innych – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

„To sygnał, że polityka środkowoeuropejska się odradza, że są politycy, którzy na tę politykę chcą postawić” – powiedział minister.

W forum mają wziąć udział oprócz prezydenta Polski i Chorwacji także prezydenci: Węgier Janos Ader, Litwy Dalia Grybauskaite, Słowenii Borut Pahor i Bułgarii Rosen Plewnelijew. Swoich przedstawicieli w randze ministrów lub wiceministrów na forum będą mieli także prezydenci Czech, Rumunii, Słowacji, Austrii, Estonii i Łotwy.

Przedstawiciele 12 krajów mają przyjąć wspólną deklarację o ustanowieniu nieformalnego, politycznego mechanizmu współpracy i koordynacji działań na rzecz rozwoju korytarza Północ-Południe, na rzecz wspólnych wysiłków inwestycyjnych infrastruktury transportowej, energetycznej i informatycznej – powiedział prezydencki minister.

Szczerski uważa, że forum powinno zaowocować konkretnymi programami współpracy infrastrukturalnej na osi Północ-Południe. "Chcemy pokazać, że region Europy Środkowej chce być bardziej zintegrowany, pokazać potencjał leżący we współpracy krajów na osi Północ-Południe" – dodał. Ocenił, że integracja regionu Europy Środkowej przyczyni się do lepszej integracji całej Europy, współpracy gospodarczej.

Andrzej Duda w Dubrowniku odbędzie trzy spotkania bilateralne: z prezydent Litwy ma rozmawiać o implementacji postanowień szczytu NATO, pokoju i bezpieczeństwie na Ukrainie. Polski prezydent spotka się także z prezydent Chorwacji i prezydentem Słowenii.

Prezydentowi Dudzie w forum państw Trójmorza mają towarzyszyć przedstawiciele rządu, firm energetycznych i transportowych m.in. Gaz System i Polskiej Izby Przemysłowej – poinformował Szczerski.

Prezydencki minister przypomniał, że forum państw Trójmorza (państw ABC: Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego) to wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji. Kolejne forum ma się odbyć w 2017 r. w Polsce – poinformował.

Prezydent Andrzej Duda spotka się także z Polakami mieszkającymi w Chorwacji.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33562,00 $ tona -2,61% 7 maj
 Cynk 2973,00 $ tona 1,82% 7 maj
 Aluminium 2518,00 $ tona 1,70% 7 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.