• <
BOTA_2023

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Estonii

pc

03.06.2018 18:25 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Premier Mateusz Morawiecki przybył do Estonii

Partnerzy portalu

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Estonii - GospodarkaMorska.pl

W niedzielę po południu premier Mateusz Morawiecki przybył do Tallina, gdzie wraz z premierem Estonii Jurim Ratasem weźmie udział w obchodach 100-lecia uzyskania niepodległości przez ten kraj; planowane jest też spotkanie obu polityków z szefami rządów Litwy i Łotwy.

Podczas spotkania premierów Polski i Estonii omówione zostaną - jak mówiła PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska - przygotowania do szczytu NATO, relacje z USA, a także regionalne projekty infrastrukturalne oraz relacje dwustronne.

Planowane jest również wspólne spotkanie premierów Polski, Estonii oraz Litwy Sauliusa Skvernelisa i Łotwy - Marisa Kucinskisa.

"Szefowie rządów omówią bieżące kwestie z agendy regionalnej i unijnej, w szczególności stanowisko państw regionu w ramach negocjacji wieloletniego budżetu UE na lata 2021-27, a także trwające prace w zakresie połączenia sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemami europejskimi" – mówiła PAP rzeczniczka rządu.

W marcu po spotkaniu z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii Morawiecki podkreślał, że pokazało ono, "jak bardzo jednakowo myślimy w wielu zasadniczych sprawach, bardzo ważnych dla przyszłości tej części Europy". Wskazywał przy tym m.in. na przyszłość unijnego budżetu, rynku wewnętrznego i dyrektyw transportowych.

Z programu niedzielnej wizyty wynika, że premierzy wezmą też udział w uroczystości świętowania 100 lat niepodległości Estonii. Przewidziano m.in. wspólne sadzenie dębów w ramach programu 100 lat Estonii – 100 gajów dębowych.

Na zakończenie wizyty w Estonii premier Morawiecki weźmie udział w oficjalnym obiedzie wydawanym przez Juriego Ratasa.

Estonia oficjalnie ogłosiła niepodległość 24 lutego 1918 roku, którą następnie obroniła w trwającej do 1920 roku wojnie niepodległościowej przeciwko Rosji bolszewickiej. Setna rocznica powstania państwa jest niezwykle ważnym dla Estonii wydarzeniem, które jest powszechnie świętowane w kraju.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.