• <
urząd_morski_gdynia_2021

Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w Budapeszcie

pc/MSZ

01.09.2017 01:55 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w Budapeszcie
Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w Budapeszcie - GospodarkaMorska.pl

Nieustannie liczymy na rozwój infrastruktury łączącej kraje Partnerstwa Wschodniego z UE, zarówno energetycznej, jak i transportowej oraz zwiększenie mobilności i szans ludzi młodych. Są to realne i przede wszystkim widoczne więzy pomiędzy naszymi krajami. Jest to niewątpliwie jedno z naszych głównych zadań do realizacji po zbliżającym się Szczycie – powiedział minister Witold Waszczykowski w Budapeszcie.

Na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Węgier Pétera Szijjártó w spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Partnerstwa Wschodniego (PW) uczestniczyli również minister spraw zagranicznych Estonii, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie UE, Sven Mikser, a także Komisarz UE ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn.

Spotkanie rozpoczęło śniadanie robocze ministrów V4 z udziałem ministra Miksera oraz komisarza Hahna poświęcone przyszłości Partnerstwa Wschodniego. Podczas rozmów minister Waszczykowski zaznaczył, że kluczowa dla powodzenia Partnerstwa Wschodniego jest kwestia rozbudowy infrastruktury i jej odpowiedniego finansowania oraz rozszerzenie oferty dla młodzieży z krajów wschodniego sąsiedztwa.

W trakcie sesji plenarnej uczestnicy omówili kwestie przygotowań do zbliżającego się Szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się 24 listopada 2017 r. w Brukseli. – Jako Grupa Wyszehradzka chcemy dać możliwość w ramach Partnerstwa Wschodniego naszym wschodnim sąsiadom różny poziom aspiracji w ramach tej polityki, łącznie z ofertą europejskiej perspektywy zainteresowanym partnerom – powiedział minister Waszczykowski. Dodał, że Deklaracja powinna być krótka i zawierać jasny polityczny przekaz dla krajów Partnerstwa.

Tematem rozmów podczas lunchu roboczego był rozwój infrastruktury energetycznej w krajach PW oraz finansowanie Partnerstwa Wschodniego w perspektywie Wieloletnich Ram Finansowych 2020-2027. Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej oraz krajach Partnerstwa poprzez rozbudowę infrastruktury i dywersyfikację kierunków dostaw. W tym kontekście wskazał na kluczowe znaczenie tzw. korytarza „Północ-Południe”, dzięki któremu gaz z polskiego terminala LNG w Świnoujściu czy w przyszłości z gazociągu Baltic Pipe mógłby docierać do całego regionu, w tym na Ukrainę.

Ponadto podczas wspólnej konferencji prasowej ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej przyjęli Wspólne Oświadczenie „Strategic challenges of the Eastern Partnership before the Brussels Summit” dot. wyzwań stojących przed polityką Partnerstwa Wschodniego w przededniu Szczytu w Brukseli.

Obrady poprzedziło spotkanie koordynacyjne ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej poświęcone przygotowaniu do dyskusji w szerszym gronie oraz omówieniu planów węgierskiej prezydencji w V4 na okres najbliższych tygodni.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38725,00 $ tona -0,80% 27 paź
 Cynk 3385,00 $ tona -2,03% 27 paź
 Aluminium 2703,00 $ tona -4,49% 27 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.