• <

Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Republice Bułgarii

pc/MSZ

15.01.2018 22:11 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Republice Bułgarii
Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Republice Bułgarii - GospodarkaMorska.pl

Jest to moja pierwsza wizyta jako ministra spraw zagranicznych. Ma ona na celu podkreślenie bardzo dobrych, przyjacielskich relacji między naszymi państwami – mówił podczas wizyty w Sofii szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

– Premier Mateusz Morawiecki złożył pierwszą wizytą w Budapeszcie, ja jestem w Sofii. Oznacza to, że dla Polski region Europy Środkowej jest bardzo ważny w polityce zagranicznej – dodał szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, który przebywał dziś z wizytą w Bułgarii, gdzie przeprowadził rozmowy z wicepremier i minister spraw zagranicznych Ekateriną Zacharijewą. Spotkał się także z minister ds. Prezydencji Bułgarii w Radzie UE Lilianą Pawłową.

Pierwsza wizyta Jacka Czaputowicza jako szefa polskiej dyplomacji była wyrazem determinacji Polski rozwijania bardzo dobrych stosunków polsko-bułgarskich oraz kształtowania bliskiej współpracy i wspierania Prezydencji Bułgarii w Radzie UE w I półroczu 2018 r. Minister podkreślił, że rozmowy w Sofii na początku bułgarskiej prezydencji wskazują również na zakres polskiego zaangażowania we współpracę w ramach Unii Europejskiej, aktywnego uczestnictwa w procesie poszukiwania wzajemnie akceptowalnych rozwiązań i decyzji w celu budowania przyszłości UE.

Rozmowy ministra Jacka Czaputowicza w Sofii dotyczyły najważniejszych kwestii w relacjach bilateralnych, współpracy regionalnej oraz najistotniejszych spraw na agendzie UE. Wizyta była także okazją do przedstawienia partnerom bułgarskim polskich priorytetów w okresie niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Ważnym tematem rozmów była przyszłość Unii Europejskiej, w tym po Brexicie, oraz sprawy tak istotne dla obywateli Polski, Bułgarii i innych państw członkowskich, jak polityka energetyczna, w tym dyrektywa gazowa, status pracowników delegowanych, polityka migracyjna, przyszłe Wieloletnie Ramy Finansowe. Warszawa i Sofia będą się konsultować we wszystkich tych kwestiach z uwzględnieniem interesów ekonomicznych wszystkich zainteresowanych, europejskich wartości związanych z funkcjonowaniem wspólnego rynku oraz bezpieczeństwa Europy i jej obywateli.

Przedmiotem rozmów była również europejska przyszłość Bałkanów Zachodnich. Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Bułgarii zgodzili się, że integracja państw Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską to jedyna droga zapewnienia bezpieczeństwa, dobrobytu i współpracy w tej części Europy. Minister potwierdził, że Polska będzie wspierać Prezydencję Bułgarii w Radzie UE w realizacji jej priorytetów w tej dziedzinie. – Polska w pełni popiera priorytety prezydencji bułgarskiej. Zwłaszcza zaangażowanie we wzmocnienie relacji między UE a Bałkanami Zachodnimi – mówił szef polskiego MSZ.

Tematem rozmów była także kwestia procedury uruchomionej przez KE wobec Polski z artykułu 7. Traktatu o UE. – Omówiliśmy chronologię i to co nas czeka, jeśli chodzi o artykuł 7. Ze swojej strony przedstawiłem wstępne stanowisko Polski odnośnie tego problemu. Zadeklarowałem, że wkrótce zostanie ono przedstawione na piśmie prezydencji, Komisji, a także państwom członkowskim. Polska nastawiona jest na dialog w tej sprawie – podkreślił minister Czaputowicz. Wskazał również, że sprawa artykułu 7. będzie także jednym z tematów rozmów z szefem niemieckiego MSZ Sigmarem Gabrielem, które zaplanowane są na najbliższą środę w Berlinie. Minister Czaputowicz poinformował ponadto, że zwrócił się z prośbą o spotkanie z pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem podczas swojej przyszłotygodniowej wizyty w Brukseli.  – Będziemy rozmawiać i prowadzić dialog ze wszystkimi zainteresowanymi. Ze swojej strony także zadeklarowałem gotowość udziału polskich ekspertów prawnych, którzy wyjaśnią dokładnie polskie stanowisko w tej kwestii. Uważamy, że w proces ten powinien zostać włączony Trybunał Sprawiedliwości UE, jako jedyna instytucja uprawniona do decydowania o tym, czy prawa i standardy UE są przestrzegane – dodał szef polskiej dyplomacji.

Dzisiejsza wizyta potwierdziła wolę obu rządów intensyfikacji relacji dwustronnych, poszukiwania możliwości dalszego rozwoju rosnącej współpracy gospodarczej, identyfikowania form współpracy na forum organizacji międzynarodowych, w tym ONZ. Nasze kraje zainteresowane są rozwijaniem regionalnej współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej, transportowej i w cyberprzestrzeni, z wykorzystaniem możliwości zarysowanych podczas Szczytu Trójmorza w Warszawie w lipcu 2017 r. Rozmowy dotyczyły także współpracy regionalnej państw wschodniej flanki NATO (B9) w sferze polityki bezpieczeństwa.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.