• <
urząd_morski_gdynia_2021

Malta: Prezydenci na spotkaniu Grupy Arraiolos rozmawiają o bezpieczeństwie

pc

15.09.2017 11:55 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Malta: Prezydenci na spotkaniu Grupy Arraiolos rozmawiają o bezpieczeństwie
Malta: Prezydenci na spotkaniu Grupy Arraiolos rozmawiają o bezpieczeństwie - GospodarkaMorska.pl

O bezpieczeństwie w kontekście kryzysu migracyjnego rozmawiają w piątek w stolicy Malty Valletcie przywódcy kilkunastu krajów europejskich wchodzących w skład Grupy Arraiolos; wśród nich jest prezydent Andrzej Duda.

W trwającym od czwartku spotkaniu, którego gospodynią jest prezydent Malty Marie-Louise Coleiro-Preca, uczestniczą też prezydenci: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Grecji, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowenii, Węgier, Włoch.

Jak mówił jeszcze przed rozpoczęciem obrad szef gabinetu prezydenta Dudy Krzysztof Szczerski, grupa "pozwala na swobodną dyskusję o sprawach europejskich". Podkreślił, że głównymi tematami podczas tegorocznego spotkania są rozwój gospodarczy, podziały społeczne oraz bezpieczeństwo w kontekście migracji. Ta ostatnia kwestia to "tutaj na Malcie temat bardzo istotny" - zauważył Szczerski.

Mówił, że poruszane podczas debat problemy nie są sprawami partykularnymi poszczególnych państw, lecz stanowią wyzwanie dla całej Europy.

Malta leży na szlaku migracyjnym prowadzącym z Libii przez środkową część Morza Śródziemnego. Po zamknięciu trasy z Turcji do Grecji to obecnie najbardziej oblegana przeprawa. Według unijnej agencji Frontex na tym szlaku ratowane są w ostatnim czasie rekordowe liczby migrantów przeprawiających się z Afryki do Europy. W ostatnich miesiącach głośno było o propozycji Włoch, których prezydent Sergio Mattarella również bierze udział w spotkaniu w Valletcie. Rząd w Rzymie chciał zamknąć porty w swoim kraju dla zagranicznych statków ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym.

W czwartek tematem przewodnim spotkania Grupy Arraiolos był rozwój gospodarczy. W swym wystąpieniu prezydent Duda podkreślił, że za sukcesem gospodarczym Europy stoi społeczna gospodarka rynkowa, która niweluje podziały społeczne. Jako udany przykład walki z rozwarstwieniem społecznym wskazał polski program 500 plus.

Jak zaznaczył prezydent, zadaniem rządzących jest pilnowanie "kręgosłupa gospodarki", by "nie za bardzo się on odchylał". "To musi być gospodarka, która z jednej strony ma elementy liberalne, a z drugiej strony silne elementy socjalne" - zaznaczył.

Duda wskazał jednocześnie, że "gospodarczy środek ciężkości świata ewidentnie przesuwa się poza nasz kontynent". Jako receptę proponował dalsze rozszerzenie UE.

Prezydent Duda w czwartek odbył też dwustronne spotkanie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Jednym z tematów rozmowy była kwestia roszczeń wojennych. Minister Szczerski po rozmowie poinformował PAP, że podczas spotkania obaj prezydenci wyrazili przekonanie, iż sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji i "niezależnie od rozwoju sytuacji w kwestii odszkodowań będą czynili wszystko, aby bogaty dorobek polsko-niemieckich relacji ostatnich lat został zachowany".

Nieformalne spotkania prezydentów państw grupy Arraiolos zostały zapoczątkowane w październiku 2003 roku, kiedy to na zaproszenie ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio przywódcy spotkali się w miejscowości Arraiolos. W 2013 roku spotkanie odbyło się w Krakowie.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38725,00 $ tona -0,80% 27 paź
 Cynk 3385,00 $ tona -2,03% 27 paź
 Aluminium 2703,00 $ tona -4,49% 27 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.