• <
bulk_cargo_port_szczecin

Rynek kontenerowy przechodzi konsolidację. Czy to wystarczy do wyjścia z kryzysu?

PMK

26.07.2016 09:49 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Rynek kontenerowy przechodzi konsolidację. Czy to wystarczy do wyjścia z kryzysu?

Partnerzy portalu

Rynek kontenerowy przechodzi konsolidację. Czy to wystarczy do wyjścia z kryzysu? - GospodarkaMorska.pl

Pogłębia się konsolidacja na rynku kontenerowym. To może jednak być za mało do poprawienia rentowności tego segmentu - oceniają Drewry i Lloyd's Loading List.

Alianse i fuzje to sposób linii żeglugowych na przywrócenie równowagi między popytem i podazą oraz zwiększenie rentowności działalności. Miało to być następstwem efektów uzyskanych z ekonomii skali. Ostatnim przykładem konsolidacji jest fuzja armatorów Hapag-Lloyd i UASC.

Armatorzy w walce z kryzysem decydują się też na większe niż wcześniej złomowanie starych jednostek. Mimo jednak tych zabiegów kryzys nadal szaleje. Według agencji Drewry dzieje się tak, bo transport morski kontenerów znajduje się w okresie przejściowym.

Chodzi głównie o fakt zastępowania starej floty nowymi megakontenerowcami. A okres niskiego popytu to najgorszy czas na tę zmianę, gdyż dodatkowa podaż generuje kolejne problemy rynkowe. Dlatego zdaniem ekspertów kryzys na rynku przewozu kontenerów potrwa jeszcze jakiś czas.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.