• <
siemens_gamesa_2022

PGING: więcej dostaw LNG przez osiem miesięcy br. niż przez cały 2021 rok

gm

23.08.2022 17:16 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore PGING: więcej dostaw LNG przez osiem miesięcy br. niż przez cały 2021 rok

Partnerzy portalu

PGING: więcej dostaw LNG przez osiem miesięcy br. niż przez cały 2021 rok - GospodarkaMorska.pl
Fot. VesselFinder/火車伯

W ciągu ośmiu miesięcy 2022 r. PGNiG sprowadziło do terminalu w Świnoujściu więcej dostaw skroplonego gazu ziemnego niż przez cały ubiegły rok – poinformowała we wtorek spółka. W poniedziałek dotarła do gazoportu 36. dostawa gazu.

"W poniedziałek, 22 sierpnia, metanowiec Asklipios z ładunkiem 60 tys. ton skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych zacumował w terminalu LNG w Świnoujściu. Łączny wolumen dostarczonego paliwa wyniósł ok. 80 mln m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji. To 184. dostawa do tego terminalu i 36. w 2022 roku. W całym ubiegłym roku PGNiG odebrało w Świnoujściu 35 ładunków LNG" – przekazało we wtorek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Jak zaznaczyła cytowana w komunikacie prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak, spółka "konsekwentnie zwiększa import skroplonego gazu ziemnego" w związku z kryzysem na europejskim rynku gazu, a 36. w tym roku dostawa do gazoportu w Świnoujściu "dobrze ilustruje tempo intensyfikacji dostaw LNG".

"Ładunki dostarczane drogą morską pozwoliły nam rozpocząć zatłaczanie magazynów gazu jeszcze w trakcie sezonu grzewczego, a później umożliwiły dalsze gromadzenie zapasów i zaspokajanie potrzeb naszych odbiorców pomimo wstrzymania dostaw do Polski z kierunku wschodniego. To m.in. dzięki intensyfikacji importu LNG PGNiG ma zabezpieczony odpowiedni wolumen gazu na najbliższy sezon grzewczy" – wskazała Waksmundzka-Olejniczak.

Dodała, że spółka w kolejnych miesiącach zamierza "utrzymać wysokie tempo odbioru skroplonego gazu ziemnego".

"Dzięki bardzo dobrej pozycji na globalnym rynku LNG GK PGNiG jest w stanie zabezpieczać nowe dostawy pomimo bardzo dużego zainteresowania innych odbiorców. Ważna jest również dobra współpraca z operatorem terminalu, spółką Gaz–System, która pozwala na precyzyjne planowanie harmonogramu dostaw" – zaznaczyła prezes PGNiG.

Terminal LNG w Świnoujściu od tego roku dysponuje mocami regazyfikacji umożliwiającymi import 6,2 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Jak podano, PGNiG ma zarezerwowaną pełną przepustowość gazoportu. Spółka korzysta ponadto z terminalu LNG w litewskiej Kłajpedzie, gdzie od maja br. przyjęła cztery ładunki skroplonego gazu ziemnego. Po uruchomieniu gazociągu Polska-Litwa LNG odbierane w Kłajpedzie, po regazyfikacji, jest przesyłane do Polski. 

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.