• <
gryfia_70lat

Załoga masowca przyznała się do próby zabójstwa dwóch gapowiczów

ew

21.04.2020 10:26 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Załoga masowca przyznała się do próby zabójstwa dwóch gapowiczów

Partnerzy portalu

Załoga masowca przyznała się do próby zabójstwa dwóch gapowiczów - GospodarkaMorska.pl

Kapitan i załoga masowca MV Top Grace, pod banderą Panamy, przyznali się w sądzie w Durbanie do próby zabójstwa dwóch pasażerów na gapę. Pod koniec marca, wyrzucili Tanzańczyków za burtę z tratwą ratunkową, kamizelkami ratunkowymi i butelkami wody.

Kapitan statku przyznał, że naraził życie i zdrowie dwóch osób, nie zgłaszając ich obecności.

Incydent miał miejsce 28 marca na pokładzie MV Top Grace, w pobliżu portu w Durbanie. Dwóch pasażerów na gapę, pochodzących z Tanzanii, zostało znalezionych na pokładzie. Odmówili noszenia maseczek i sprzętu ochronnego. Członkowie załogi, w obawie przed zakażeniem koronawirusem, najpierw zamknęli dwóch mężczyzn w oddzielnym pomiedzczeniu a następnie wyrzucili ich za burtę razem z tratwą ratunkową, kamizelkami i butelkami wody. 

Tanzańczycy twierdą, że spędzili na morzu dwa dni. Dopiero wtedy woda wyrzuciła ich na plażę Zinkwazi na północnym wybrzeżu Kwa-Zulu Natal. Kiedy o incydencie dowiedziały się tamtejsze władze, zatrzymały statek w Richards Bay, gdzie postawiono zarzuty kapitanowi statku oraz sześciu członkom jego załogi.

Siedmiu oskarżonych członków załogi to: kapitan statku, główny oficer, trzeci oficer, główny inżynier, pierwszy inżynier, drugi inżynier i bosman. Zostali oni zabrani do aresztu policyjnego i oskarżeni o próbę zabójstwa przed zwolnieniem za kaucją. Załodze pozwolono wrócić na statek do czasu następnego stawienia się w sądzie.

„Oskarżeni przyznali, że ich działania mogły doprowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci ludzi”, poinformowała Prokuratura Południowej Afryki.

Sąd skazał kapitana na 5 lat i trzy miesiące więzienia lub grzywnę w wysokości 160 000 R (8.449 USD) za próbę zabójstwa i niezgłoszenie pasażerów na gapę. Kara została zawieszona na pięć lat pod warunkiem, że kapitan nie zostanie skazany za to samo przestępstwo podczas okresu zawieszenia.

Pozostali członkowie załogi, wszyscy narodowości chińskiej, zostali ukarani grzywną w wysokości 50 000 R  (2640 USD) lub dwa lata pozbawienia wolności.

Według informacji przekazanych przez prokuraturę, po zapłaceniu grzywien, ​​mężczyźni zostali przekazani urzędnikom imigracyjnym.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.