• <

Prezydent: po 27 lat zaniedbań i niedoinwestowania MW RP – czas na zmiany

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Prezydent: po 27 lat zaniedbań i niedoinwestowania MW RP – czas na zmiany
Prezydent: po 27 lat zaniedbań i niedoinwestowania MW RP – czas na zmiany - GospodarkaMorska.pl
29.11.2016 Źródło: PAP

Po 27 lat zaniedbań i niedoinwestowania Marynarka Wojenna nie jest dziś w stanie, którego byśmy oczekiwali. Czas najwyższy, aby to się zmieniło – powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek w Gdyni podczas obchodów 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP.

Uroczystości z udziałem prezydenta Dudy oraz ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza miały miejsce na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, przy którym cumuje okręt-muzeum ORP „Błyskawica”.

W swoim wystąpieniu prezydent podkreślił, że tradycja morska po II RP, po tragedii wojennej, zniszczeniu większości polskiej floty, latach komunizmu, kontynuowana jest w wolnej Rzeczypospolitej.

– I chociaż faktem jest, że marynarka polska, wojenna nie jest dzisiaj w takim stanie, jak byśmy oczekiwali – nie ze względu na brak oddania i służby żołnierzy, bo tej polskiemu wojsku i polskiej marynarce wojennej nigdy nie brakowało – ale przez 27 lat zaniedbania, niedoinwestowania, braku istotnej modernizacji naszej floty. Czas najwyższy, aby to się zmieniło – zaznaczył.

Zwracając się do marynarzy, żołnierzy, prezydent powiedział, że wierzy głęboko w to, iż w najbliższych latach proces modernizacji naszej floty zostanie zrealizowany mądrze, z powodzeniem, a przede wszystkim skutecznie.

– Tak, żebyście mogli służyć nie tylko z oddaniem, tak jak to czynicie na co dzień, ale także bezpiecznie, sprawnie i bez żadnych kompleksów wobec swoich kolegów z armii sojuszniczych, z armii Sojuszu Północnoatlantyckiego, z którymi spotykacie się na co dzień w trakcie służby – dodał Duda.

Przypomniał, że niebawem jeden z okrętów Marynarki Wojennej – ORP Kontradmirał Xawery Czernicki – obejmie dowództwo nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG2) operującym na Morzu Śródziemnym, Egejskim i Czarnym.

W trakcie uroczystości prezydent wręczył akt mianowania na stopień kontradmirała kmdr. Krzysztofowi Jaworskiemu, dowódcy 3. Flotylli Obrony Wybrzeża, który został wyznaczony na to stanowisko w maju br.

Po uroczystym apelu i defiladzie pododdziałów Marynarki Wojennej, prezydent oraz przedstawiciele władz wojskowych i regionalnych złożyli wiązanki kwiatów przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki.

Na zakończenie uroczystości z pokładu ORP Błyskawica oddano salut armatni z 21 strzałów. Tego dnia na wszystkich okrętach stacjonujących w bazach morskich w Gdyni i w Świnoujściu podniesiona została wielka gala banderowa.

W trakcie uroczystości przy ORP Błyskawica odbyła się manifestacja kilkudziesięciu działaczy KOD. Przed przybyciem prezydenta z przenośnych głośników puszczane były m.in. fragmenty wystąpień Dudy (w tym te pochodzące jeszcze sprzed wyboru na głowę państwa), w których mówił o konieczności wzmocnienia roli Trybunału Konstytucyjnego.

Uczestnicy manifestacji przynieśli z sobą flagi KOD oraz kilka transparentów, w tym ten z napisem „Prezydentura przeminie, Hańba zostanie, Naród nie zapomni!!!”. Przybyciu prezydenta oraz ministra obrony towarzyszyły gwizdy oraz okrzyki „Konstytucja” i „Niezawisłość trybunału”. W trakcie uroczystości pod adresem Dudy działacze KOD skandowali także „Notariusz” oraz „Marionetka”.

Z kolei przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego na Andrzeja Dudę czekało kilkadziesiąt osób, które przywitały go wykrzykując jego imię i nazwisko oraz hasło „Nasz prezydent”.

Jeszcze przed uroczystościami na Nabrzeżu Pomorskim, minister Macierewicz w Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni mianował na pierwszy stopień oficerski podporucznika kilkunastu księży – alumnów, wcielonych przymusowo do służby w Marynarce Wojennej RP w latach 1959-80 (odbywali oni przymusową służbę wojskową w tzw. jednostkach kleryckich).

Jak poinformowała cz. p. o. rzecznika prasowego MON Katarzyna Jakubowska, księża otrzymali stopnie podporucznika rezerwy, które nie wiążą się z żadnymi przywilejami przewidzianymi dla oficerów zawodowych.

28 listopada 1918 roku, czyli 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, marszałek Józef Piłsudski wydał specjalny dekret, w którym rozkazał odtworzyć Marynarkę Wojenną.

Dziś polska flota dysponuje czterdziestoma okrętami bojowymi oraz ponad czterdziestoma samolotami i śmigłowcami, w tym samolotami patrolowo-rozpoznawczymi, śmigłowcami zwalczania okrętów podwodnych i ratowniczymi, operującymi z lotnisk w Gdyni Babich Dołach, w Darłowie i w Siemirowicach.

Głównymi siłami tej formacji są: dwie fregaty rakietowe, jedna korweta, pięć okrętów podwodnych, trzy okręty rakietowe, pięć okrętów transportowo-minowych, trzy niszczyciele min, kilkanaście trałowców oraz jednostki ratownicze i zabezpieczenia. Okręty operują z baz morskich w Gdyni i w Świnoujściu, a także z portów w Helu i w Kołobrzegu.

Każdego roku siły Marynarki Wojennej uczestniczą w kilkudziesięciu ćwiczeniach i operacjach NATO na różnych akwenach morskich.

W połowie listopada, podczas wspólnego posiedzenia sejmowych komisji: Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Obrony Narodowej, kmdr Grzegorz Kultys z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych MON informował, że w latach 2017-2019 plan modernizacji technicznej Marynarki Wojennej przewiduje przeznaczenie na ten cel ponad 470 mln zł.

Modernizacja MW obejmuje naprawy trzydziestu jednostek pływających. W planach jest też pozyskanie nowych jednostek, w tym: trzech okrętów obrony wybrzeża „Miecznik”, trzech okrętów patrolowych „Czapla”, okrętu patrolowego „Ślązak”, trzech okrętów podwodnych nowego typu „Orka” oraz sześciu holowników i trzech niszczycieli min.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31251,00 $ tona -6,49% 13 maj
 Cynk 2891,00 $ tona -3,12% 13 maj
 Aluminium 2422,00 $ tona -2,10% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.